Jak promować webinary na Facebooku? 15 kroków udanej promocji

promować webinary na Facebook

Chcesz promować swoje webinary — korzystaj z social mediów. Niezależnie od tego, czy lubisz Facebooka, czy go nienawidzisz, będzie dla Ciebie niezbędny.. Możesz, a nawet musisz korzystać z niego podczas promocji swoich webinarów. Obecnie większość Polaków używa Facebooka, a to znaczy, że masz duże szanse na dotarcie ze swoim postem lub reklamą do wybranej grupy docelowej. Dzięki temu możesz znacznie zwiększyć rozpoznawalność Twojej firmy lub produktu.

Na pewno zresztą sam to zauważasz. Facebook służy do wyszukiwania restauracji, kawiarni, czytania opinii, tworzeniu społeczności. Już od dawna nie jest to wyłącznie miejsce do wstawiania zdjęć z wakacji. Z tego powodu nie możesz zapomnieć ani pominąć tej platformy – jeśli nie istniejesz na Facebooku, dla wielu osób możesz nie istnieć wcale.

Koniecznie przeczytaj nasz specjalny wpis o tym, jak wypromować wydarzenie lub webinar na Facebooku krok po kroku.

Czego potrzebujesz, aby promować webinary na Facebooku?

Niezbędna jest strona firmy, czyli fanpage. Dobrze, jeśli go już masz. Jeśli nadal korzystasz tylko z profilu osobistego, by opowiadać o swoich webinarach, powinieneś jak najszybciej to zmienić. Po pierwsze, może być to nieciekawe dla większości z Twoich znajomych. Po drugie, nie wygląda to profesjonalnie, kiedy obok Twoich zdjęć prywatnych znajduje się oferta nowego webinaru biznesowego. Dodatkowo jest to niezgodne z regulaminem Facebooka. Rozdzielenie płaszczyzny prywatnej oraz zawodowej przyniesie Ci wiele korzyści. Możesz korzystać ze wszystkich skutecznych narzędzi do promocji webinarów i szkoleń online: dostęp do statystyk strony, reklamy, promocji postów, nawiązywania kontaktów. Facebook ma wiele przydatnych funkcji, które pozwolą Ci rozbudować Twoją stronę na Facebooku.

Grupa docelowa

Postaraj się dokładnie określić Twojego potencjalnego klienta, dla którego chcesz promować webinary. Pomyśl, kim jest, gdzie mieszka, co lubi, w jaki sposób się komunikuje, czego nie toleruje. Potrzebujesz takich informacji nie tylko, aby skonfigurować reklamę, ale także, by Twoje posty dotarły do zamierzonego celu. Tworzenie reklam pod konkretną grupę docelową jest kluczowe. Przede wszystkim ułatwia pracę osobie, która zajmuje się marketingiem (lub Tobie). Mając w głowie obraz przykładowej osoby z Twojej grupy docelowej z łatwością wymyślisz, co do takiej osoby może przemówić; co jej się spodoba, co zachęci, a co zniechęci do Twojego produktu lub usługi. Nawet estetyka będzie łatwiejsza do dopasowania.

Dodatkowy budżet

Jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z reklam lub pomocy liderów opinii oraz innych środków promocyjnych. Warto jednak się tym zainteresować, ponieważ jeśli mądrze wydasz dodatkowej środki, mogą Ci się te wydatki bardzo opłacić. Reklama dotrze do większej grupy osób, takich, których Twoja oferta może zainteresować.

Landing page

Przygotuj landing page, czyli stronę docelową. Jeśli korzystasz z MyOwnConference, możesz to zrobić samodzielnie, bez pomocy programisty. Landing page to ważny element układanki, ponieważ musi być jak bardziej zachęcający, ale i jednocześnie pokazujący, co oferujesz, bez zbędnych “dłużyzn”. Zwróć na niego szczególną uwagę.

Materiały promocyjne

Napisz zaproszenie na webinar. W naszym artykule opowiadamy, jak to zrobić profesjonalnie. Najlepiej wcześniej przygotuj kolejkę postów na Facebooka. Istnieje funkcja, która pomoże Ci zautomatyzować publikowanie postów. Będziesz potrzebować też ładnych zdjęć i obrazków w dobrej jakości. Możesz także przygotować specjalne grafiki, dopasowane estetycznie i kolorystycznie do Twojej marki. Najlepiej skorzystać tutaj z usług profesjonalistów. Może Ci się to wydawać drogie, ale jest to doskonała inwestycja. Dobra szata graficzna, która przyciąga wzrok, jest zapamiętywana i kojarzano potem z Twoją marką.

Czas

Jeśli masz już grono fanów, a wszystkie materiały są przygotowane, możesz zacząć promować webinary na FB. Potrzebujesz na to od 2 tygodni do miesiąca. Natomiast jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Facebookiem, może to potrwać znacznie dłużej.

Jaki plan promocji webinaru na Facebooku?

Początki promowania

 • Na stronie swojej firmy powinieneś regularnie (raz na dzień lub 2 razy dziennie) zamieszczać wpisy. Mogą to być ciekawostki z branży, nowości, Twoje przemyślenia lub doświadczenia, a także krótkie informacje z poprzednich webinarów. Najlepiej dodawać do tego zdjęcia lub grafiki, aby przyciągnąć uwagę subskrybentów. Od czasu do czasu zadawaj pytania, pytaj swoich fanów o ich opinię na wybrany temat. Zachęcaj do zostawiania komentarzy i udostępnienia wpisów, by jak najwięcej osób dowiedziało się o Twojej stronie. Twoje wpisy koniecznie muszą być interesujące. Staraj się pisać regularnie, ale nie nachalnie, nikt nie toleruje spamu. Postaraj się, aby Twoi odbiorcy nie mieli odczucia, że próbujesz ich na coś namówić, a raczej że starasz się być jak ich dobry znajomy. Jeśli poczują sympatię i zainteresujesz ich swoją stroną, chętnie będą na nią wracać.
 • Przygotuj e-booka. Nie musisz być pisarzem, by stworzyć formę dłuższego poradnika. Wystarczy, że znajdziesz materiały z poprzednich wydarzeń i zrobisz listę porad. Dodaj do nich obrazki i voilà — mamy świetną formę promocji webinaru, która zachęci użytkowników do zarejestrowania się na Twój webinar. Na początek może to być ebook darmowy, co również zachęci Twoich odbiorców.
 • Gdy już uznasz, że Twoja strona zyskała wystarczającą ilość polubień, zacznij wzbudzać zainteresowanie fanów. Wspomnij, że przygotowujesz coś rewelacyjnego. Nie opowiadaj wszystkiego od razu — rozdziel informacje na kilka wpisów. Pokaż, że dla Ciebie również jest to interesujące – odbiorcy powinni to odczuć.

Kreacja i tworzenie webinaru

 • Wymyśl ciekawą nazwę dla webinaru. To pierwsza informacja, którą zobaczą użytkownicy, zadbaj więc, aby nazwa zachęcała do uczestniczenia. Pamiętaj, żeby unikać długich nagłówków. Nie wygląda to zachęcająco, często jest niezrozumiałe i nielogiczne. Powiedzmy sobie szczerze: większość osób nie czyta długich tekstów. Poza tym, jest to utrudnienie dla osób korzystających z wersji mobilnej.
 • Utwórz stronę wydarzenia. O tym, jak utworzyć stronę wydarzenia i reklamować konkretny webinar (lub jakiekolwiek inne spotkanie), możesz przeczytać tu. Wybierz ciekawy, estetyczny obrazek na okładkę (1920×1080 pikseli), a także link do landing page (musi być zawsze na górze). Właśnie tej strony powinieneś używać, jeśli zdecydujesz się na reklamę webinaru na Facebooku. Pamiętaj, że landing page musi wyglądać atrakcyjnie zwłaszcza na smartfonie, ponieważ ponad duża część użytkowników korzysta z aplikacji mobilnej.
 • Napisz anons webinaru na stronie wydarzenia.
 • Sprawdź, jak wszystko wygląda ze strony uczestnika: zarejestruj się sam i poproś znajomego, żeby zrobił to samo. W taki sposób sprawdzisz, czy wszystko działa poprawnie oraz czy rejestracja jest łatwa i zrozumiała.
 • Zrób ogłoszenie o rozpoczęciu rejestracji na webinar. Pamiętaj, by wkleić link do landing page i strony wydarzenia.
 • Napisz post o webinarze: określ temat, przedstaw mówców, pokaż czym to wydarzenie różni się od innych oraz co zyskają uczestnicy.
 • Poproś swoich fanów o rejestrację na webinar i udostępnienie postu. Ogłoś, że ten, kto napisze najciekawszy komentarz i udostępnij ten wpis, dostanie zaproszenie na bezpłatny udział w Twoim webinarze. Natomiast każdy, kto się zarejestruje, dostanie w ramach podziękowania wartościowego e-booka.
 • Na stronie wydarzenia stwórz ankietę i zapytaj fanów, jakie treści chcieliby zobaczyć podczas webinaru. Taki feedback przyda Ci się nie tylko na nadchodzący webinar, ale i może dać pomysły na przyszłe.

Przydatne wskazówki

 • Jeśli postanowiłeś skorzystać z reklam na Facebooku, możesz śmiało zacząć kampanię.
 • Zacznij odliczanie czasu do startu webinaru. Nie zapomnij o nowych postach z interesującymi obrazkami czy grafikami.
 • Przygotuj kilka wiadomości przypominających dla osób, które zarejestrowały się na webinar. Skonfiguruj wysyłkę w swojej platformie do webinarów lub innym programie.
 • Skorzystaj z Facebook live, aby zwrócić się do swoich subskrybentów i zaprosić ich na wydarzenie. Skorzystaj z tego narzędzia również kilka minut przed początkiem webinaru — powiedz, że czekasz na wszystkich.

Podsumowanie

Jak widzisz, jest sporo etapów, które powinieneś zrealizować, aby przeprowadzić profesjonalną kampanię promocyjną. Wbrew pozorom, nie jest to tak trudne, jak Ci się wydaje. Wystarczy nawet 30 minut dziennie, by napisać post, odpowiedzieć na pytania, skonfigurować reklamy oraz wysłać maile, aby skutecznie promować webinary. Nagrodą za systematyczność, dokładność i profesjonalizm, będą rewelacyjne wyniki. A z platformą MyOwnConference organizujesz webinar nawet w 30 sekund.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!