Pokoje webinarowe: wszystkie szczegóły wyboru i wykorzystania

Pokój webinarowy

Pokoje webinarowe, czyli pokoje do wideokonferencji to strony www, na których prowadzi się webinary, konferencje online, szkolenia lub inne spotkania. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji i wskazówek na ten temat.

Jak wyglądają pokoje webinarowe?

Wybierając platformę do wideokonferencji lub webinarów, zwróć uwagę na to, jak wyglądają pokoje webinarowe. To ważne, aby Twoje pokoje webinarowe odpowiadały zarówno potrzebom Twoim, jak i uczestników, którzy będą brać udział w webinarze. Przede wszystkim powinny być one user friendly, to znaczy być intuicyjne i proste w obsłudze.

Zazwyczaj składają się one z kilku elementów:

  1. Okna głównego, w którym wyświetlana jest prezentacja.
  2. Listy uczestników i prezenterów.
  3. Czatu, który jest przeznaczony do kontaktu z uczestnikami.
  4. Transmisji z kamery prelegenta.
  5. Narzędzi do rysowania.
  6. Narzędzi do przeprowadzania ankiet i testów.
  7. Przycisk pokazywania ekranu.
Pokoje webinarowe

Na niektórych platformach w pokojach webinarowych znajdziesz przyciski CTA (jak na przykład w MyOwnConference), dzięki którym, m.in., uczestnik może trafić na stronę, w którym będzie mógł dokonać zakupu Twojego produktu czy usługi.

Inne przydatne funkcje to umieszczenie baneru i loga, szczególnie jeśli kliknięcie tych elementów przekierowuje uczestników na Twoją stronę internetową czy landing page. Możesz więc skorzystać z opcji, które jednocześnie będą dla Ciebie elementem strategii marketingowej, a to wszystko z poziomu pokoju webinarowego.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając wirtualne pokoje webinarowe?

Liczba miejsc w pokojach do webinaru

Najpierw musisz ustalić, ilu uczestników będzie na Twoim webinarze, a następnie wybrać najlepszy pokój webinarowy do tego dostosowany. Jeśli nieoczekiwanie na Twój webinar zarejestruje się więcej osób, niż pokój jest w stanie zmieścić, to w tym przypadku niektóre platformy oferują czasowe powiększenie pokojów webinarowych. Sprawdź, jak szybko możesz zwiększać swoje pokoje webinarowe jeszcze przed webinarem.

Zobacz również, w jaki sposób możesz dodać uczestników na webinar. W MyOwnConference, zapraszając na przykład kilkudziesięciu uczestników, nie musisz dodawać ich do pokoju webinarowego manualnie – możesz skorzystać z opcji “Importuj”, poprzez eksportowanie danych z pliku CSV lub XLSX.

Pojemność chmury

Jeśli zamierzasz podczas webinaru ograniczyć się do samej transmisji wideo lub pokazywania slajdów PowerPoint, to możesz użyć dowolnego standardowego pokoju webinarowego. W przypadku udostępniania kilku plików PowerPoint oraz obrazów i filmów powinieneś wybrać pokój o zwiększonej pojemności chmury. Ważne jest, ile miejsca możesz wykorzystać do przechowywania nagrań webinarów. W MyOwnConference w wersji darmowej możesz nagrywać webinar do 20 minut, w opcji 420p lub 720p, natomiast w wersji płatnej otrzymujesz możliwość nagrywania w HD. Przy nagrywaniu, można wyznaczyć konkretny obszar, który ma być nagrywany oraz elementy, które mają być widoczne na ekranie.

Interfejs

Wygląd panelu użytkownika ma odpowiadać Twoim potrzebom. Sprawdź, czy jest możliwość dopasowania wyglądu pokojów webinarowych: zmiany koloru, umiejscowienia loga i bannerów. To doskonała opcja, ponieważ pozwoli Ci na ustawienie wyglądu pokoju tak, aby był spójny z Twoją marką. Platforma MyOwnConference udostępnia taką możliwość. Warto z niej skorzystać, a także dorzucić linki do baneru czy landing page.

Uczestnicy webinaru również powinni czuć się komfortowo. Jeśli prowadzisz szkolenia dla osób z różnych krajów, lepiej wybrać taki serwis, który obsługuje kilka języków jednocześnie.

Zwróć uwagę na to, jaka jest możliwość personalizacji pokojów webinarowych. W MyOwnConference ustawisz takie elementy jak umiejscowienie kamery, jej wielkość, język, włączysz lub wyłączysz opcje dla uczestników: “pytanie do prezentera” oraz “poproś o zabranie głosu”.

Maile i strona logowania do pokoju webinarowego

Wybierając platformę do prowadzenia webinarów, sprawdź również, czy możliwe jest wysłanie i personalizowanie maili zapraszających do wzięcia udziału w spotkaniu. W MyOwnConference możesz na przykład dodać baner oraz linki do przycisków, które będą klikać potencjalni użytkownicy, aby wyrazić chęć wzięcia udziału w spotkaniu.

Pamiętaj, że zanim uczestnik wejdzie do pokoju webinarowego, będzie musiał się do niego zalogować. Spraw, aby i ten etap był dla niego prosty i intuicyjny. Zadbaj o to, aby i na stronie logowania znalazły się elementy charakterystyczne dla Twojej marki, na przykład poprzez dodanie tła z logo.

Możliwość testowania programu

Większość stron oferuje możliwość przetestowania pokoju webinarowego za darmo. To pozwoli Ci sprawdzić wszystkie funkcje platformy przed rozpoczęciem wydarzenia. Brak wersji demo może później sprawić dużo kłopotów i lepiej nie ryzykować. Tak przy okazji MyOwnConference daje możliwość założenia darmowego konta, na którym możesz prowadzić spotkania.

Polecany artykuł: Jak napisać scenariusz webinaru?

Jak korzystać z pokojów webinarowych?

Na początku wybierz platformę do prowadzenia webinarów. Przegląd 10 popularnych programów, wady i zalety oraz ceny pokojów webinarowych, znajdziesz tu.

Przed rozpoczęciem pracy — i to dotyczy prawie każdego serwisu — wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Po zalogowaniu będziesz mógł skorzystać z głównych funkcji pokoju webinarowego — pokazywać prezentacje oraz swój ekran, nagrywać transmisje, a także pisać na czacie. Skorzystaj z możliwości pokojów webinarowych w MyOwnConference, naciśnij ten link, a już po chwili wejdziesz do pokoju i dostosujesz go do swoich potrzeb. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz zwrócić się do naszego Działu Obsługi Klienta!

Tu mamy dla Ciebie krótki przewodnik, jak przygotować webinar, jeśli nigdy tego nie robiłeś.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!