Nagrywanie webinaru. Jak o to zadbać?

Nagrywanie webinaru

Webinar jest jednym z najbardziej efektywnych rodzajów contentu. Prawdopodobnie już wiesz, czym jest webinar i dlaczego jest to cenna część strategii marketingowej. Wcześniej już mówiliśmy, jak nagrać webinar na komputer. Dzisiaj porozmawiamy o najważniejszych zasadach przygotowania nagrania webinaru.

Chyba już słyszałeś, że warto nagrywać webinary dlatego, by później z nich korzystać: sprzedawać i udostępniać za darmo, albo przeanalizować swoje wystąpienie.

To wydaje się być takie proste – naciskasz przycisk Nagraj i gotowe. Tak jest, ale nie do końca. Przecież zależy Ci na wysokiej jakości i nie chcesz później dostać nagrania ze słabym dźwiękiem? Wtedy zadbaj o kilka rzeczy.

Wybierz dobrą platformę do prowadzenia webinarów ze wszystkimi funkcjami, których potrzebujesz.

Banały? No pewnie, ale nadal rozmawiam z prezenterami, którzy wybrali platformę, zaczynają prowadzić webinar, aż nagle widzą, że niektórych funkcji nie ma w wybranym planie taryfowym. Skutkiem jest obowiązkowa dopłata za godziny nagrywania oraz za jakość nagrywania. Sytuacja nie jest zła, jeśli dowiedzieli się o tym przed webinarem, a nie po wydarzeniu, kiedy już nic nie da się naprawić.

Krótki przegląd dobrych programów do webinarów znajdziesz tu.

Co powinieneś sprawdzić przed nagrywaniem webinaru:

 • Czy długość nagrania jest ograniczona?
 • Czy są ograniczenia co do liczby nagrań i miejsca do przechowywania plików z nagraniem?
 • Jaka jest jakość nagrania? To ważne, przecież mogą oferować wysoką jakość transmisji, a nagranie dostaniesz tylko w jakości SD.
 • Jak długo można przechowywać nagranie na platformie?
 • Jakie są opcje udostępnienia nagrania uczestnikom?
 • Jeśli planujesz dodatkowo live-streaming na Facebook czy YouTube, zapytaj, jak to może wpłynąć na nagranie.

Zapewnij dobrą jakość dźwięku

blank

Podczas webinaru wykorzystujemy wiele elementów wizualnych: udostępnianie ekranu, pokaz slajdów i filmów, ale to audio jest w rzeczywistości ważniejsze. Niska jakość dźwięku przeszkadza w szkoleniu na wiele sposobów. Uczestnicy mogą zrezygnować z obrazu, ale jeśli dźwięk będzie słaby, na pewno wyjdą z pokoju webinarowego.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek jak zadbać o dźwięk:

 1. Postaraj się wyeliminować jak najwięcej szumów tła. Zamknij okna i zadbaj o ciszę w pomieszczeniu. Jako prezenter musisz zwrócić uwagę na dźwięki, które wydajesz, takie jak głośne pisanie lub przesuwanie przedmiotów i papierów po stole.
 2. Poproś prezenterów i uczestników o skorzystanie z dobrego zestawu słuchawkowego i mikrofonu.
 3. Użyj mikrofonu zewnętrznego. Mikrofon laptopa nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może powodować sprzężenie zwrotne i dodatkowe problemy z dźwiękiem.
 4. Nie zapomnij sprawdzić dźwięk przed webinarem.
 5. Użyj przycisku wyciszenia. Wycisz siebie i innych prezenterów, którzy nie prowadzą prezentacji w danym momencie.
 6. Wycisz dźwięki komputera i telefon.

Zapoznaj się z pokojem webinarowym i wszystkimi przyciskami przed nagrywaniem

blank

Każda platforma różni się od siebie. Nie musisz od razu znać wszystkich szczegółów, ale poznaj najważniejsze:

 • Jak zacząć webinar i skończyć. Samo wejścia do pokoju webinarowego nie wystarczy. Mów teraz, Na żywo, On line — znajdź ten przycisk i naciśnij go, kiedy będziesz gotowy.
 • Przycisk nagrywania.
 • Ustawienie jakości nagrywania i wybór obszaru nagrywania.
 • Sterowanie dźwiękiem: wybór mikrofonu i głośników, suwaki głośności. Jak wyciszyć swój mikrofon lub mikrofony innych prezenterów.
 • Włączenie i wyłączenie trybów webinaru: pokaz slajdów, filmów, cały ekran, rysowanie, udostępnianie ekranu, ankiety i testy.
 • Jak zarządzać uczestnikami: zaprosić do dialogu, odpowiedzieć na pytanie, zablokować, jak uczestnicy mogą zadawać pytania. Czat nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Zaproś moderatora

Myślisz, że ta porada nie ma nic wspólnego z nagraniem? Uwierz, to ma ogromny wpływ na wynik.

Musisz zadbać o tyle rzeczy: włączać pliki, prowadzić dyskusję i prezentację, odpowiadać na pytania uczestników, czasami nawet rozwiązywać problemy techniczne. Wszystko to powinno być zrobione szybko, by uniknąć długich pauz i nie tracić czasu klienta.

Zadbaj o ubezpieczenie

Jeśli bardzo zależy Ci na nagraniu, jest to częścią umowy z uczestnikami webinaru, zaprosiłeś wspaniałych prelegentów, nie wiesz, czy możesz zaufać platformie do webinarów? Włącz nagrywanie nie tylko w pokoju webinarowym, ale też w dodatkowym programie do nagrywania ekranu. Możemy polecić: Camtasia, Snagit i Monosnap, który jest prosty, mały i nie obciąża systemu, a do tego darmowy.

Planuj, przygotuj się, ćwicz

Znaczenie planowania i przygotowania jest ogromne. Jako host lub prezenter musisz być dobrze przygotowany. Dokładnie dopracuj temat, treść, prezentację, żarty i dialogi z uczestnikami, wtedy nagranie będzie odzwierciedlać Twój profesjonalizm.

O tym, jak przygotować webinar możesz przeczytać tu.

Poświęć trochę więcej czasu na przygotowanie scenariusza i ćwiczenie przed kamerą. Tak, korzystaj z kamery internetowej. Slajdy i głos już nie wystarczą, jeśli chcesz zdobyć zaufanie uczestników i potencjalnych klientów. Na początku możesz czuć się nieswojo i bać się kamery, ale im więcej będziesz próbował, tym szybciej osiągniesz pożądany efekt.

Nagrywanie webinaru – wskazówki techniczne:

 • Skonfiguruj kamerę internetową przed nagrywaniem: upewnij się, że kąt i jakość obrazu są dobre.
 • Oświetlenie: upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze oświetlone.
 • Zadbaj o tło.
 • Nagrywaj wszystkie webinary, niezależnie od tego, czy planujesz robić z tego film. Później możesz przeanalizować swój webinar, naprawić błędy lub wykorzystać część webinaru w celach marketingowych.
 • Od czasu do czasu zmieniaj tryby w pokoju webinarowym. Nie pokazuj przez cały webinar jedynie swojej twarzy. Przełączaj widok na slajdy, czasami można przełączyć kamerę na cały ekran. Tryb pełnoekranowy powinieneś włączyć, gdy chcesz pokazać większy fragment, a nie samą głowę.
 • Zachęcaj innych prezenterów i uczestników do korzystania z kamery internetowej podczas rozmowy.
 • Uśmiechaj się i obserwuj swoje ruchy w nagraniu próbnym.
 • Pobierz nagranie w panelu klienta tuż po konwersji lub napisz przypomnienie, aby pobrać je następnego dnia. Często prezenterzy wspominają, że dobrze byłoby pobrać nagranie z webinaru. Nie biorą jednak pod uwagę, że minął czas przechowywania pliku na serwerze platformy webinarowej.

Edytuj wideo

Spokojnie, tak naprawdę, możesz nawet zrezygnować z tego kroku. Jeśli masz czas i chęć, żeby zrobić dobry film ze swojego webinaru, zadbaj o kilka dodatkowych rzeczy.

 • Użyj podstawowego edytora wideo, takiego jak iMovie lub edytor wideo na YouTube.
 • Wytnij początek i koniec filmu oraz wszystkie długie pauzy.
 • Zrób krótką i dłuższą wersję filmu.
 • Jeśli myślisz, że mogłeś powiedzieć coś lepiej i profesjonalniej, nagraj i nałóż audio na takie fragmenty.
 • Zastanów się nad dodaniem muzyki na początku, adnotacji, napisów, elementów graficznych lub wezwań do działania.

Udostępnij nagranie webinaru

Masz już gotowy film lub link do nagrania. Zastanów się, za pomocą jakich narzędzi, udostępnisz go uczestnikom. Możesz przesłać go na YouTube, Vimeo, Wistia i Facebook. Możesz też dodać film na swoją stronę internetową lub zapisać go na Google Drive i jedynie wysyłać link, który będzie aktywny przez cały czas lub tylko parę dni. Wszystko zależy od Twoich celów. Zastanów się, czy chcesz sprzedawać dostęp do nagrania, czy po prostu zależy Ci głównie na dotarciu do maksymalnej liczby osób?

Niezależnie od tego, czy umieścisz film w swojej witrynie, czy udostępnisz w mediach społecznościowych, pamiętaj o tym, żeby poinformować o tym swoich uczestników i subskrybentów. Możesz wysłać e-maili z linkiem do nagrania lub do strony, na której można go obejrzeć. My w MyOwnConference zachęcamy Cię do wypróbowania naszego programu do prowadzenia i nagrywania swoich webinarów. Dostaniesz dostęp do wszystkich narzędzi zupełnie za darmo.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!