Nagrywanie webinaru. Jak o to zadbać?

Nagrywanie webinaru. Jak o to zadbać?

Webinar jest jednym z najbardziej skutecznych elementów marketingowych. Prawdopodobnie już wiesz, czym jest webinar i dlaczego jest to cenna część strategii marketingowej.

Kilka informacji przed rozpoczęciem nagrywania

Wcześniej już mówiliśmy, jak nagrać webinar na komputer. Dzisiaj porozmawiamy o najważniejszych zasadach przygotowania nagrania webinaru.

Chyba już słyszałeś, że warto nagrywać webinary po to, by później z nich korzystać: sprzedawać i udostępniać za darmo, albo przeanalizować swoje wystąpienie.

To wydaje się być takie proste — naciskasz przycisk „Nagraj” i gotowe. Tak teoretycznie jest, ale nie do końca. Przecież zależy Ci na wysokiej jakości i nie chcesz później dostać nagrania ze słabym dźwiękiem. Musisz więc zadbać o kilka rzeczy, zanim zaczniesz nagrywanie webinaru.

Wybierz dobrą platformę do prowadzenia webinarów ze wszystkimi funkcjami, których potrzebujesz. To bardzo ważne – obecnie na rynku jest wiele platform, ale każda z nich ma inną taryfę oraz funkcje, które oferuje. Zanim dokonasz wyboru, pomyśl, ile uczestników będzie na Twoich webinarach, jakich narzędzi potrzebujesz, z jakich funkcji będziesz korzystać.

Banały? Oczywiście, ale nadal spotykam prezenterów, którzy wybrali platformę i rozpoczęli webinar, by nagle zauważyć brak niektórych funkcji w planie taryfowym, w tym informacji. Rezultatem jest konieczność dopłaty za godziny nagrywania i jakość obrazu. Lepiej dowiedzieć się o tym przed webinarem, niż po wydarzeniu, gdy zmiany są już niemożliwe.

Co powinieneś sprawdzić przed nagrywaniem webinaru:

 • Czy długość nagrania jest ograniczona?
 • Czy są ograniczenia co do liczby nagrań i miejsca do przechowywania plików z nagraniem?
 • Jaka jest jakość nagrania? To ważne, przecież mogą oferować wysoką jakość transmisji, a nagranie dostaniesz tylko w jakości SD.
 • Jak długo można przechowywać nagranie na platformie?
 • Jakie są opcje udostępnienia nagrania uczestnikom?
 • Jeśli planujesz dodatkowo live-streaming na Facebook czy YouTube, zapytaj, jak to może wpłynąć na nagranie.

Zapewnij dobrą jakość dźwięku

Podczas webinaru wykorzystujemy wiele elementów wizualnych: udostępnianie ekranu, pokaz slajdów i filmów, ale tak naprawdę to audio jest w rzeczywistości ważniejsze. Niska jakość dźwięku przeszkadza w szkoleniu na wiele sposobów. Uczestnicy mogą poradzić sobie bez obrazu, ale jeśli dźwięk będzie słaby, na pewno wyjdą z pokoju webinarowego.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zadbać o dźwięk:

 1. Postaraj się wyeliminować jak najwięcej szumów tła. Zamknij okna i zadbaj o ciszę w pomieszczeniu. Jako prezenter musisz zwrócić uwagę na dźwięki, które wydajesz, takie jak głośne pisanie lub przesuwanie przedmiotów i papierów po stole.
 2. Poproś prezenterów i uczestników o skorzystanie z dobrego zestawu słuchawkowego i mikrofonu.
 3. Użyj mikrofonu zewnętrznego. Mikrofon laptopa nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może powodować sprzężenie zwrotne i dodatkowe problemy z dźwiękiem.
 4. Nie zapomnij sprawdzić dźwięku przed webinarem.
 5. Użyj przycisku wyciszenia. Wycisz siebie i innych prezenterów, jeśli nieprowadzą prezentacji w danym momencie.
 6. Wycisz dźwięki komputera i telefon.

Zapoznaj się z pokojem webinarowym i wszystkimi przyciskami przed nagrywaniem

Zapoznaj się z pokojem webinarowym

Każda platforma różni się od siebie. Nie musisz od razu znać wszystkich szczegółów, ale poznaj najważniejsze:

 • Jak zacząć webinar i skończyć. Samo wejścia do pokoju webinarowego nie wystarczy. Mów teraz, Na żywo, On line — znajdź ten przycisk i naciśnij go, kiedy będziesz gotowy.
 • Przycisk nagrywania.
 • Ustawienie jakości nagrywania i wybór obszaru nagrywania.
 • Sterowanie dźwiękiem: wybór mikrofonu i głośników, suwaki głośności. Jak wyciszyć swój mikrofon lub mikrofony innych prezenterów.
 • Włączenie i wyłączenie trybów webinaru: pokaz slajdów, filmów, cały ekran, rysowanie, udostępnianie ekranu, ankiety i testy.
 • Jak zarządzać uczestnikami: zaprosić do dialogu, odpowiedzieć na pytanie, zablokować, jak uczestnicy mogą zadawać pytania. Czat nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Zaproś moderatora

Myślisz, że ta porada nie ma nic wspólnego z nagraniem? Uwierz, to ma ogromny wpływ na przebieg webinaru. Musisz zadbać o wiele rzeczy: włączać pliki, prowadzić dyskusję i prezentację, odpowiadać na pytania uczestników, czasami nawet rozwiązywać problemy techniczne. Wszystko to powinno być zrobione szybko, by uniknąć długich pauz i nie tracić czasu klienta.

Najlepiej, jeśli tym wszystkim zajmie się moderator. To osoba, która zadba o porządek na webinarze. Może rozwiązywać problemy techniczne, odpowiadać uczestnikom na pytania, pilnować porządku na spotkaniu, czy też na przykład wysyłać im pliki. To bardzo przydatne, ponieważ będziesz mógł się zająć wyłącznie prowadzeniem szkolenia, nie martwiąc się o nic.

Zadbaj o ubezpieczenie

Jeśli bardzo zależy Ci na nagraniu, jest to częścią umowy z uczestnikami webinaru, zaprosiłeś wspaniałych prelegentów, ale nie wiesz, czy możesz zaufać platformie do webinarów? Włącz nagrywanie nie tylko w pokoju webinarowym, ale też w dodatkowym programie do nagrywania ekranu. Możemy polecić: Camtasia, Snagit i Monosnap, który jest prosty, mały i nie obciąża systemu, a do tego darmowy.

Planuj, przygotuj się, ćwicz

Znaczenie planowania i przygotowania jest ogromne. Jako host lub prezenter musisz być dobrze przygotowany. Dokładnie dopracuj temat, treść, prezentację, żarty i dialogi z uczestnikami, wtedy nagranie będzie odzwierciedlać Twój profesjonalizm.

Najlepiej będzie, jeśli napiszesz scenariusz spotkania. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś czytać z kartki – to nie byłby dobry pomysł. Na takim scenariuszu najlepiej będzie napisać, jaka będzie kolejność poruszanych przez Ciebie tematów, o czym będziesz opowiadać. Będzie to spora pomoc, która pozwoli Ci zachować spójność webinaru, ale jednocześnie będziesz mógł mówić „z głowy”, co uczestnicy zdecydowanie bardziej docenią niż czytanie z kartki.

Poświęć trochę więcej czasu na przygotowanie scenariusza i ćwiczenie przed kamerą. Tak, korzystaj z kamery internetowej. Slajdy i głos już nie wystarczą, jeśli chcesz zdobyć zaufanie uczestników i potencjalnych klientów. Na początku możesz czuć się nieswojo i bać się kamery, ale im więcej będziesz próbował, tym szybciej osiągniesz pożądany efekt.

Warto także przygotować materiały szkoleniowe dla uczestników, które dostarczysz po webinarze. Takie elementy wpływają pozytywnie na wrażenia uczestników, który mogą skorzystać z przekazanej przez Ciebie wiedzy jeszcze długo po Twoim webinarze.

Nagrywanie webinaru — wskazówki techniczne

 • Skonfiguruj kamerę internetową przed nagrywaniem: upewnij się, że kąt i jakość obrazu są dobre.
 • Oświetlenie: upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze oświetlone.
 • Zadbaj o tło. Najlepiej, aby było jednolite lub przedstawiało coś związanego z tematyką szkolenia (na przykład Twój salon lub biblioteczkę z książkami).
 • Nagrywaj wszystkie webinary, niezależnie od tego, czy planujesz robić z tego film. Później możesz przeanalizować swój webinar, naprawić błędy lub wykorzystać część webinaru w celach marketingowych.
 • Od czasu do czasu zmieniaj tryby w pokoju webinarowym. Nie pokazujprzez cały webinar jedynie swojej twarzy. Przełączaj widok na slajdy, czasami można przełączyć kamerę na cały ekran. Tryb pełnoekranowy powinieneś włączyć, gdy chcesz pokazać większy fragment, a nie samą głowę.
 • Zachęcaj innych prezenterów i uczestników do korzystania z kamery internetowej podczas rozmowy.
 • Uśmiechaj się i obserwuj swoje ruchy w nagraniu próbnym.
 • Pobierz nagranie w panelu klienta tuż po konwersji lub napisz przypomnienie, aby pobrać je następnego dnia. Często prezenterzy wspominają, że dobrze byłoby pobrać nagranie z webinaru. Nie biorą jednak pod uwagę, że minął czas przechowywania pliku na serwerze platformy webinarowej.

Edytuj wideo

Spokojnie, tak naprawdę, jeśli nie czujesz się na siłach, możesz nawet zrezygnować z tego kroku. Jeśli jednak masz czas i chęć, żeby zrobić dobry film ze swojego webinaru, zadbaj o kilka dodatkowych rzeczy.

 • Użyj podstawowego edytora wideo, takiego jak iMovie lub edytor wideo na YouTube.
 • Wytnij początek i koniec filmu oraz wszystkie długie pauzy.
 • Zrób krótką i dłuższą wersję filmu.
 • Jeśli myślisz, że mogłeś powiedzieć coś lepiej i profesjonalniej, nagraj inałóż audio na takie fragmenty.
 • Zastanów się nad dodaniem muzyki na początku, adnotacji, napisów, elementów graficznych lub wezwań do działania.

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz użyć nagrania w celach komercyjnych, obróbka wideo będzie konieczna. Inaczej może to wyglądać nieprofesjonalnie. Jeśli nie potrafisz obrabiać wideo, możesz to zlecić specjaliście.

Edycja wideo ma mnóstwo plusów. W ten sposób możesz dopracować swój webinar do perfekcji. Dodasz swój unikalny branding, logo, wytniesz to, co nie jest potrzebne, dograsz audio. Dodatkowe szlify spowodują, że webinar nabierze dodatkowej wartości, a każdy, kto kupi nagranie poczuje, że dobrze wydał pieniądze.

Udostępnij nagranie webinaru

Masz już gotowy film lub link do nagrania. Co teraz? Zastanów się, za pomocą jakich narzędzi udostępnisz go uczestnikom. Możesz przesłać go na YouTube, Vimeo, Wistia i Facebook. Możesz też dodać film na swoją stronę internetową lub zapisać go na Google Drive i jedynie wysyłać link, który będzie aktywny przez cały czas lub tylko parę dni. Wszystko zależy od Twoich celów. Zastanów się, czy chcesz sprzedawać dostęp do nagrania, czy po prostu zależy Ci głównie na dotarciu do maksymalnej liczby osób? Zależnie od tego, jaki jest Twój cel, dopasuj do niego platformę i dostęp do nagrania.

Niezależnie od tego, czy umieścisz film w swojej witrynie, czy udostępnisz w mediach społecznościowych, pamiętaj o tym, żeby poinformować o tym swoich uczestników i subskrybentów. Możesz wysłać e-maili z linkiem do nagrania lub do strony, na której można go obejrzeć. My w MyOwnConference zachęcamy Cię do wypróbowania naszego programu do prowadzenia i nagrywania swoich webinarów. Dostaniesz dostęp do wszystkich narzędzi zupełnie za darmo.

Co warto zrobić przed rozpoczęciem nagrywania webinaru?

Przede wszystkim sprawdź, w jaki sposób nagrywa się na platformie, z której korzystasz. Zobacz, jakie są dostępne jakości, gdzie nagrania są przechowywane (i jaki jest ich limit), czy musisz za nie dodatkowo płacić. Warto także sprawdzić, jakie funkcje i narzędzia będą dostępne przy nagrywaniu. Czy będziesz mógł skorzystać z tych, których używasz zawsze? Warunek konieczny – przed nagraniem sprawdź swój sprzęt – mikrofon, kamerę oraz połączenie internetowe.

Jak przygotować i udostępnić nagranie webinaru?

Nagrany webinar warto poddać edycji: usunąć przerwy, niepotrzebne elementy, dodać branding (logo), sprawdzić jakość audio. Można również wyciąć sceny w celu stworzenia materiałów promocyjnych. Nagrane szkolenie można udostępnić na wielu platformach. Wszystko zależy od tego, jaki jest cel nagrania: udostępnienie dla szerszej grupy osób, sprzedaż szkolenia, czy może materiał szkoleniowy wysłany do uczestników.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK