Jakość nagrania webinaru. Jaką wybrać i jak je wykorzystać?​​

jakość nagrania webinaru

W MyOwnConference możesz nagrywać swoje webinary w doskonałej jakości. Do wyboru masz aż 4 formaty: 480p, 720p, 1080p oraz 2160p.

Co to znaczy jakość nagrania 480p, 720p, 1080p oraz 2160p?

Możliwość nagrywania w 1080p i 2160 jest natomiast tylko w opcji płatnej. W wersji darmowej długość nagrania to 20 minut oraz 20 nagrań dziennie, a płatnej – możesz nagrywać aż 10 godzin, bez limitów ilości nagrań.

Te skróty wskazują na format wideo. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Jeśli chcesz zacząć nagrywanie swoich webinarów, warto wiedzieć, jakie są ich cechy, tak, abyś mógł wybrać jak najlepszą opcję.

Rozdzielczość to nic innego jak określenie gęstości pikseli wyświetlanych na ekranie. Piksele, ułożone na siatce prostokąta, tworzą poziome i pionowe linie. Każdy z nich może mieć inny kolor, dzięki czemu obraz nabiera głębi. Im mniejszy piksel – tym wyraźniejszy obraz. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ im większa będzie powierzchnia monitora, tym bardziej małe rozdzielczości będą traciły głębię czy ostrość.

Do 720p inaczej SD (Standard Definition) — to standardowy format wideo z rozdzielczością 720×576 pikseli, nazywany też „standardową rozdzielczością”. Biorąc pod uwagę, że jakość obrazu zależy od liczby pikseli, a w tym formacie ich liczba jest minimalna, jakość wideo nie będzie wysoka. Zależy to oczywiście od tego, na jakim monitorze nagranie będzie odtwarzane.

1080p czyli HD (High Definition)i — jest to format wideo o ostrzejszym obrazie. Jakość jest lepsza dzięki zwiększeniu liczby pikseli. Właśnie dlatego format HD nazywano formatem wysokiej rozdzielczości. Oczywiście taki format zajmuje także więcej “miejsca”.

2160p lub Ultra HD — format o najwyższej jakości. To znaczy, że jest kilka razy większy od SD. Zatem w tym formacie otrzymasz najlepszą jakość i realistyczny obraz. Jednocześnie będzie on też sporo ważyć.

Jaki format jakości wybrać?

Format do 720p będzie nieco gorszej jakości, ale w zamian otrzymasz plik o małym rozmiarze, który możesz łatwo wysłać do kolegów i uczestników. Jest idealny, gdy prowadzisz spotkanie bez kamery i pokazujesz tylko slajdy, lub nagrywasz jedynie obraz z kamerki.

Format 1080p — uniwersalny. Pasuje do każdego trybu prowadzenia webinaru. Ten format nagrywania jest domyślnie ustawiony na MyOwnConference. Taki format będzie się doskonale oglądać, ale jednocześnie nie będzie zajmować zbyt wiele miejsca na dysku. Będzie także wyglądać bardziej profesjonalnie – nieco rozmazany obraz może zrobić słabsze wrażenie.

W 2160p otrzymasz najlepszą jakość obrazu, ale rozmiar pliku będzie duży. Warto go wybrać, gdy chcesz następnie wykorzystać nagranie do tworzenia kursów online, filmów szkoleniowych, reklam. Format 2160p zapewnia niesamowicie wysoką rozdzielczość i klarowność obrazu na ekranie. Dzięki temu możesz czytać nawet najdrobniejszy tekst i przypatrywać się szczegółom obrazu. Tryb 2160p jest dostępny tylko w planach płatnych od 500 uczestników.

Przeczytaj też, jak nagrać webinar na komputer.

Jakość nagrania z kamery prezentera podczas webinaru

Jakość nagrania z kamery prezentera podczas webinaru

Być może uważasz, że skoro jakość nagrania webinaru masz już wybraną, to myślisz, że jakość obrazu z kamery prezentera też będzie takiej samej jakości. To jednak błędne założenie. Oczywiście, lepsza kamera daje Ci więcej możliwości, ale jakość obrazu z kamery zależy nie tylko od rozdzielczości kamery. Na przykład kamery HD nie będą działać podczas transmisji na żywo i to jest uzasadnione.

MyOwnConference jest platformą dla prowadzenia webinarów w czasie rzeczywistym. Naszym głównym celem jest przekazanie jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie i z możliwie najmniejszym opóźnieniem, nawet przy słabszym Internecie. Oznacza to, że streaming na żywo z kamery prezenterów w pokoju jest możliwy w nieco innych jakościniż jakość całego nagrania. Jeżeli transmitujesz bezpośrednio z przeglądarki, to maksymalna jakość kamery będzie do 360P, przez wtyczkę DTS – 480P i przez studio OBS do 1080P. W związku z tym, jeśli chcesz transmitować kamerę w rozdzielczości 1080P (HD), musisz użyć transmisji przez studio OBS z opóźnieniem wynoszącym 20 sekund lub więcej. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jaka opcja będzie dla ciebie najlepsza — co możesz zmienić w późniejszej edycji, co jest dla ciebie najważniejsze.

Jeśli kamera będzie miała maksymalnie 480p, to nawet za pomocą OBS nie będziesz w stanie prowadzić transmisji w 1080p. Nawet wykupując najwyższy abonament, możesz nie skorzystać z jego funkcji, jeśli nie zaopatrzysz się również w dobrej jakości kamerę. Prowadząc szkolenia online, należy liczyć się z tym, że jest ona bardzo istotna i brak kamery u prezentera może wyglądać mało profesjonalnie. Obecnie na rynku możesz znaleźć mnóstwo różnych opcji, które spełnią twoje oczekiwania. Nie poprzestawaj na kamerce z laptopa — rozmazany obraz i ledwo widoczna twarz to nie najlepszy pomysł. Pamiętaj o dobrej prezencji, jednolitym tle, dobrym świetle — wszystko to jest bardzo ważne podczas nagrywania.

Nagrywanie webinarów oraz ich wykorzystanie

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto nagrywać prowadzone przez Ciebie szkolenia, webinary czy konferencje, to odpowiedź jest prosta: warto. Możliwości ich wykorzystania jest mnóstwo. Jeśli chodzi o wybór formatu, polecamy 720p oraz 1080p. Będą one wyglądać najlepiej, najbardziej profesjonalnie i to na każdym monitorze. 1080p może być jednak nieco zbyt “ciężkie”, dlatego tego formatu zalecamy używać głównie w celach komercyjnych, na przykład przy nagrywaniu płatnych szkoleń online.

Nagrany webinar to przede wszystkim świetny “bonus” dla uczestników spotkania. Czasem ciężko jest zanotować wszystkie najważniejsze informacje podczas trwania webinaru. Ludzki mózg nie jest w stanie przyswoić wszystkiego od razu. Na pewno wiele słuchaczy doceni fakt, że będą mogli odsłuchać spotkania raz jeszcze i wyłapać to, czego wcześniej im się nie udało.

Oczywiście możesz też nagrać cykl swoich własnych szkoleń, a następnie sprzedawać je lub udostępniać za darmo. Warto zapoznać się z możliwościami webinarów automatycznych, które pozwalają prowadzenie webinarów bez Twojej obecności. Jest to świetny pomysł nie tylko na dodatkowy zarobek, ale i na rozpromowanie swojej marki. Wówczas warto zadbać o to, aby osoba oglądająca szkolenie czy kurs, widziała Twoje logo czy inne charakterystyczne elementy. Ostatnio branża kursów online bardzo się rozrasta i zyskuje znacznie na popularności. Ponadto, szkolenie nagrywa się tylko raz – nie tak, jak w przypadku spotkania na żywo, na które za każdym razem trzeba poświęcić czas.

Jak ustawić jakość nagrania?

Jeśli chcesz dostosować jakość nagrania do swoich potrzeb, wejdź w zakładkę Sale webinarowe, następnie wybierz webinar, który będziesz nagrywać (trzy kropki przy nazwie webinaru) i przejdź do Ustawień, a następnie Ustawień zaawansowanych. Zakładka «Nagranie» umożliwia dostosowanie wyglądu pokoju webinarowego na nagraniu oraz wybrania jakości nagrania. Możesz nagrywać w trzech wariantach:

  • tylko kamerę i mikrofon;
  • kamerę, mikrofon i obszar pokazywania plików;
  • kamerę, mikrofon, czat i obszar pokazywania plików;
  • cały pokój lub pokój z wyłączeniem zbędnych elementów.

Oprócz tego możesz zezwolić na komentarze podczas nagrywania webinaru lub je wyłączyć.

Ustawienia jakości nagrania

Jeśli chcesz zmienić jakość nagrania, na liście znajdź opcję «Jakość nagrania». Wybierz jeden z dostępnych wariantów.

Wypróbuj tę funkcję już dzisiaj. Wejdź do Panelu klienta i zdecyduj, jak będzie wyglądać Twoje następne nagranie.

W jakich formatach można nagrywać webinary na MyOwnConference?

Dostępne są formaty 480p, 720p, 1080p oraz 2160p. Format 480p jest słabszej jakości, ale nie zajmuje on wiele miejsca na dysku, dlatego łatwo go przesłać. W przypadku braku kamer podczas spotkania, sprawdzi się dobrze. Najbardziej optymalna opcja jest to 720p. Ma doskonałą jakość nagrania, ale jednocześnie wielkość pliku po nagraniu nie jest zbyt duża. Nadaje się do nagrywania materiałów z kamerą. 1080p to dobra opcja dla tych, którzy chcą z nagranych webinarów stworzyć kurs online lub jakieś szkolenie. Charakteryzuje się wysoką jakością – głębią i ostrością obrazu, ale jednocześnie zajmuje bardzo dużo miejsca.

Jak można wykorzystać nagrane webinary?

Nagrane szkolenie można wykorzystać jako dodatek wysłany w materiałach szkoleniowych po zakończonym spotkaniu. Będzie on bardzo przydatny dla słuchaczy, ponieważ będą mogli w dowolnym momencie obejrzeć szkolenie ponownie. Odpowiednio oprawione nagranie można także sprzedawać albo stworzyć automatyczny webinar. Można także stworzyć kurs online, który trafi do stałej sprzedaży lub będzie bonusem. Jedno jest pewne – nagrywanie szkoleń to bardzo przydatna opcja, z której warto korzystać.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!