Udostępnianie ekranu online

Udostępnianie ekranu online

Udostępnianie ekranu to funkcja, bez której obecnie ciężko sobie wyobrazić prowadzenie jakiegokolwiek szkolenia online. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby ta funkcja działała jak najlepiej.

Czym jest screen sharing?

Udostępnianie ekranu nazywamy często screen sharingem. Ta funkcja jest niezbędna, gdy chcemy przeprowadzić profesjonalne szkolenia online, webinarium i wideokonferencje.

Screen sharing nie jest tym samym, co zdalne zarządzanie komputerem. Udostępnianie ekranu jedynie pokazuje Twój pulpit, lecz nie pozwala na wprowadzanie na nim zmian przez innych użytkowników.

Jakie są zalety udostępniania ekranu i jak z niego korzystać?

Na pewno przyznasz nam rację, że ciężko byłoby się czegokolwiek nauczyć, nie widząc tego. Szczególnie, gdy jest to umiejętność praktyczna. Udostępnianie swojego pulpitu pozwala na pokazanie wszystkiego krok po kroku. Jednocześnie możesz wyczerpująco opowiadać, a słuchacze będą wiedzieli, co masz na myśli. Będzie im także łatwiej zadawać pytania na bieżąco, dzięki czemu poczują, że wiele wynoszą ze szkolenia.

Oprócz nauki, udostępnianie ekranu będzie niezbędne w momencie, gdy chcemy zaprezentować uczestnikom jakiś nowy program lub funkcję. Oprócz tego, udostępnianie ekranu przydaje się również do pokazywania prezentacji multimedialnych.

Dobrym rozwiązaniem jest także udostępnianie pulpitu przez uczestników. Podczas szkoleń często okazuje się, że jeden z słuchaczy potrzebuje dodatkowego wyjaśnienia. Czasem ciężko opisać coś słowami i o wiele łatwiej to pokazać. Tutaj właśnie przydatny okaże się screen sharing.

Podsumowując, zdecydowanie nie powinieneś pomijać tej funkcji. Przed wyborem platformy, na której będziesz prowadzić webinary, warto zorientować się, jak wygląda udostępnianie ekranu w każdej z nich. Z pewnością będziesz z tej możliwości często korzystać, dlatego jest to tak ważne.

Czym jest zdalne zarządzanie komputerem?

Jest to opcja, która pozwala na “przechwycenie” pulpitu innego użytkownika. Ta opcja doskonale sprawdza się, gdy istnieje potrzeba zrobienia czegoś na komputerze, który nie znajduje się “w zasięgu ręki”. Z takiej opcji często korzystają na przykład informatycy, którzy zdalnie zarządzają pulpitem. Mogą dzięki temu instalować programy czy rozwiązywać jakieś problemy techniczne.

Zdalne zarządzanie komputerem przydaje się szczególnie w dużych firmach. Nawet jeśli pracujemy w jednym biurze, to jest znacznie wygodniejsza opcja, która pozwala na wykonanie zadania bez wstawania od biurka. Także obecnie, w czasie, gdy coraz więcej z nas pracuje zdalnie, ta funkcja okazuje się być niezbędna.

Niżej znajdziesz przykłady programów do udostępniania ekranu oraz aplikacje do zdalnego zarządzania komputerem.

Programy do pokazywania ekranu

udostępnienie ekranu

Program do współdzielenia ekranu to świetna opcja, gdy chcesz szybko wyjaśnić coś współrozmówcy, jednocześnie pokazując mu to o czym opowiadasz. Jest to również świetna metoda, jeśli zapomniałeś załadować prezentację na platformę do webinarów. W sytuacji, kiedy chcesz tylko powiedzieć, jak złożyć zamówienie na Twojej stronie, możesz to wyjaśnić poprzez pokazanie swojego pulpitu.. JKorzystanie z tej funkcji pozwoli znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze, a także łatwiej porozumieć się z uczestnikami spotkania.

Niemalże wszystkie programy oferują przetestowanie ich za darmo. Warto skorzystać z tej możliwości i sprawdzić ich jak najwięcej. Ważne jest to, abyś wiedział, która opcja najbardziej będzie Ci pasować. Udostępnianie ekranu zazwyczaj powoduje opóźnienie w transmisji, dlatego przed wyborem, wypróbuj wcześniej tę funkcję. Pamiętaj także, aby nie poruszać się po ekranie zbyt szybko. Istotne jest to, aby uczestnicy mieli czas na zastanowienie i znalezienie tego, co im pokazujesz. Dla nich może być to nowość, dlatego będą potrzebować nieco więcej czasu. Sprawdź także, który z programów działa najbardziej płynnie – to najważniejszy czynnik!

1. MyOwnConference

Cechy programu:

 • funkcja pokazywania ekranu nawet 10000 użytkownikom jednocześnie;
 • możliwość transmisji obrazu i dźwięku z kamery w trakcie pokazywania ekranu;
 • wysoka jakość rozmów i połączenia — nie musisz martwić się o ciągle zacinający się ekran, ciągle pracujemy nad tym, aby jakiekolwiek opóźnienia były minimalne;
 • wiele dodatkowych funkcji: czat, pokaz prezentacji, nagrywanie transmisji, możliwość uczestniczenia większej ilości prezenterów, pokazywanie filmów, narzędzia rysowania, notatek;
 • działa w każdej przeglądarce – nie ma potrzeby instalowania żadnegododatkowego oprogramowania;
 • cena — bezpłatnie dla 20 uczestników. Konta płatne — od 8 euro.

Program ma tylko jedną wadę, jeśli chodzi o udostępnianie ekranu — nie ma możliwości pokazania tylko części ekranu. Uczestnicy wideokonferencji zobaczą cały Twój pulpit.

2. Skype

W popularnym programie do prowadzenia rozmów możesz udostępnić ekran Twojemu współrozmówcy. Co umożliwia Skype?

 • nie ma potrzeby instalowania programu na komputerze, jednak działa ona tylko na przeglądarkach Microsoft Edge oraz Chrome;
 • możliwe jest udostępnianie wybranego przez nas ekranu – to oznacza, że nie ma możliwości pokazywania całego pulpitu, a jedynie na przykład konkretnych programów;
 • obecnie Skype ma funkcję towarzyską – jeśli prowadzisz firmę, lepiej zdecydować się na Microsoft Teams.

3. Microsoft Teams

Jeden z popularniejszych obecnie programów do organizowania szkoleń czy spotkań. Można korzystać z niego w przeglądarce, jaki i zainstalować aplikację. Warto jednak mieć na uwadze to, że jego działanie na przeglądarce nie jest idealne.

 • opcja bezpłatna ogranicza spotkania grupowe do 60 minut, co może okazać się uciążliwe w przypadku szkoleń, dlatego konieczna będzie wersja płatna;
 • oprócz pokazywania ekranu, można udostępniać także pliki, zadania i ankiety;
 • bezpłatna wersja umożliwia także czat, co może się okazać przydatne podczasszkolenia;
 • przy wersjach płatnych można uzyskać funkcje takie jak wspólne dodawanie uwagpodczas webinaru – współtworzenie zawartości.
  Minusem może być to, że w wersji płatnej Microsoft Teams płacimy za użytkownika – im większa ich ilość, tym wyższa kwota. Może się to więc okazać kosztowne.

Przeczytaj później: Platforma do webinarów, która spełni Twoje oczekiwania. Ocena 10 programów.

4. Udostępnianie ekranu ze Slack

slack do współdzielenia ekranu

Źródło: slack.com

Slack również oferuje możliwość pokazywania ekranu – opcja ta nazywa się huddle. Podczas wideokonferencji Ty i Twoi współrozmówcy możecie korzystać z udostępniania ekranu, a także dodawać notatki.

Cechy programu:

 • dobra opcja dla pracy biurowej, w grupie – pozwoli na wspólną komunikację;
 • darmowa opcja pozwala na to, aby w takim spotkaniu uczestniczyły jedynie 2 osoby, w planach płatnych – do 50 osób;
 • Slack Huddle działa w aplikacji oraz na wybranych przeglądarkach:Google Chrome i Firefox;
 • ceny płatnych planów zaczynają się od 7.25 USD miesięcznie, za jednego uczestnika, płatne z góry za rok.

5. Google Meet

Jest to również jeden z popularniejszych programów do prowadzenia spotkań online. Z programu można skorzystać z poziomu przeglądarki i od razu zaplanować spotkanie.

 • Google Meet nie posiada planów płatnych dla użytkowników indywidualnych czy firm – z tego powodu może się okazać niewystarczający dla firm;
 • udostępnianie ekranu jest możliwe po naciśnięciu przycisku “Prezentuj teraz”, co może być nieco mylące dla osób przyzwyczajonych do “Udostępnij ekran”;
 • z programu można korzystać zarówno poprzez przeglądarkę, jak i aplikację;
 • w spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie 100 osób;
 • spotkania, w których uczestniczy więcej niż 3 osoby, istnieje limit czasu- 1 godzina;
 • opcja wirtualnej tablicy;
 • połączenie z innymi usługami od Google;
 • istnieje opcja premium dla Google Meet, jest to jednak opcja, którawynika z posiadania Google Workspace lub subskrypcji Google One – dzięki opcji premium można uzyskać dostęp do wielu dodatkowych funkcji.

Jak widzisz, istnieje sporo programów, dzięki którym możemy udostępniać ekran. Oprócz tego możemy także wymienić Zoom czy GoToMeeting. Jest ich oczywiście znacznie więcej.

Programy do zdalnego zarządzania pulpitem

Pokazywanie ekranu i zdalne zarządzanie komputerem to są inne funkcje. Zdalne zarządzanie pozwala nie tylko zobaczyć ekran współrozmówcy, ale proponuje też pełny zestaw narzędzi do zdalnego korzystania z innego komputera. To znaczy, że możesz otworzyć plik, uruchomić program, skonfigurować system na innym komputerze, siedząc przy swoim laptopie. Jest to przydatne w przypadku rozmów z pomocą techniczną lub korzystania z komputera poza biurem. Obecnie wiele firm, gdzie istnieje rozbudowany dział IT, korzysta właśnie z tej opcji. Informatycy mogą z poziomu swojego komputera naprawić istotne problemy techniczne, zaktualizować oprogramowanie czy też pomóc i wytłumaczyć coś drugiej osobie.

TeamViewer

teamviewer

Źródło: teamviewer.com

Z TeamViewer możesz pokazywać ekran i nadać dostęp do urządzenia innym użytkownikom. Popularny program, z którego pomocą pracownicy wsparcia technicznego mogą m.in., skonfigurować program na Twoim komputerze i zobaczyć, dlaczego nie możesz korzystać z aplikacji poprawnie.

W TeamViewer możesz pokazać cały ekran lub jedynie jego część.

Możemy wypróbować TeamViewer za darmo, jednakże koniecznie będzie późniejsze wykupienie subskrypcji.

Są dwie opcje planów – Team Viewer Premium, gdzie za cenę 259 złotych miesięcznie – za rok z góry – otrzymujemy możliwość korzystania z programu przez 15 licencjonowanych uczestników oraz 300 zarządzanych urządzeń.

Możemy również wybrać opcję dla firm za 519 złotych miesięcznie (również płatne z góry), gdzie licencjonowanych użytkowników może być 30, z zarządzanych urządzeń – 500.

Inne programy do zdalnego zarządzania komputerem

TeamViewer to jeden z najbardziej popularnych programów do zdalnego zarządzania komputerem, ale możesz wybrać również inną opcję:

 • BeyondTrust Remote Support
 • ConnectWise Control
 • Zoho Assist
 • Goverlan Reach
 • Splashtop Remote Support
 • VNC ConnectWszystkie programy wymienione wyżej są płatne, ale w swojej ofercie mają również możliwość przetestowania funkcji podczas okresu próbnego.

Jak skorzystać z funkcji udostępniania ekranu MyOwnConference?

myownconference - strona głowna

1) Bezpłatnie zarejestruj się na stronie MyOwnConference.

Nawet jeśli korzystasz z konta testowego, możesz udostępniać ekran 20 osobom jednocześnie.

2) Wejdź do pokoju webinarowego i naciśnij przycisk „Pokaż ekran”. System zaproponuje Ci pobranie wtyczki — zrób to.

Już za kilka sekund uczestnicy zobaczą Twój ekran. Następnym razem wystarczy tylko, że naciśniesz przycisk.

Twoi słuchacze nie muszą instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, aby dołączyć do spotkania online. Musisz tylko wysłać do nich link, aby mogli dołączyć do spotkania. To na pewno bardzo ułatwi Ci pracę, a dla uczestników będzie o wiele bardziej intuicyjne.

Jak widać, pokazywanie ekranu online to łatwe i korzystne, a wręcz niezbędne, narzędzie do pracy w zespołach, prowadzenia webinarów, wideokonferencji, szkoleń online, a także pracy działów wsparcia technicznego. Obecnie to niezbędnik każdego przedsiębiorcy i każdego, kto prowadzi spotkania online!

Wybierając program do udostępnienia ekranu z najmniejszym opóźnieniem transmisji, zwiększysz skuteczność każdego spotkania online. Oprócz tego zaangażujesz uczestników, ale przede wszystkim sprawisz, że łatwiej i szybciej zrozumieją, o czym im opowiadasz!

Podsumowanie

Istnieje wiele opcji, z których możemy skorzystać, jeśli chcemy udostępnić ekran lub zdalnie zarządzać komputerami. Zazwyczaj wiąże się to jednak z kosztami, ponieważ opcje bezpłatne mogą nie spełnić naszych oczekiwań, szczególnie jeśli chcemy prowadzić spotkania dla większej liczby.Warto również wspomnieć o tym, aby wybierać programy, które oferują nam bezpieczeństwo danych, ponieważ nie tylko udostępniamy swoje dane, ale także dane naszych klientów. W takim przypadku często najlepszą opcją jest płatny plan, który zapewnia bezpieczeństwo, szyfrowanie danych, a także na przykład chmurę dla każdego użytkownika.

Obecnie ciężko wyobrazić sobie prowadzenie webinarów czy firmy bez wyżej wymienionych programów. Warto więc uznać funkcję udostępniania ekranu za priorytet, ponieważ na pewno wielokrotnie się nam przyda. Zwracajmy także uwagę na dodatkowe narzędzia, które mogą urozmaicić pokazywanie przez nas ekranu. Mamy nadzieję, że artykuł rozjaśnił nieco te dwie funkcje – czy podjąłeś już decyzję, który program najlepiej sprawdzi się do udostępniania?

Przeczytaj inne nasze wpisy:

Do czego służy udostępnianie ekranu?

Udostępnianie ekranu uczestnikom pozwala na pokazanie – krok po kroku – tego, co robi się na ekranie, bez możliwości wprowadzenia zmian przez innych użytkowników. Może ono służyć do stworzenia instrukcji, tłumaczenia jakichś funkcji czy programów, a także do pokazywania prezentacji, jeśli nie została wcześniej wgrana do programu (lub gdy nie było możliwości jej wgrania). Dzięki udostępnianiu ekranu uczestnikom szkoleń czy webinarów łatwiej zrozumieć omawiane zagadnienie.

Czy istnieją programy do udostępniania ekranu?

Tak:) I w niektórych przypadkach nawet jest brak dodatkowej instalacji. Do najpopularniejszych programów zaliczamy MyOwnConference, Join.me, Slack i inne.

Czym jest zdalne zarządzanie komputerem?

Jest to funkcja, która pozwala na przejęcie kontroli nad innym komputerem. Dzięki temu nie ma potrzeby bycia na miejscu – wystarczy odpowiednie oprogramowanie, aby dokonać zmian na oddalonym od nas komputerze. Z tej funkcji często korzystają informatycy czy pomoc techniczna. W ten sposób mogą zdiagnozować i naprawić problemy lub zainstalować jakieś oprogramowanie.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!