Udostępnianie ekranu online

Udostępnianie ekranu online

Udostępnianie ekranu to wygodna funkcja, która pozwala transmitować Twój ekran innym użytkownikom w czasie rzeczywistym. W ten sposób możesz pokazywać gościom wideokonferencji zdjęcia, tablice, pliki, programy, dosłownie wszystko, co sam widzisz na ekranie swojego komputera w trakcie transmisji.

Co to jest screen sharing?

Udostępnianie ekranu nazywamy często pokazem ekranu lub screen sharing. Ta funkcja jest niezbędna, gdy chcemy przeprowadzić profesjonalne szkolenia online, webinarium i wideokonferencje.

Screen sharing nie jest tym samym, co zdalne zarządzanie komputerem. Udostępnianie ekranu jedynie pokazuje Twój pulpit, lecz nie pozwala na wprowadzanie zmian przez innych użytkowników. Niżej znajdziesz przykłady programów do pokazywania pulpitu oraz aplikacje do zdalnego zarządzania komputerem.

Programy do pokazywania ekranu

Pokazać swój ekran

Program do współdzielenia ekranu jeśli chcesz szybko wyjaśnić coś współrozmówcy, jednocześnie pokazując to o czym opowiadasz. Jest to również niezawodna metoda, jeśli zapomniałeś załadować prezentację na platformę do webinarów. W sytuacji, kiedy chcesz tylko powiedzieć, jak złożyć zamówienie na Twojej stronie, możesz wszystko wyjaśnić poprzez pokazywanie pulpitu. Jest to wygodniejsza forma niż opowiadanie lub pisanie na czacie. Korzystanie z tej funkcji pozwoli znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze, a także łatwiej porozumieć się z uczestnikami spotkania.

Teraz jeśli ktoś chce prowadzić szkolenie lub wideokonferencję, może prawie każdy program przetestować za darmo. Polecamy to zrobić, zanim zaprosisz klientów lub uczniów na takie spotkanie. Zwykle pokazywanie ekranu powoduje opóźnienie w transmisji około 3-5 sekund. Dlatego warto poruszać się po ekranie i przewijać slajdy powoli, aby uczestnicy zdążyli za Tobą.

1. MyOwnConference

Cechy programu:

 • funkcja pokazywania ekranu nawet 5000 użytkownikom jednocześnie;
 • możliwość transmisji obrazu i dźwięku z kamery w trakcie pokazywania ekranu;
 • wysoka jakość rozmów i połączenia — podczas współdzielenia ekranu, prawie całkowicie nie ma zatrzymywania obrazu;
 • wiele dodatkowych funkcji: czat, pokaz prezentacji, nagrywanie transmisji;
 • działa w każdej przeglądarce;
 • cena — bezpłatnie dla 20 uczestników. Konta płatne — od 10 euro.

Program ma jedną wadę, jeśli chodzi o pokazywanie ekranu — nie możesz pokazać tylko części ekranu. Uczestnicy wideokonferencji zobaczą cały Twój pulpit.

2. Skype

W popularnym programie do prowadzenia rozmów możesz pokazać ekran współrozmówcy. Niestety, Skype w przypadku udostępniania ekranu ma kilka niedogodności:

 • zarówno u Ciebie, jak i u Twoich słuchaczy Skype musi być zainstalowany na komputerze;
 • pokazywanie ekranu nie działa poprawnie, jeśli uczestnicy rozmowy korzystają z nieaktualnej wersji programu;
 • bezpłatnie możesz pokazywać ekran tylko jednej osobie.

3. Join.me

Prosty w obsłudze program do współdzielenia ekranu. Za jego pośrednictwem można korzystać z rozmów na czacie tekstowym oraz wysyłać pliki. Kilka ograniczeń związanych z użytkowaniem znajdziecie poniżej:

 • maksymalna liczba osób, którym można pokazać ekran — 250;
 • interfejs w języku angielskim;
 • wymagana wysoka prędkość internetu.

Przeczytaj później: Platforma do webinarów, która spełni Twoje oczekiwania. Ocena 10 programów.

4. Udostępnianie ekranu ze Slack

slack do współdzielenia ekranu

Źródło: slack.com

Slack również oferuje możliwość pokazywania ekranu, ale tylko jeśli masz konto płatne. Podczas wideokonferencji Ty i Twoi współrozmówcy możecie korzystać z udostępniania ekranu, a nawet pisać i rysować po tym obrazie.

Cechy programu:

 • wygodny program do wspólnej pracy nad projektem oraz dyskusji, przeznaczony dla małych i średnich firm;
 • cena — $6.67 miesięcznie za jednego użytkownika, jeśli zapłacisz za rok z góry;
 • do 15 uczestników wideokonferencji.

5. Screenleap

Program do pokazywania ekranu podczas różnych spotkań. Masz możliwość zarówno tworzenia, jak i udostępnienia prezentacji.

 • W bezpłatnej wersji masz 1 godzinę dziennie do korzystania z programu.
 • Możesz wybrać tylko część ekranu, którą pokażesz uczestnikom spotkania. Dzięki temu nikt przypadkiem nie zobaczy Twoich wiadomości prywatnych.
 • Program uruchamia się automatycznie po włączeniu Windows, więc może być to uciążliwe.
 • Brakuje trybu konferencji, dlatego masz możliwość połączenia się z drugim uczestnikiem przez inny program, w celu prowadzenia rozmowy.
 • Cena — $15 — $30/miesiąc.

Programy do zdalnego zarządzania pulpitem

Pokazywanie ekranu i zdalne zarządzanie komputerem to różne opcje. Zdalne zarządzanie pozwala nie tylko zobaczyć ekran współrozmówcy, ale proponuje też pełny zestaw narzędzi do zdalnego korzystania z innego komputera. To znaczy, że możesz otworzyć plik, uruchomić program, skonfigurować system na innym komputerze, siedząc ze swoim laptopem w łóżku. Jest to przydatne w przypadku rozmów z pomocą techniczną lub korzystania z komputera poza biurem.

TeamViewer

TeamViewer do zdalnego zarządzania ekranem

Źródło: teamviewer.com

Z TeamViewer możesz pokazywać ekran i nadać dostęp do urządzenia innym użytkownikom. Popularny program, z którego pomocą pracownicy wsparcia technicznego mogą m.in., skonfigurować program na Twoim komputerze i zobaczyć, dlaczego nie możesz korzystać z aplikacji poprawnie.

W TeamViewer możesz pokazać cały ekran lub jedynie jego część.

Problemy związane z nagrywaniem i whiteboardem, skomplikowana konfiguracja.

Cena — od 20$/miesiąc.

Inne programy do zdalnego zarządzania komputerem

TeamViewer to jeden z najbardziej popularnych programów do zdalnego zarządzania komputerem, ale możesz wybrać również inną opcję:

 • BeyondTrust Remote Support
 • ConnectWise Control
 • TeamViewer
 • Zoho Assist
 • FixMe.IT
 • Goverlan Reach
 • Splashtop Remote Support
 • VNC Connect

Wszystkie programy wymienione wyżej są płatne, ale w swojej ofercie mają również możliwość przetestowania funkcji podczas okresu próbnego.

Jak skorzystać z funkcji udostępniania ekranu MyOwnConference?

Jak przygotować webinar na MyOwnConference

1) Bezpłatnie zarejestruj się na stronie MyOwnConference.

Nawet jeśli korzystasz z konta testowego, możesz udostępnić ekran dla 20 osób jednocześnie .

2) Wejdź do pokoju webinarowego i naciśnij przycisk „Pokaż ekran”. System zaproponuje Ci pobranie wtyczki — zrób to.

Już za kilka sekund uczestnicy zobaczą Twój ekran. Następnym razem, wystarczy jedynie nacisnąć przycisk.

Twoi słuchacze nie muszą instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, aby dołączyć do spotkania online. Musisz tylko wysłać do nich link, aby mogli dołączyć do spotkania.

Jak widać, pokazywanie ekranu online — to łatwe i korzystne, wręcz niezbędne, narzędzie do pracy w zespołach, prowadzenia webinarów, wideokonferencji, szkoleń online, a także pracy działów wsparcia technicznego.

Wybierając program do udostępnienia ekranu z najmniejszym opóźnieniem transmisji, zwiększysz skuteczność każdego spotkania online.

Przeczytaj inne nasze wpisy:

Co to jest pokazywanie ekranu?

Screen sharing lub udostępnianie ekranu jest niezbędną funkcją podczas prowadzenia spotkania, wideokonferencji lub webinaru. Ta funkcja pozwala pokazać pulpit uczestnikom bez możliwości wprowadzenia zmian przez innych użytkowników.

Czy istnieją programy do udostępniania ekranu?

Tak:) I w niektórych przypadkach nawet jest brak dodatkowej instalacji. Do najpopularniejszych programów zaliczamy MyOwnConference, Join.me, Slack i inne.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!