Opóźnienie dźwięku i obrazu na webinarze

Opóźnienie dźwięku i obrazu

Wiele osób, wybierając platformę do webinarów, pyta: “Jakie jest opóźnienie dźwięku i obrazu podczas transmisji webinaru”? Niewątpliwie jest to ważne pytanie. W końcu webinar zapewnia interaktywne spotkanie i wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym.

Planując rozpoczęcie prowadzenia webinarów, musisz brać pod uwagę kwestie techniczne. To one powinny być dla Ciebie priorytetowe. Niezawodna warstwa techniczna sprawi, że będziesz mniej się stresować zarówno przed, jak i podczas webinaru. Z pewnością wyobrażasz sobie lub przeżyłeś już taką sytuację, gdy pojawiają się problemy z łącznością, obrazem, coś zaczyna się zacinać. Uczestnicy nieraz wyrażają z tego powodu niezadowolenie. Ty wydajesz się być mniej profesjonalny, wytwarza się chaos, który ciężko opanować… to brzmi jak bardzo zły sen, prawda? Zrób więc wszystko, aby się nie spełnił – to korzyść i dla Ciebie, i dla uczestników.

Oczywiście, nie wszystko zależy wyłącznie od Ciebie, ale również od platformy, którą wybierzesz… Jak to będzie wyglądać, gdy wykładowca zada pytanie, a uczniowie odpowiedzą mu za 5-10 minut? Z tego powodu również platformy webinarowe ciągle pracują nad tym, aby zapewnić jak najmniejsze opóźnienie dźwięku i wideo w trakcie transmisji.

Wybierając platformę webinarową, pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy aktualizuje ona swoją ofertę, czy pracuje nad tym, aby nieustannie poprawiać swoją usługę – to świadczy o zaangażowaniu jej twórców. Między innymi, MyOwnConference zawsze się rozwija i wprowadza najnowsze funkcje i możliwości dla użytkowników. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz potrzebną pomoc w razie jakichś problemów technicznych.

Opóźnienie dzwięku na webinarze — jakie są przyczyny?

Kiedy prezenter przemawia na webinarze, dźwięk przetwarza się na strumień wideo ze ścieżką dźwiękową i przesyła się na serwer, a następnie dociera do uczestnika webinaru. Wszystko to wymaga czasu. Jeśli uczestnik Twojego webinaru ma dobre połączenie z internetem, to transfer odbędzie się szybko, a opóźnienie będzie niezauważalne. Jeśli jednak połączenie internetowe pozostawia wiele do życzenia, można stanąć w obliczu sytuacji, w której prezenter już przełączył się na trzecią stronę prezentacji, a uczestnik nadal słucha opisu pierwszego slajdu.

Najlepiej jest uświadamiać uczestników webinaru, jak ważne jest to, aby mieli dobre połączenie internetowe. Bardzo często zdarza się tak, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak duże ma to znaczenie. Wydawać się może, że skoro całkiem płynnie przeglądają na przykład Facebooka, to tak samo będzie w przypadku webinaru. To mylące, ponieważ przy wideokonferencjach w jednym czasie działa kilka elementów: widok z kamery, dźwięk, prezentacje czy obrazy, itd. To oznacza spore obciążenie, które udźwignie tylko dobry, szybki internet.

Jakie opóźnienie dzwięku jest w MyOwnConference?

Możesz rozmawiać z innymi prelegentami webinaru w czasie rzeczywistym, to znaczy całkiem bez zatrzymywania. Uczestnicy webinaru będą natomiast oglądać transmisję z opóźnieniem do 1 sekundy, zależnie od prędkości połączenia internetowego. Oznacza to, że użytkownicy będą mieli możliwość oglądania wideo dobrej jakości, z minimalnym opóźnieniem.

Czy opóźnienie szkodzi prezentacji?

Nie. Prezentacji najbardziej szkodzi źle dobrana platforma, słabe łącze i sprzęt. Opóźnienie wideo i dźwięku sprawia kłopot dopiero wtedy, kiedy przekracza 15 sekund. Opóźnienie mniejsze od 15 sekund pozwala na oglądanie wideo w dobrej jakości, nawet jeśli odbiorca ma złe połączenie. Oglądanie transmisji, która ciągle się zacina, jest po prostu niemożliwe. Wtedy właśnie to opóźnienie uniemożliwia odbieranie płynnego obrazu. Nie warto się również martwić, że nie zdążysz na bieżąco odpowiadać na pytania na czacie. Ponadto przeciętny użytkownik potrzebuje 10-15 sekund, aby sformułować pytanie na czacie i tyle samo czasu na napisanie go i wysłanie do hosta. Dodatkowo, jeśli masz pokój dla 1000 lub więcej gości, to nie ma znaczenia, jakie opóźnienie mają odbiorcy, będą zadawać pytania na czacie kilka sztuk na sekundę.

Pamiętaj, aby się tym nie zrażać. Zapewnij uczestników, że nie zostaną bez odpowiedzi. Możesz na przykład odpowiedzieć na pytanie w formie tekstu, który roześlesz po webinarze do uczestników. To bardzo ważne, aby nikt nie poczuł się pominięty.

Wpis o najbardziej popularnych platformach do webinarów znajdziesz tu.

Jak mogę zmniejszyć opóźnienie transmisji?

Najważniejsze to zadbać o prędkość internetu zarówno u prowadzącego, jak i u gości webinaru. Istotne jest również uświadomienie uczestnikom, jak ważny jest dobry internet. Zaznaczaj, że aby doświadczenie webinaru było jak najbardziej płynne, wymagane jest niezawodny internet. Zadbaj o to, aby użytkownicy wiedzieli, że odpowiedzialność leży również po ich stronie, ponieważ może być tak, że będą myśleli, że to niedopatrzenie organizatora. Poleć użytkownikom test łącza internetowego, zaproponuj na przykład połączenie po kablu, itd.

Możesz przeczytać o tym, jak zwiększyć prędkość połączenia. W skrócie to wygląda tak — spauzuj na czas webinaru wszystkie ładowania, zamknij niepotrzebne programy i karty przeglądarki, odłącz od Wi-Fi tablet i smartfon. Jeśli prowadzisz webinar z domu, poproś domowników o to, aby w miarę możliwości zrobili to samo. Sprawdź także jakość internetu za pomocą internetowego testu szybkości łącza. Być może to czas na zmianę dostawcy i zastanowienie się nad tym, czy Twoja oferta jest dla Ciebie korzystna? Pamiętaj, że na tym nie warto oszczędzać, szczególnie gdy Twoja działalność opiera się właśnie na Internecie.

Co zrobić, jeśli mimo wszystko nadal nie masz optymalnej prędkości?

Jeśli problemu z prędkością połączenia internetowego nie jesteś w stanie szybko rozwiązać, a webinar już się zbliża, rozważ ewentualne opóźnienie dźwięku podczas prezentacji. Upewnij się, że kursor myszy nie drga, gdy pokazujesz coś lub rysujesz na slajdzie. Zrób krótką pauzę, przechodząc do pokazywania kolejnego slajdu lub elementu na nim. Krótko mówiąc, zrób test, który pozwoli Ci przygotować się na różne wydarzenia, które mogą zaistnieć. To sprawi, że będziesz o wiele spokojniejszy i nie spanikujesz podczas ewentualnych problemów z łączem. Przygotowanie i przewidywanie to klucz, ponieważ najgorzej być zaskoczonym. Często zdarza się tak, że pod wpływem stresu “tracisz głowę” i nie wiesz, co zrobić, dlatego przygotuj sobie plan działania.

Możesz polecić uczestnikom, gdy mają problem z połączeniem, aby wyłączyli wideo. Poinformuj ich także o tym, aby najlepiej wyłączyli wszystkie karty w przeglądarce, przerwali pobieranie, poprosili domowników o niekorzystanie z wi-fi oraz wyłączyli programy działające w tle. Ewentualnie sam wyłącz kamerę i przeprowadź webinar tylko z mikrofonem. Koniecznie załaduj na platformę do webinarów swoje zdjęcie. Możesz umieścić go nie tylko wtedy, gdy masz problem z internetem, ale też, kiedy masz na chwilkę zrobić przerwę w trakcie transmisji. Będzie to wyglądało znacznie bardziej profesjonalnie.

Zakończenie

Podsumowując, połączenia w czasie rzeczywistym z prelegentami w MyOwnConference nie mają żadnego opóźnienia. Uczestnicy webinaru mogą mieć natomiast opóźnienie do 1 sekundy. Takie opóźnienie jest niezauważalne, dlatego nie musisz się o to martwić – pozwoli Ci na swobodne przeprowadzenie webinaru. Dodatkowo dialog między prelegentami odbywa się bez żadnych pauz w czasie rzeczywistym.

Nieustannie pracujemy nad nowymi algorytmami do prowadzenia webinarów, które pozwolą na zmniejszenie opóźnień do minimum. Powinieneś jednak w dalszym ciągu brać pod uwagę ten fakt, że nawet jeśli nie ma opóźnienia, Twoi goście potrzebują czasu na sformułowanie i wysłanie pytania lub wiadomości na czacie. Więc pamiętaj, aby dać im chwilkę na napisanie ich po zadaniu przez Ciebie pytania lub w trakcie aktywnej komunikacji z odbiorcami. Zadbaj o dobry dialog z uczestnikami webinaru. Oczywiście, to jest lepsze i skuteczniejsze niż proste odpowiedzi „tak”, „nie” lub „nie wiem”. Przede wszystkim sprawia to, że uczestnicy czują się “zaopiekowani”, ich doświadczenie z webinaru i wyciągnięta wiedza są pełniejsze.

Doświadczenie pokazuje, jak ważne jest to, aby zarówno organizator, jak i uczestnicy mogli bez opóźnień i problemów technicznych uczestniczyć w webinarze. Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, gdy pojawiała się ze strony uczestników frustracja, że połączenie nie jest płynne – często spowodowana nieświadomością, że problem może leżeć po stronie prędkości ich internetu. Usterki techniczne to również źródło stresu dla prowadzącego, który może poczuć się zagubiony pod wpływem sytuacji stresowej. Z tego powodu tak ważne jest to, aby zadbać nie tylko o dobry internet, niezawodną platformę webinarową, przygotowanie na różne sytuacje, ale i świadomość tego, jakie są przyczyny opóźnienia. Mamy nadzieję, że w tym pomogliśmy.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!