Opóźnienie dźwięku i obrazu na webinarze

opóźnienie dźwięku i obrazu

Wiele osób, wybierając platformę do  webinarów, pytają: “Jakie jest opóźnienie dźwięku i obrazu podczas transmisji webinaru?” Niewątpliwie jest to ważne pytanie. W końcu webinar zapewnia interaktywne spotkanie, i wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym.

Jak to będzie wyglądać, gdy wykładowca zada pytanie, a uczniowie odpowiedzą mu tylko za 5-10 minut … Dlatego platformy webinarów ciągle pracują nad tym, aby zapewnić minimalne opóźnienie dźwięku i wideo w trakcie transmisji.

Dlaczego spóźnia się dźwięk w porównaniu z obrazem?

Kiedy mówca przemawia na webinarze, przetwarza się to na strumień wideo ze ścieżką dźwiękową i przesyła się na serwer, a dopiero potem dociera do użytkownika końcowego. Wszystko to wymaga czasu. Jeśli uczestnik Twojego webinaru ma dobre połączenie z internetem, to transfer odbędzie się szybko, a opóźnienie będzie niezauważalne. Jeśli jednak połączenie internetowe pozostawia wiele do życzenia, można stanąć w obliczu sytuacji, w której prezenter już przełączył się na trzecią stronę prezentacji, a uczestnik nadal słucha opisu pierwszego slajdu.

Jakie opóźnienie dźwięku jest w MyOwnConference?

Możesz rozmawiać z innymi prelegentami webinaru w czasie rzeczywistym, to znaczy całkiem bez zatrzymywania.  Jednak wszyscy goście webinaru będą oglądać transmisję z opóźnieniem od 3 do 7 sekund, w zależności od prędkości połączenia internetowego.

Czy opóźnienie szkodzi prezentacji?

Nie. Prezentacji najbardziej szkodzi źle wybrana platforma, słabe łączę i sprzęt. Opóźnienie wideo i dźwięku sprawia kłopot dopiero wtedy, kiedy przekracza 15 sekund. Opóźnienie mniejsze od 15 sekund pozwala na oglądanie wideo o dobrej jakości, nawet gdy odbiorca ma złe połączenie.  Oglądanie transmisji, która ciągle się przerywa, jest po prostu niemożliwe. Wtedy właśnie to opóźnienie umożliwia odbieranie płynnego obrazu. Nie warto się martwić, że nie zdążysz na bieżąco odpowiadać na pytania na czacie. Ponadto zwykły człowiek potrzebuje 10-15 sekund, aby sformułować pytanie na czacie. I tyle samo czasu na napisanie go i wysłanie do hosta. A co najważniejsze, jeśli masz pokój dla 1000 lub więcej gości, to nie ma znaczenia, jakie opóźnienie mają odbiorcy, będą zadawać pytania na czacie kilka sztuk na sekundę 🙂

Wpis o najbardziej popularnych platformach do webinarów znajdziesz tu.

Jak mogę zmniejszyć opóźnienie transmisji?

Najważniejsze, do zadbać o prędkość internetu zarówno u prowadzącego, jak i u gości webinaru. O tym, jak zwiększyć prędkość połączenia, przeczytasz w tym wpisie. W skrócie to wygląda tak — spauzuj na czas webinaru wszystkie ładowania, zamknij niepotrzebne programy i kartki przeglądarki, odłącz od Wi-Fi tablet i smartfon też. I niech Twoje domownicy lub koledzy zrobią to samo.

Jeśli mimo wszystko nadal nie masz optymalnej prędkości

Jeśli problem z prędkością połączenia internetowego nie da się szybko rozwiązać, a webinar już się zbliża, rozważ ewentualne opóźnienie dźwięku podczas prezentacji. Upewnij się, że kursor myszy nie drga, gdy pokazujesz coś lub rysujesz na slajdzie. Zrób krótką pauzę, przechodząc do pokazywania kolejnego slajdu lub elementu na nim. Możesz polecić uczestnikom, gdy mają problem z połączeniem wyłączyć wideo. Lub wyłącz kamerę sam i przeprowadź webinar tylko z mikrofonem. Koniecznie załaduj na platformę do webinarów swoje zdjęcie. Możesz umieścić go nie tylko wtedy, gdy masz problem z internetem, ale też, kiedy masz na chwilkę zrobić przerwę w trakcie transmisji.

Zakończenie

Podsumowując, nie spotkasz się z problemem zatrzymywania dźwięku i wideo w MyOwnConference pomiędzy prelegentami. Ale gości webinaru mogą mieć opóźnienie od 3 do 7 sekund. Uczestnicy nie zauważą tego. Ponadto, że dialog między prelegentami odbywa się bez żadnych pauz w czasie rzeczywistym.

Jednak teraz opracowujemy nowy algorytm do prowadzenia webinarów, który w niedalekiej przyszłości zaprezentujemy naszym użytkownikom. Nowy algorytm pozwoli nam zmniejszyć opóźnienie dla uczestników Twoich webinarów do 1-2 sekund. Ale nadal powinieneś brać pod uwagę ten fakt, że nawet jeśli nie ma opóźnienia, Twoi goście potrzebują czasu na sformułowanie i wysłanie pytania lub wiadomości na czacie. Więc pamiętaj, aby dać chwilkę po zadaniu pytania lub w trakcie aktywnej komunikacji z odbiorcami. Zadbaj o dobry dialog z uczestnikami webinaru, bo jest lepszy i skuteczniejszy niż proste odpowiedzi „tak”, „nie” lub „nie wiem”.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!