W jaki sposób webinary mogą pomóc Twojej firmie turystycznej

turystyka webinary

Webinary w turystyce to stosunkowo nowy trend. Na pewno zgodzisz się, że dziś między biurami podróży panuje zacięta konkurencja. Po pierwsze, wynika to z dużej liczby firm tego typu.

To wymusza poszukiwanie nowych metod, które pozwolą na wyróżnienie się i zdobycie klientów. Po drugie, spowolnienie gospodarcze znacznie zmniejszyło liczbę samych podróżników. Trudną sytuację stworzyła także pandemia, a teraz wojna. Nie są to niewątpliwie łatwe czasy dla osób pracujących w sektorze podróżniczym.

Aby w takich warunkach biuro podróży nie tylko utrzymało się na rynku, ale także zwiększyło sprzedaży, warto świadczyć usługi na najwyższym poziomie i korzystać z zaawansowanych technologii w celu promowania usług turystycznych. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli w dalszym ciągu podróżować, a wtedy zwrócą się do najbardziej atrakcyjnego według nich biura.

Jak promować biura podróży?

Według Travel Weekly coraz więcej biur podróży wybiera promocję online zamiast tradycyjnych kanałów. Na przykład zdecydowana respondentów wysyła e-maile, a tylko niewielka ilość z nich kupuje reklamy prasowe. Z dnia na dzień ta ilość wybierających prasę czy chociażby telewizję, się zmniejsza – sytuacja jest bardzo dynamiczna. Coraz mniej osób korzysta z tradycyjnych form, a coraz więcej z Internetu. To tam poszukujemy informacji, rozrywki, tam robimy zakupy. W ciągu najbliższych dekad zapewne każdy będzie mieć dostęp do sieci.

statystyki webinary turystyka

Przede wszystkim – zadbaj o to, aby Twoje biuro było zauważalne w sieci. Tutaj skup swoje działania i nie oszczędzaj. Nigdzie indziej nie znajdziesz tak dobrej reklamy. Najbardziej popularne media to oczywiście Facebook, Instagram, Twitter oraz TikTok. Na każdej z tych platform załóż konto i zadbaj o to, by było ono regularnie i rzetelnie prowadzone. Jeśli nie czujesz się pewnie w obszarze marketingu, zatrudnij kogoś, kto doskonale się na tym zna. Możesz wykupić reklamy sponsorowane, które nie generują zbyt wielkich kosztów, a pomogą Ci w budowaniu swojej społeczności.

Pokaż swoim odbiorcom, że nie prowadzisz kont wyłącznie w celu reklamy. Zadbaj o to, aby Twoje profile były interesujące, dostarczały wiedzy i rozrywki. To właśnie takie konta, które się czymś wyróżniają, skupiają uwagę, zyskują popularność, a co za tym idzie – klientów.

Jeśli już prowadzisz konta swojej marki turystycznej w sieciach społecznościowych, wysyłasz newslettery i stosujesz reklamy w Google Ads, proponujemy pójść o krok dalej i spróbować prowadzenia webinarów i transmisji na żywo.

To pozwoli dotrzeć do maksymalnej liczby potencjalnych klientów i opowiedzieć im o Twojej firmie, wycieczkach, hotelach, zniżkach i ofertach specjalnych. Wykorzystaj tę formę w sposób kreatywny. Nie skupiaj się wyłącznie na opisywaniu tego, co klienci mogą od Ciebie kupić. Zainteresuj ich podróżami i pokaż, że biuro prowadzone jest z pasją, przez kogoś, kto uwielbia to, co robi. To zawsze przyciąga.

W jaki sposób webinary mogą pomóc Twojej firmie turystycznej?

Za pomocą bezpłatnych webinarów turystycznych możesz przyciągnąć uwagę do swojego biura podróży i zwiększyć bazę klientów – to już wiesz. Jak to dokładnie zrobić?

Dzięki interaktywności webinarów Twoi potencjalni klienci otrzymają dużo przydatnych informacji o trasach turystycznych, wyszukiwaniu i rezerwowaniu hoteli, dowiedzą się o tym, jak wybrać odpowiedni dla nich kierunek podróży i wielu innych, przydatnych rzeczy.

Ponadto webinary pomogą Ci promować firmę i rozszerzyć jej geografię. Będziesz mógł oferować swoje usługi osobom z nawet najbardziej odległych miejscowości. Nie będzie już konieczności udania się do biura osobiście czy też wysyłania maili, telefonowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, klient zaloguje się na webinar, dowie się wielu ciekawych informacji, a przy okazji zada swoje pytania. Między innymi, w MyOwnConference każdy uczetnik może zadać pytanie, nie przeszkadzając prezenterom.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, webinary świetnie się nadają do szkolenia pracowników. Zbierz menedżerów w jednym wirtualnym biurze i poinformuj ich o nowych kierunkach i lotach, opowiedz o nowych technikach sprzedażowych i obsłudze klienta. Możesz także organizować spotkania organizcyjne, integracyjne, które pomogą budować więzi w firmie. Warto skorzystać także z oferty szkoleniowej innych firm, na która możesz skierować swoich pracowników. Dużą zaletą jest to, że niewątpliwie będą one tańsze niż szkolenia stacjonarne.

O tym, jaki sprzęt jest potrzebny do organizacji webinaru możesz przeczytać w artykule „Wybieramy sprzęt do webinaru„.

O czym opowiadać na webinarze lub podczas live’u?

Przydatne wskazówki dotyczące podróży

Wybierając się do nowego kraju, ludzie nie zawsze mają czas i ochotę, by poczytać coś o miejscu ich odpoczynku. Każdy by chciał, żeby ktoś zrobił to za niego, a później opowiedział tylko najciekawsze informacje. Z tego powodu wspaniałym pomysłem będzie dostarczenie tego Twoim klientom przez Ciebie. Zorganizuj więc webinar – lub nagraj go – i opowiedz w nim wszystko, co będzie potrzebne Twoim klientom w podróży.

Co jest ważne w podróży?

 • Warunki przekroczenia granicy: wizy, przepisy celne, niezbędne dokumenty. Zgodzisz się z nami, że są to sprawy niezbędne, ale zdecydowanie najmniej przyjemne.
 • Prawo lokalne i zwyczaje. Co jest legalne w kraju, a czego lepiej nie robić.
 • Atrakcje i wycieczki. Co zdecydowanie warto odwiedzić, a dokąd lepiej nie jechać o tej porze roku.
 • Kultura i zwyczaje kraju. Jak się ubrać, jak się zachowywać na ulicy i w transporcie, aby uniknąć kłopotów.
 • Hotele. Gdzie się zatrzymać i jaki hotel wybrać.
 • Przydatne wskazówki i lifehacki. Gdzie wynająć samochód, gdzie spróbować lokalnej kuchni, jakie pamiątki przywieźć.
 • Możesz dodać także kilka wskazówek od siebie, z własnego doświadczenia. Co warto zabrać ze sobą, co może się przydać

Opowiadaj o tych i innych ciekawych kwestiach podczas webinaru.

Informacje o zniżkach i ofertach specjalnych

Wielu turystów szuka tanich wczasów. Daj im to.

Oferuj wycieczki ze zniżkami. Opowiedz o zaletach wczesnej rezerwacji i zaproponuj różne opcje. Podziel się tajnikami oszczędności w podróży. Opisz, w jaki sposób zorganizować sobie wyżywienie, nocleg, jak zabezpieczyć się przed nieplanowanymi wydatkami. Wiele osób nie przygotowuje się do wyjazdu i jest zaskoczona tym, jakie koszty muszą jeszcze ponieść.

Coraz więcej osób poszukuje nowych sposobów na podróżowanie. Wybierają alternatywne możliwości nie tylko ze względu na oszczędności, ale i urozmaicenie. Niektórzy wolą spędzić wakacje aktywnie, przeżyć jakąś przygodę i doświadczyć czegoś nowego, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać. Opowiedz o takich możliwościach, podaj przykłady, jak szukać inspiracji i jak wszystko zorganizować.

Pamiętaj, aby podać dane kontaktowe menedżera, który będzie mógł po webinarze doradzić w sprawie wakacji i wybrać najlepszy wariant. Zapewnij także, że jeśli ktokolwiek z uczestników ma jakieś wątpliwości, to bez problemu może zwrócić się do Twojego biura.

Szkolenie pracowników

Jeśli twoje biuro podróży ma wiele oddziałów na całym świecie, najprawdopodobniej regularnie przeprowadzasz szkolenia personelu czy informujesz zespół o sprawach bieżących:

 • nowych kierunkach turystycznych, hotelach i lotach;
 • aktualizacjach ofert specjalnych i rabatach;
 • zmianach prawnych, warunkach klimatycznych, zagrożeniach lub zmianach kursów walutowych;
 • zasadach pracy z klientami.

Zamiast zbierać pracowników w jednym biurze, zorganizuj webinar, w którym każdy będzie mógł wziąć udział. Pomoże to znacznie zaoszczędzić na kosztach organizacyjnych bez utraty jakości szkolenia pracowników.

Jakich narzędzi do webinaru turystystycznego użyć?

W przypadku webinarów lepiej korzystać ze specjalnych serwisów. One oferują więcej opcji niż YouTube Live czy transmisje na żywo na Facebooku czy Instagramie. Dają także większą pewność i więcej funkcji oraz narzędzi. Oto możliwości urozmaicenia przekazu informacji za pomocą platformy do webinarów:

 • Aby zainteresować potencjalnych turystów, skorzystaj z trybu prezentacji. Pokaż efektowne obrazki organizowanych przez Ciebie wczasów, zdjęcia zadowolonych podróżników, ładnych hoteli i inne materiały.
 • Daj uczestnikom możliwość pisania na czacie, zostawiania opinii i zadawania pytań. Pokaż im, że interesuje Cię ich opinia i z chęcią nawiązujesz z nimi kontakt.
 • Przeprowadzaj ankiety, aby dowiedzieć się, które trasy i usługi są najbardziej poszukiwane wśród potencjalnych podróżnych. To pomoże Ci w planowaniu dalszych działań Twojej firmy.
 • Dopasuj interfejs webinaru do promocji Twojej firmy: zaprojektuj pokój webinarowy w kolorach biura podróży, dodaj logo, włącz przyciski sprzedaży, aby przekierować uczestników na swoją stronę internetową. Branding to ważny element prowadzenia swojej firmy – nawet nieświadomie zapisuje się w pamięci Twoich klientów.
 • Włącz tryb udostępniania ekranu i pokaż uczestnikom, jak robić rezerwacje lub ubiegać się o wizę.
 • Nagraj webinar i udostępnij go na swojej stronie, kanale YouTube i w sieciach społecznościowych. Podziel się dodatkowymi materiałami z followersami i pozwól im oglądać Twoje webinary w dowolnym momencie. To pokaże klientom, że angażujesz się w swoją pracę i znasz się na tym, co robisz.

Na co warto zwrócić uwagę przy organizacji webinaru turystycznego?

Niezawodna platforma

Podczas webinaru jesteś oceniany przez słuchaczy: jak bardzo jesteś kompetentny czy można Ci ufać. Dlatego ważne jest staranne przygotowanie wydarzenia i profesjonalizm.

Zepsuć dobre wrażenie podczas webinaru może słabe połączenie internetowe: gdy uczestnicy nie widzą/nie słyszą prowadzącego albo ciągle są wyrzucani z pokoju webinarowego. Aby tego uniknąć, używaj szybkiego Internetu (więcej na ten temat poniżej) i wybierz sprawdzone strony do webinarów. Listę niezawodnych serwisów znajdziesz w naszym blogu.

Pamiętaj także o tym, żeby przypomnieć uczestnikom webinaru, żeby sprawdzili swoje połączenie internetowe. Być może to u nich są jakieś problemy z prędkością internetu. Warto, aby zamknęli wszystkie karty, pobieranie, itd.

Przeczytaj również: Słownik prowadzącego webinary

Piękne zdjęcia

Turystów przyciągają nowe miejsce i doświadczenia. Zaciekaw ich ładnymi krajobrazami i piękną architekturą. Dodaj zdjęcia hoteli, lokalnego jedzenia i rozrywek. Materiały wizualne sprawiają, że ludzie chcą zobaczyć wszystkie te piękności na własne oczy, co zachęca ich do wyboru wczasów i robienia rezerwacji.

Dobry internet

Webinary i transmisje na żywo odbywają się w czasie rzeczywistym, w związku z czym są zależne od Internetu nawet w większym stopniu niż przeglądanie stron czy skrolowanie sieci społecznościowych. Jednak nie tylko Ty musisz mieć szybki Internet, ale – jak już wspominaliśmy – również słuchacze. Jeśli uczestnicy ciągle narzekają na niestabilność transmisji, mów bez kamery. Możesz także zamknąć zbędne karty w przeglądarce czy zatrzymać aktualizacje programów. O tym, jak zwiększyć prędkość Internetu, pisaliśmy tutaj. Sprawdź także, jakie są opcje u Twojego dostawcy Internetu – być może są jakieś korzystniejsze oferty.

Podsumowanie

Webinary turystyczne to nowoczesny i skuteczny sposób na promocję biura podróży na rynku turystycznym. Organizuj webinary dla podróżników z przydatnymi informacjami i najlepszymi ofertami, a także szkól pracowników. Włącz webinary do strategii marketingowej, a na efekty nie będziesz musiał długo czekać. A z MyOwnConference możesz to zrobić łatwo i szybko.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!