Jak ustalić datę i czas webinaru?

Jak ustalić datę i czas webinaru?

Badania wykazały, że webinaria organizowane w poniedziałki i piątki są rzadziej odwiedzane niż te, które odbywają się w inne dni tygodnia. Inne sondaże z kolei wskazują, że to we wtorki frekwencja jest niska. W MyOwnConference wierzymy, że ludzie mogą uczestniczyć w Twoim webinarze nawet w piątkowy wieczór, jeśli uznają, że warto. Po przestudiowaniu badań doszliśmy więc do własnych wniosków, którymi się z wami podzielimy.

Wybór najlepszego dnia tygodnia

Według ankiety przeprowadzonej przez ON24, 28% użytkowników jest gotowych na webinarium w poniedziałek lub czwartek. W piątek tylko 7% osób jest gotowych na webinarium z powodu perspektywy nadchodzącego weekendu. Sam weekend pokazuje jeszcze gorsze wyniki – tylko 2% ankietowanych uczestniczyłoby w webinarze w sobotę lub niedzielę. Cóż, to żadna niespodzianka. Ludzie na ogół chcą się zrelaksować i odprężyć w weekend, często przy odstresowującej, relaksującej rozrywce, a nie podczas intensywnej sesji informacyjnej, takiej jak webinar.

kiedy prowadzić webinar

Frekwencja na webinarze różni się również w zależności od pory dnia. Jeśli odbywa się w porze lunchu i po godzinie 19:00, to ta sama transmisja zgromadzi różną liczbę gości. Według ON24 optymalna godzina to 11:00 – preferowało ją 22% użytkowników. Ten sam webinar, gdyby odbył się o 8:00, zgromadziłby dwa razy mniej osób (9%). To również nie jest zaskakujące – większość ludzi nie jest rannymi ptaszkami, które chcą wziąć udział w webinarze już z samego rana. Potrzebują czasu na rozpoczęcie dnia, zanim pomyślą o wzięciu udziału w wydarzeniu.ebinarze pojawi się ponad dwa razy mniej osób (9%).

Zaplanuj webinarium na podstawie opinii

Badacze nie biorą jednak pod uwagę specyfiki Twoich odbiorców ani tematu webinaru. Na przykład webinaria z zakresu zarządzania są częściej oglądane w czasie pracy, a fotografia może być bardziej popularna wieczorem. Zatem najlepszym sposobem na poznanie optymalnego dla odbiorców czasu jest zapytanie subskrybentów o ich preferencje. Utwórz ankietę za pomocą formularzy Google lub SurveyMonkey i wyślij do niej link e-mailem. Możesz także włączyć pole z przedziałami czasowymi na stronie rejestracji wstępnej na webinar. W ten sposób zobaczysz, które godziny wybrała większość osób i zorientować się, kiedy najlepiej zorganizować webinarium i przyciągnąć największą liczbę uczestników. Przede wszystkim poznaj swoją grupę docelową, dzięki temu nie tylko świetnie dopasujesz termin webinarium, ale też dopasujesz wiele innych elementów tak, by odpowiadały one Twoim uczestnikom.

Wybór najlepszego dnia i godziny może być również możliwy poprzez eksperymentowanie z prowadzeniem tego samego webinarium o różnych porach i dniach tygodnia, a następnie przeprowadzanie jego analizy statystycznej. Czasami najlepszym sposobem oceny czegokolwiek jest przeprowadzenie fazy testowej. W tej fazie możesz popełniać błędy. Dopóki po przeprowadzeniu eksperymentu lepiej rozumiesz swoich odbiorców i preferowane przez nich czasy, Twój wysiłek nie idzie na marne.

Zwróć uwagę na strefy czasowe

W webinarach biorą udział ludzie z całego świata, niezależnie od tego, czy mieszkają w Hamburgu, Nowym Jorku, Dubaju czy Bangkoku. Dlatego podczas planowania webinaru musisz wziąć pod uwagę różnicę czasu.

Ogólnie rzecz biorąc, wydarzenie online można powiązać ze strefą czasową organizatora. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twoi uczestnicy mieszkają w jednej strefie czasowej, a Ty w innej. W takim przypadku musisz wziąć pod uwagę swoich odbiorców. W końcu to właśnie oni są powodem, dla którego prowadzisz to webinarium, dlatego priorytetowy powinien być dla Ciebie ich komfort.

Synchronizuj czas z uczestnikami

Użytkownicy mogą łatwo zapomnieć o różnicy czasu. Pamiętaj, aby pomóc uczestnikom zrozumieć dokładną godzinę rozpoczęcia webinaru w ich strefie czasowej. Wiele osób łatwo myli obliczenia stref czasowych i może to być dość mylące ze względu na to, jak wiele istnieje stref czasowych na świecie.

Za pomocą Google możesz zobaczyć aktualny czas dla dowolnego miasta. Umieść słowo „czas” w pasku wyszukiwania i dodaj nazwę miasta. Nad wynikami wyszukiwania Google pokaże aktualny czas dla danego miejsca. Możesz uwzględnić tę konwersję strefy czasowej w wiadomości e-mail do uczestników, aby upewnić się, że nie pomylą się co do godziny. Na pewno zauważą Twoje starania i poczują się “wzięci pod uwagę”, co zawsze wpływa na pozytywne wrażenie.

Skorzystaj z powyższych wyników badań lub przeprowadź własną ankietę wśród swoich subskrybentów, aby wybrać idealną datę wydarzenia. Dostosuj czas webinaru do tego, który jest najczęściej odwiedzany, a na pewno znacząco zwiększysz frekwencję na Twoich webinarach! MyOwnConferencepomoże Ci stworzyć webinar w kilka minut i sprawić, że będzie on doskonały.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!