Wybieramy sprzęt do webinaru

Sprzęt do webinaru

Jednym z najważniejszych etapów w organizowaniu spotkań online jest wybór odpowiedniego sprzętu. Nawet najbardziej zachwycająca i niecodzienna prezentacja może zostać zepsuta przez zły dźwięk i niejasny obraz czy inne problemy techniczne. Dowiedz się, jaki sprzęt do webinaru będzie Ci potrzebny.

Jaki sprzęt do webinaru jest Ci najbardziej potrzebny?

Aby prowadzić webinar, musisz mieć:

  • komputer połączony z szybkim Internetem,
  • kamerę internetową (jeśli będziesz mówić z wideo),
  • słuchawki i mikrofon lub headset

Komputer

Do prowadzenia webinarów sprawdzi się każdy nowoczesny komputer. Spotkanie możesz prowadzić w jednej z dostępnych przeglądarek:

  • Apple Safari
  • Mozilla Firefox
  • Google Chrome
  • Opera

Jakość dźwięku i wideo podczas webinaru w dużym stopniu zależy od prędkości Twojego połączenia z Internetem. Jeśli zamierzasz prowadzić webinar z wideo, prędkość Internetu nie może być mniejsza niż 4 MB/sek.

Podczas prowadzenia webinarów należy wyłączyć Skype’a, zatrzymać wszelkie ładowania i zamknąć niepotrzebne zakładki przeglądarki. Wszystkie te elementy mogą powodować zacinanie się spotkania, a poza tym generują kolejne możliwości pomyłki. Uczestnicy spotkania na pewno zwrócą uwagę na otwarte karty w przeglądarce, zamiast skupić się na spotkaniu. Prowadząc spotkanie, możesz też przez przypadek uruchomić jedną z kart, której nie chciałbyś nikomu pokazywać.

Więcej informacji o wyborze kamery, mikrofonu i innego sprzętu do prowadzenia webinarów i szkoleń znajdziesz tu.

Kamera internetowa

Wiele komputerów i laptopów jest już wyposażonych w kamery, których można używać do prowadzenia webinarów. Jednak jakość obrazu będzie wyższa, gdy skorzystasz z kamery zewnętrznej. Możesz ją podłączyć do komputera za pomocą USB lub Firewire. Lepsza jakość obrazu wpływa na to, że odbiór Twojego szkolenia czy wydarzenia online jest o wiele bardziej profesjonalny: robisz wrażenie przygotowanego i traktującego poważnie swoje zajęcie.

Jakość obrazu zależy nie tylko od wybranej kamery, ale też od programu do webinarów. W ustawieniach MyOwnConference możesz wybrać, jakiej jakości wideo chcesz transmitować. Jeśli Twoje łącze pozwala na użycie wyższej jakości, możesz nagrywać w HD. Ta opcja dostępna jest w każdej taryfie i nie musisz za nią dodatkowo płacić.

Mikrofon i słuchawki

Mikrofon i słuchawki

Bardzo starannie wybieraj mikrofon i słuchawki. Nawet jeśli jakość wideo jest zachwycająca, jest to bez znaczenia, gdy nikt cię nie usłyszy. Większość komputerów jest wyposażona w mikrofon i głośnik, ale zwykle nie mogą zapewnić wysokiej jakości dźwięku i wywołują efekt echa. Zrób research, zanim dokonasz zakupu mikrofonu i słuchawek. Przeczytaj opinie, sprawdź kompatybilność z Twoim sprzętem. Nie chcesz przecież widać niemałych pieniędzy na coś, co nie spełni Twoich oczekiwań.

Do prowadzenia webinaru możesz używać zwykłego sprzętu z typem podłączenia USB. Możesz na przykład skorzystać z opcji bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem. W większości przypadków lepiej sprawdza się wejście USB, ponieważ nie musisz obawiać się o to, czy nie będzie opóźnienia w przesyłaniu dźwięku. Dzięki temu, otrzymasz lepszą jakość dźwięku, a także pozbędziesz się szumów zewnętrznych przy pomocy karty dźwiękowej.

Jeśli w Twoim webinarze uczestniczy kilku prelegentów, którzy znajdują się w jednym pokoju, możesz użyć spikerfonu. To specjalny sprzęt do webinaru i konferencji, który składa się z mikrofonu i głośnika. Spikerfon pozwala na przesyłanie dźwięku na odległość do 3 metrów. Oprócz tego usuwa też efekt echa i szumy zewnętrzne.

Dodatkowy potrzeby sprzęt do webinaru

Pamiętaj, by zadbać o prawidłowe oświetlenie. Zobacz, jak wygląda obraz z kamery. Być może warto zdecydować się na zakup paneli LED oraz statywu. Dwie sztuki w zupełności wystarczą. Jeśli połączysz dobre oświetlenie ze świetnym obrazem z kamery, Twój webinar będzie wyglądać naprawde doskonale i profesjonalnie, a to z pewnością jest efekt, który chciałbyś osiągnąć.

Cicha mysz to również świetne udogodnienie. Słuchacze nie będą słyszeć głośnego klikania. Pamiętaj, że najlepszą opcją jest mysz przewodowa. Jest być może mniej wygodna, ale daje większą pewność, jeśli chodzi o opóźnienia. Są one możliwe w przypadku myszki na Bluetooth.

Miejsce prowadzenia webinaru

Miejsce, z którego będziesz prowadzić webinar również jest bardzo istotne. Zadbaj o to, aby znajdowało się ono w miejscu, do którego nie dochodzi zbyt dużo dźwięków z zewnątrz. Sprawdź, czy jest w nim dobry sygnał Internetu lub poprowadź Internet po kablu (tę opcję poleca się najbardziej).

Może się to wydawać nieistotne, ale zwróć też uwagę na to, co będzie widoczne w polu widoku z kamery. To, co zobaczą uczestnicy, wpłynie na ich odbiór Twojej osoby. Warto postawić na jednolitą ścianę w tle lub biblioteczkę z książkami. Unikaj bałaganu czy też nie do końca pasujących do tematu miejsc, jak chociażby kuchnia.

Teraz kiedy już wiesz, jakiego sprzętu potrzebujesz do prowadzenia webinaru, warto pomyśleć o tym, jak przyciągnąć na niego więcej użytkowników.

Życzymy Ci powodzenia w dalszym przygotowywaniu się do Twojego webinaru!

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK