Jak zwiększyć liczbę uczestników na webinarze?

5 sprawdzonych sposobów na to, jak zwiększyć liczbę uczestników na webinarze

Sukces webinaru w dużym stopniu zależy od tego, jaka będzie liczba użytkowników, która weźmie w nim udział. Codziennie odbywa się mnóstwo webinarów, treningów, szkoleń. To oznacza, że nie wystarczy już tylko zaproponować ciekawej treści, aby zwiększyć liczbę uczestników swojego wydarzenia.

5 sprawdzonych sposobów jak zwiększyć liczbę uczestników na webinarze

Co więcej, według badań marketingowców z Hubspot, tylko 30% zarejestrowanych użytkowników uczestniczy w webinarze. To znaczy, że prawie każdy prelegent potrzebuje starannie przemyślanej strategii, która pozwoli stale zwiększać liczbę zapisów na webinary. Jedno jest pewne – MyOwnConference zapewni Ci mnóstwo sprawdzonych narzędzi, które pomogą Ci w tej misji.

Pierwszy sposób co by zwiększyć liczbę uczestników: nazwa wydarzenia

Tytuł webinaru powinien wzbudzić zaciekawienie. Potencjalny uczestnik ma czuć, że chce dowiedzieć się więcej szczegółów. Możesz porównać te dwie nazwy: „Microsoft PowerPoint jako narzędzie do wizualizowania informacji” i „Śmierć przez PowerPointa: 13 porad na to, jak wysadzić mózg za pomocą slajdów”. Bez wątpienia drugi przykład jest bardziej atrakcyjny. Może wzbudzić zainteresowanie nawet tych, którzy początkowo nie byli wcale zainteresowani.

Spójrz jeszcze na inne przykłady: „Taktyka pandy, czyli jak stworzyć wymarzoną pracę”, „Porwać audytorium w 60 sekund. Nieoratorska sztuka”.

Nazwy te są tak dobre, bo zawierają w sobie dwa elementy. Pierwsze to pokazanie korzyści uczestnictwa w webinarze. Klient wie, czego się nauczy, jaka wiedza i umiejętności zostaną mu przekazane. Drugi element to wzbudzenie zainteresowania. Nazwa webinaru nie powinna brzmieć jak tytuł książki naukowej. Skupiając się na drugim elemencie, zapewniamy sobie fundament. Ta jedna, mała rzecz może sprawić, że potencjalny klient pomyśli, że będzie mieć do czynienia z ciekawym prelegentem. W końcu to wyraz kreatywności, która zawsze zachęca i przyciąga.

Popularne tematy webinarów. Sposób na brak pomysłów

Wybierz odpowiedni termin

Według statystyk, najwięcej uczestników jest na webinarach, które są organizowane we wtorek lub środę. W poniedziałki i piątki większość ludzi nie ma odpowiedniego nastroju do otrzymywania nowej wiedzy i umiejętności. Poniedziałek, jako pierwszy dzień po weekendzie, nie zachęca do pracy. Piątek to często już dzień odpoczynku i przyjemności. Podobnie jest z dniami wolnymi. W weekendy większość ludzi preferuje odpocząć, spędzić czas z rodziną, na świeżym powietrzu czy w domu. Niewielu z nich zdecyduje się więc na uczestnictwo w webinarze.Jednakże od każdej reguły istnieją wyjątki. Dlatego aby sprawdzić, jaki dzień tygodnia jest najlepszy do poprowadzenia Twojego webinaru, przeprowadź transmisję w różne dni i porównaj frekwencję. Może się okazać, że Twoja grupa docelowa preferuje zupełnie inne terminy. Dobrym pomysłem jest także stworzenie ankiety, w której zapytasz się Twoich odbiorców, jaki termin preferują. Pozwoli Ci to w przybliżeniu zorientować się, jaka opcja będzie najlepsza.

Specjalna strona docelowa

Landing page lub strona docelowa to strona, na której znajdują się podstawowe informacje o produkcie lub webinarze. Ma za zadanie zachęcić użytkownika do pewnej czynności (zarejestrowania się, dokonania zakupu itp.). Dobrze napisany landing page jest bardzo przydatny. Mimo to nadal nie każdy prowadzący korzysta z takich stron lądowania dla promowania webinarów

Bardzo polecamy Ci stworzenie landing page’a, pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach. Zdecydowanie wystrzegaj się przeładowania treścią. Potencjalny klient przestraszy się, jeśli zobaczy ścianę tekstu i z pewnością jej nie przeczyta. Zastanów się nad tym, co jest najważniejsze i co chcesz przekazać swoim odbiorcom. 

Ważna jest także oprawa graficzna. Możesz oczywiście zatrudnić grafika lub specjalistę od social media, natomiast możliwe jest także zrobienie tego samodzielnie. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby nie działo się zbyt wiele. Nie za dużo kolorów, nie za dużo grafik. Używaj barw związanych z Twoją firmą, na przykład z logo. Strona docelowa powinna być również intuicyjna, przyjazna użytkownikowi. Nikt nie powinien zastanawiać się nad tym, w którym miejscu się zapisać czy na przykład znaleźć informacje o terminie.

Landing page ma również odpowiadać na podstawowe pytania użytkowników dotyczące webinaru: o co chodzi? Kto prowadzi? Kiedy się odbędzie? Dlaczego warto się na niego zapisać? Ile to kosztuje?  Wszystkie te informacje powinny być łatwe do odnalezienia.

Przeczytaj: Jak stworzyć landing page dla webinaru i niczego nie spartaczyć?

Obowiązkowo umieść na landing page wezwanie do działania. Unikaj zwykłych „zarejestruj się” lub „odwiedź webinar”. Możesz używać fraz bezpośrednio związanych z tematem webinaru. Na przykład: „zostań najlepszym copywriterem” oraz „zwiększ konwersję w 2 razy”.

Nie zwlekaj z promowaniem

Promowanie webinaru najlepiej rozpocząć jak najwcześniej – minimum dwa tygodnie przed webinarem.. Nie zapomnij też o newsletterze, który uczestnik będzie otrzymywał po rejestracji. Ciągłe przypominanie o Twoim wydarzeniu pozwala zwiększyć liczbę gości na webinarze. Staraj się jednak, aby nie wysyłać maili zbyt często, ponieważ mogą one irytować lub być potraktowane jako spam. Przekazuj uczestnikom wyłącznie wartościowe informacje tak, aby wiedzieli, że warto czytać Twoje newslettery.

Wysyłka mailingu przed i po webinarze. 17 pomysłów na mailing

Tu są popularne wpisy o promocji wydarzeń

Korzystaj z portali społecznościowych, aby zwiększyć liczbę uczestników

Informacja o nadchodzących webinarach na swoim Facebooku, Twitterze, Instagramie czy nawet TikToku to jeszcze jeden ze sposobów na zwiększenie listy zapisów na wydarzenie. Koniecznie korzystaj ze swoich profili w mediach społecznościowych. Zadbaj o to, by były interesujące dla odbiorcy. Pokaż się ze strony eksperta, który jest zafascynowany swoją branżą. Oprócz tego regularnie dodawaj posty, aby były one widoczne dla obserwujących Cię osób. Nie daj o sobie zapomnieć! 

Social media to podstawa dzisiejszego marketingu. Obecnie większość rzeczy robimy w internecie – zakupy, naukę, pracę. Jeśli nie ma Cię w internecie, to tak, jakbyś nie istniał. Warto także zatrudnić ekspertów od social mediów – to bardzo Ci się opłaci. Ważne jest to, aby Twoje profile nie były słupem reklamowym. Niech mają także wartością merytoryczną czy rozrywkową.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom bez problemu zwiększysz liczbę uczestników na webinarze.

Chcesz prowadzić interaktywne webinary? Załóż konto na MyOwnConference i prowadź webinary za darmo. Do dyspozycji otrzymasz mnóstwo przydatnych narzędzi, które pomogą Ci w stworzeniu doskonałych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!