Formy i metody szkoleń online

Formy i metody szkoleń online

Jesteś szkoleniowcem, korepetytorem, pracujesz w HR, a może rozwijasz swój brand lub firmę? Jesteś ciekawy, czego i jak można nauczyć się przez internet?

W tym poście postaramy się wyjaśnić, jakie są nowoczesne metody szkoleń online oraz jak wybrać opcję najlepszą dla siebie. Webinar, e-learning, m-learning, webcast, distance learning — jest mnóstwo opcji, a wiele w dalszym ciągu się rozwija. Za chwilę wszystko wyjaśnimy.

Od czasu pandemii webinary i wszelkie spotkania online są coraz bardziej popularne. Jesteśmy pewni, że ta metoda nauki i zdobywania nowych umiejętności nigdzie się nie wybiera i będzie z nami obecna przez bardzo długi czas. Jeśli jeszcze się wahasz, to weź pod uwagę, jaką oszczędność gwarantują webinary. Nie musisz płacić za salę szkoleniową, dojazd, czy na przykład nocleg w hotelu i catering. Możesz dotrzeć do ludzi praktycznie z całego świata. To wielka przewaga nad spotkaniami na żywo. Między innymi, z MyOwnConference możesz korzystać z dowolnego urządzenia, które ma dostęp do internetu i przeglądarkę.

Synchroniczne i asynchroniczne szkolenia online

Zacznijmy od wyjaśnienia, że szkolenia online mogą być synchroniczne i asynchroniczne. Szkolenie synchroniczne to spotkanie, w którym komunikacja pomiędzy lektorem/szkoleniowcem a studentami odbywa się w czasie rzeczywistym. Wszyscy studenci są jednocześnie w pokoju spotkań online i mogą dołączyć do dyskusji ze szkoleniowcem.

Gdy mówimy o nauczaniu online, może być ono w formie webinaru. Taka forma bardzo przypomina tradycyjne zajęcia. Jedyną różnicą jest brak możliwości oceniania reakcji studentów przez prelegenta – chyba że istnieje możliwość włączenia kamer również przez uczestników spotkania. Poza tym, platformy dają prowadzącym obecnie tyle funkcji i narzędzi, że niejednokrotnie spotkania online są o wiele bardziej interaktywne niż te na żywo.

Szkolenie asynchroniczne to metoda zdalnego nauczania, w której uczeń nie spotyka się z nauczycielem w czasie rzeczywistym. Mogą to być szkolenia elektroniczne, blogi, kursy na płytach CD, screencasty, wideo na YouTube. To także świetna forma nauczania, bo można pracować w swoim tempie. Jeśli potrzebujesz powtórzenia czegoś, nie musisz prosić prowadzącego – wystarczy przewinąć materiał. Możesz wybrać dowolny czas i tempo nauki, co dla osób zapracowanych jest świetną opcją. Pytania do trenera możesz kierować na przykład w komentarzu do materiału albo poprzez maila.

D-learning

D-learning od angielskiego distance learning — metoda pozwalająca uczyć się na odległość. Właściwie D-learning oraz e-learning nie oznaczają tego samego. W tym przypadku, uczeń nie widzi nauczyciela lub innych uczących się w czasie nauki. Mimo to, obustronna komunikacja między nimi jest możliwa: e-mail, Skype, poczta tradycyjna świetnie sprawdzą się, w tego typu nauczaniu.

W czasie pandemii powstało także wiele innych platform, które pozwalają na taką metodę nauki. Dobrym przykładem są na przykład wirtualne kampusy, w których wykładowcy umieszczają materiały dla studentów. W taki sposób można także zadawać zadania do wykonania – może to być tekst, obraz, czy nawet plik multimedialny. Różne platformy czy aplikacje wideokonferencyjne oferują podobne możliwości. Oprócz spotkań na żywo, trener może umieszczać pliki, materiały, zadania i quizy, które są dostępne dla uczestników.

E-learning

Co to jest e-learning? To jeden z wielu elementów nowoczesnej edukacji. Jest jedną z form d-learningu. Do nauczania kursanci najczęściej wykorzystują komputer, czy inne urządzenie, jak na przykład smartfon czy tablet, i internet. Dzięki e-learningowi można ukończyć szkolenia, kursy lub studia nie wychodząc z domu. Mnóstwo firm, trenerów, uczelni wybiera e-learning do nauczania swoich pracowników i studentów. Jest to świetna do prowadzenia szkoleń zarówno w małych zespołach, jak i do nauczania kilkutysięcznej grupy. Trzeba przyznać, że są to możliwości, których nie dają spotkania na żywo – bardzo ciężko byłoby przygotować szkolenie dla kilku tysięcy ludzi – byłoby to wręcz niemożliwe lub zbyt kosztowne.

Przeczytaj też: Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

M-learning

Gdy do nauczania na odległość wykorzystujemy urządzenia mobilne lub laptop ze stałym, bezprzewodowym dostępem do internetu jest to już m-learning od angielskiego mobile learning. Jest to obecnie dominujący sposób – większość osób korzysta ze smartfonów lub laptopa.

Polski Uniwersytet Wirtualny to pierwszy uniwersytet w Polsce, który korzysta z tej technologii nauczania. Powstał w 2002 roku. Zajęcia odbywają się online, a podczas semestru mają miejsce zjazdy: 2-3 w czasie semestru.

B-learning

B-learning lub blended learning to metoda kształcenia, która łączy nauczanie tradycyjne i zdalne. W zależności od celów lub treści kursu stosuje się różne formy komunikacji z nauczycielem. Jeżeli jakiś temat wymaga umiejętności praktycznych, studenci przychodzą do sali, na spotkanie na żywo. W tym samym czasie część informacji wysyłana jest, na przykład za pośrednictwem e-maila. Student może także oglądać lekcje wideo, wykonywać zadania na specjalnych platformach, wypełniać quizy czy tworzyć projekty, a następnie otrzymywać feedback. Od czasu do czasu kursanci spotykają się z nauczycielem online na webinarach lub treningach.

Webinar

Webinar to prezentacja, lekcja, seminarium lub trening zorganizowany za pomocą technologii webcast. Webinary pozwalają na obustronną komunikację między prezenterem a uczestnikami. Taka technologia jest idealna do szkoleń synchronicznych, ponieważ pozwala nie tylko wysyłać i odbierać informacja w czasie rzeczywistym, ale też dyskutować, prowadzić badania ankietowe, brainstorming. Do spotkania lub szkolenia online potrzebny jest pokój webinarowy.

Pokój webinarowy to web strona, na której prowadzi się webinar, konferencję online lub naradę. Jest analogiem sali konferencyjnej.

Prowadzący może podobnie jak w klasie, demonstrować materiały dodatkowe, pozostawiać uwagi na specjalnej tablicy interaktywnej, korzystać ze wskaźnika. Uczestnicy mogą swobodnie komunikować się z prowadzącym poprzez zadawanie pytań na czacie lub korzystając z mikrofonu.

Właściwie jedynym warunkiem jest posiadanie szybkiego internetu oraz urządzenia mobilnego. Wśród webinarów mamy coraz większy wybór, zarówno tych bezpłatnych, jak i płatnych. Mogą one służyć poszerzaniu kompetencji zawodowych, ale i jako metoda produktywnego spędzania wolnego czasu. Różnorodność tematyczna jest ogromna – od tematów biznesowych aż po ceramikę.

Temat webinarów jest nieustannie rozwijany, a wiele platform oferuje coraz to nowsze narzędzia i funkcje, które pozwalają na urozmaicenie spotkania. Prowadzący mają do dyspozycji korzystanie z udostępniania plików, materiałów, mogą stworzyć na przykład interaktywną tablicę, którą można współtworzyć z uczestnikami. Webinary mają także dużą przewagę nad spotkaniami online, ponieważ przy obecnym rozwoju technologicznym, webinar nie różni się znacznie od spotkania na żywo, a daje zupełnie nowe możliwości.

Webinary przełamują barierę lokalizacji, która sprawia, że na szkolenie tradycyjne można zaprosić tylko ograniczoną ilość osób, do tego ponieść związane z tym niemałe koszta. Poza tym, w niepewnych czasach, coraz ciężej mieć pewność czy spotkanie się w ogóle odbędzie, czy może przeszkodzi nam na przykład kwarantanna. Na webinar możemy zaprosić każdego, niezależnie od jego lokalizacji. Jedyną przeszkodą może tu być bariera czasowa, ale i to możemy rozwiązać poprzez podzielenie spotkania na dwie części lub nagranie go. Nagrania natomiast zawsze są przydatne, ponieważ uczestnicy mogą do niego wrócić i powtórzyć zdobytą wiedzę.

Misja: przygotować webinar. Krótki przewodnik od Kasi z MyOwnConference

Autowebinar do szkoleń online

Autowebinar to technologia, która pozwala na częściowe lub pełne zautomatyzowanie szkoleń. Jest metodą, która pozwala na wykluczenie bezpośredniego uczestniczenia prezentera podczas nauczania. Autowebinar zyskał popularność dzięki korzyściom, które oferuje.

Najlepiej sprawdza się, kiedy potrzebujesz przerwy, aby znaleźć nowe idee, chcesz maksymalnie skorzystać z możliwości pokoju webinarowego lub zaplanowałeś cykl bezpłatnych webinarów. Musisz jednak pamiętać, że autowebinar nie zastąpi tradycyjnych webinarów, z udziałem prezentera na żywo. Nie można korzystać tylko z zautomatyzowanego webinaru, jeśli potrzebujesz zyskać nowych klientów lub uczniów, oraz utrzymać ich zainteresowanie.

To wcale nie znaczy, że autowebinar jest formą szkoleń korzystną tylko dla organizatora. Uczestnicy również mogą dużo zyskać. Kursy tego typu zazwyczaj są o wiele tańsze lub całkowicie darmowe. Dodatkową zaletą jest możliwość włączenia szkolenia w czasie odpowiednim dla uczestnika.

Na takiej zasadzie działają platformy, które oferują szkolenia na różne tematy, natomiast oczywiście można też taki autowebinar nagrać samemu. Kluczem dobrego autowebinaru jest wykorzystanie multimediów, które urozmaicą wykład. Warto pokazywać na nich grafiki, dodawać materiały dodatkowe, jak na przykład quizy, testy, które sprawdzą umiejętności po każdym szkoleniu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że jesteś otwarty na kontakt i pytania, i podać maila.

Autowebinary są wspaniałym sposobem na stworzenie swojej własnej wizytówki, jaką będzie stworzone przez Ciebie szkolenie. Możesz je umieścić za darmo na swojej stronie i pokazać, że jesteś ekspertem i wiesz, o czym mówisz. Dzięki temu zareklamujesz swoje umiejętności nauczania i przyciągniesz klientów na darmowe webinary, które prowadzisz.

Wyróżnione przez nas metody szkoleń online, to te najczęściej wybierane zarówno przez uczestników, jak i prowadzących. Jeśli wahasz się, jaki sposób najbardziej Ci odpowiada, ale jednocześnie nie chcesz płacić za zakup oprogramowania, najpierw załóż darmowe konta na platformach do tworzenia szkoleń online. Przemyśl, w jaki sposób prowadzisz swoje szkolenia online i co jest dla Ciebie priorytetowe, w czym czujesz się najswobodniej. Wypróbuj funkcje i porównaj możliwości na platformach, na których stworzysz konta. Zwróć uwagę, że nie każda platforma proponuje testowanie wszystkich funkcji za darmo. Oprócz tego zachęcamy do przeczytania forów i blogów dotyczących szkoleń oraz ich wdrożenia. Grunt to znać swoje oczekiwania i potrzeby – wybór będzie wtedy o wiele łatwiejszy i przede wszystkim, trafniejszy.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK