Formy i metody szkoleń online

Szkolenia online

Jesteś szkoleniowcem, korepetytorem, pracujesz w HR, a może rozwijasz swój brand lub firmę? Jesteś ciekawy, czego i jak można nauczyć/nauczyć się przez internet? W tym poście postaramy się wyjaśnić, jakie są nowoczesne metody szkoleń online oraz jak wybrać opcję najlepszą dla siebie. Webinar, e-learning, m-learning, webcast, distance learning – za chwilę wszystko wyjaśnimy.

Synchroniczne i asynchroniczne szkolenia online

Zacznijmy od wyjaśnienia, że szkolenia online mogą być synchroniczne i asynchroniczne. Szkolenie synchroniczne to spotkanie, w którym komunikacja pomiędzy lektorem/szkoleniowcem, a studentami odbywa się w czasie rzeczywistym. Wszyscy studenci są jednocześnie w pokoju spotkań online i mogą dołączyć do dyskusji ze szkoleniowcem.

Gdy mówimy o nauczaniu online, może być to w formie webinaru. Taka forma bardzo przypomina tradycyjne zajęcia. Jedyną różnicą jest brak możliwości oceniania reakcji studentów przez prelegenta.

Szkolenie asynchroniczne to metoda zdalnego nauczania, w której uczeń nie spotyka się z nauczycielem w czasie rzeczywistym. Mogą to być szkolenia elektroniczne, blogi, kursy na płytach CD, screencasty, wideo na YouTube.

D-learning

D-learning od angielskiego distance learning – metoda pozwalająca uczyć się na odległość. Właściwie D-learning oraz e-learning nie oznaczają tego samego. W tym przypadku, uczeń nie widzi nauczyciela lub innych uczących się w czasie nauki. Mimo to, obustronna komunikacja między nimi jest możliwa: e-mail, Skype, poczta tradycyjna świetnie sprawdzą się, w tego typu nauczaniu.

E–learning

Co to jest e-learning? To jeden z wielu elementów nowoczesnej edukacji. Jest jedną z form d-learningu. Do nauczania kursanci najczęściej wykorzystują komputer i internet. Dzięki e-learningowi można ukończyć szkolenia, kursy lub studia, nie wychodząc z domu. Mnóstwo firm, trenerów, uczelni wybrali e-learning do nauczania swoich pracowników i studentów. Jest świetną metodą do prowadzenia szkoleń zarówno w małych zespołach, jak i do nauczania kilkutysięcznej grupy.

Przeczytaj też: Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

M-learning

Gdy do nauczania na odległość wykorzystujemy urządzenia mobilne lub laptop ze stałym bezprzewodowym dostępem do internetu jest to już m-learning od angielskiego mobile learning.

Polski Uniwersytet Wirtualny to pierwszy uniwersytet w Polsce, który korzysta z tej technologii nauczania.

B-learning

B-learning lub blended learning to metoda kształcenia, która łączy nauczanie tradycyjne i zdalne. W zależności od celów lub treści kursu stosuje się różne formy komunikacji z nauczycielem. Jeżeli jakiś temat wymaga umiejętności praktycznych, studenci przychodzą do sali. W tym samym czasie część informacji wysyłana jest, na przykład za pośrednictwem e-maila. Student może także oglądać lekcje wideo. Od czasu do czasu kursanci spotykają się z nauczycielem online na webinarach lub treningach.

Webinar

Webinar to prezentacja, lekcja, seminarium lub trening zorganizowany za pomocą technologii webcast. Webinary pozwalają na obustronną komunikację między prezenterem, a uczestnikami. Taka technologia jest idealna do szkoleń synchronicznych, dlatego że pozwala nie tylko wysyłać i odbierać informację w czasie rzeczywistym, ale też dyskutować, prowadzić badania ankietowe, brainstorming. Do spotkania online potrzebny jest pokój webinarowy.

Pokój webinarowy to web strona, na której prowadzi się webinar, konferencję online lub naradę. Jest analogiem sali konferencyjnej.

Prowadzący może podobnie jak w klasie, demonstrować materiały dodatkowe, pozostawiać uwagi na specjalnej tablicy interaktywnej, korzystać ze wskaźnika. Uczestnicy mogą swobodnie komunikować się z prowadzącym poprzez zadawanie pytań na czacie lub korzystając z mikrofonu.

Misja: przygotować webinar. Krótki przewodnik od Kasi z MyOwnConference

Autowebinar do szkoleń online

Autowebinar to technologia, która pozwala na częściowe lub pełne zautomatyzowanie szkoleń. Jest metodą, która pozwala na wykluczenie bezpośredniego uczestniczenia prezentera podczas nauczania. Autowebinar zyskał popularność dzięki korzyściom, które można osiągać, korzystając z niego. Najlepiej sprawdza się, kiedy potrzebujesz przerwy, aby znaleźć nowe idei, chcesz maksymalnie skorzystać z możliwości pokoju webinarowego lub zaplanowałeś cykl bezpłatnych webinarów. Musisz jednak pamiętać, że autowebinar, nie zastąpi tradycyjnych webinarów, z udziałem prezentera na żywo. Nie można korzystać tylko z zautomatyzowanego webinaru, jeśli potrzebujesz zyskać nowych klientów lub uczniów, oraz utrzymać ich zainteresowanie.

To wcale nie znaczy, że autowebinar jest formą szkoleń, korzystną tylko dla organizatora. Uczestnicy również mogą dużo zyskać. Kursy tego typu zazwyczaj są o wiele tańsze lub całkowicie darmowe. Dodatkową zaletą jest możliwość włączenia szkolenia w czasie odpowiednim dla uczestnika. 

Wyróżnione metody szkoleń online, są najczęściej wybierane zarówno przez uczestników jak i prowadzących. Jeśli wahasz się, jaki sposób najbardziej Ci odpowiada, ale jednocześnie nie chcesz płacić za zakup oprogramowania, Najpierw załóż darmowe konta na 1-2 platformach do tworzenia szkoleń online. Wypróbuj ich funkcje i porównaj możliwości. Zwróć uwagę, że nie każda platforma proponuje testowanie wszystkich funkcji za darmo. Oprócz tego zachęcamy do przeczytania forów i blogów dotyczących szkoleń oraz ich wdrożenia.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!