8 sposobów, aby nie pozwolić użytkownikom webinaru zrezygnować z kursu

8 sposobów, aby nie pozwolić użytkownikom webinaru zrezygnować z kursu

Każdy chce utrzymać uczestników kursu. Ale nadal wielu organizatorów konferencji online spotyka się z sytuacją, kiedy w webinarze uczestniczy 2 razy mniej osób, niż było zarejestrowanych. Jak podaje firma Adobe na podstawie przeprowadzonych badań, liczba uczestników waha się między 30-40%. Jest to dość pesymistyczna perspektywa.

Przyczyny nieobecności są różne — użytkownik może zapomnieć o spotkaniu, zmienić plany albo spóźnić się na rozpoczęcie konferencji.

Dzisiaj przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym zwiększysz liczbę odwiedzin Twojego kolejnego webinaru.

1. Zaproponuj użytkownikom dodanie webinaru do kalendarza

Planowanie czasu to niezbędna umiejętność każdego człowieka, który chce się odnaleźć w czasach współczesnych. Dlatego przypomnij swoim użytkownikom o wpisaniu webinaru na listę rzeczy do zrobienia oraz do kalendarza.

Na przykład, podczas wypełniania formularza rejestracyjnego, zaproponuj gościom dodanie webinaru do kalendarza Google lub Outlook.

2. Sprzedawaj nagranie webinaru

Taki system stosuje firma Zillion. Najczęściej organizują webinary bezpłatne, ale jeśli chcesz oglądać nagranie tego wydarzenia, musisz zapłacić. Taka metoda motywuje użytkowników, by nie opuszczali ciekawych webinarów.

Beauty webinary — szansą na promocję usług i produktów

3. Stwórz listy-przypomnienia, aby utrzymać uczestników

Uczestnicy kursu często zapominają o tym, że webinar zaczyna się za chwilę. Twój obowiązek polega na tym, aby przypomnieć o nadchodzącym webinarze. Najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem jest wysłanie e-maila z linkiem do pokoju, w którym odbywa się webinar. Takie wiadomości najlepiej wyślij dwukrotnie w dniu wydarzenia. To zwiększy szansę, że użytkownicy zobaczą wiadomość i odwiedzą webinar. Termin wysłania e-maila zależy od Ciebie: 2 godziny, godzinę, 30 lub 15 minut przed wydarzeniem.

4. Wysyłaj SMS lub dzwoń do użytkowników kursu z przypomnieniem

Nie zawsze mamy dostęp do poczty elektronicznej, dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest zadzwonić przez telefon. Warto skorzystać z tej możliwości w celu przypominania o webinarze, zwłaszcza że efektywność tego sposobu jest o wiele wyższa od tradycyjnych e-maili.

W tym przypadku trudnością jest konieczność uzyskania numeru telefonu uczestnika. Użytkownicy robią to niechętnie z obawy przed ciągłym spamem wiadomościami reklamowymi

Koszt wysyłki SMS-ów i rozmów telefonicznych zależy od ilości podanych numerów. Ten sposób nie jest tani. Dlatego na początku powinieneś zbadać, czy efektywność tej metody jest opłacalna, biorąc pod uwagę znaczną kosztowność.

5. Zorganizuj konkursy podczas webinaru

Loterie zawsze powodują wzrost zainteresowania i pomagają utrzymać uczestników na webinarze, taka jest ludzka natura. Zorganizowanie konkursu sprawia, że w webinarze weźmie udział więcej osób.

Najlepiej oferować nagrody, które odpowiadają zainteresowaniom Twoich słuchaczy. Jeszcze lepiej, gdy będą one powiązane z tematem webinaru lub działalnością autora. W taki sposób można zmniejszyć ilość tych osób, które uczestniczą w webinarach tylko by otrzymać podarunek. Jako nagrodę można zaproponować książkę, bilety na konferencję, bezpłatną konsultację itp.

6. Wprowadź dodatkowe obniżki i podarunki tylko dla uczestników

Daj użytkownikom odczuć, że uczestniczenie w webinarze pozwala uzyskać dodatkowe profity. Na przykład, może to być kod promocyjny, e-booki, wideo lub coś innego, dostępnego tylko dla uczestników webinaru.

Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

7. Stwórz możliwość zadawania pytań przez uczestników

Zapewnij możliwość zadawania pytań prelegentowi jeszcze przed rozpoczęciem webinaru, na przykład, przez maila lub Facebooka. Sprecyzuj, że odpowiedzi otrzymają podczas transmisji. Dzięki temu użytkownicy, którzy zadali pytania, będą mieli dodatkową motywację do uczestniczenia w webinarze.

8. Dodaj element intrygujący, zagadkowy

W przypadku prowadzenia konferencji w trybie standardowej (w sali konferencyjnej) po użyciu fraz typu „sekretny spiker”, „bonusowy temat”, uwaga uczestników zostanie automatycznie przyciągnięta. Więc dlaczego nie dodać trochę intrygi również do ogłoszenia wydarzenia online? Daj znać, że w trakcie webinaru pojawi się tajemniczy gość lub będzie przedstawienie sekretnej techniki. Tutaj mamy jeszcze kilka podpowiedzi dla Ciebie.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!