Jak i dlaczego prowadzić webinary w IT?

Jak i dlaczego prowadzić webinary w IT?

Obecnie coraz częściej da się odczuć obecność webinarów właściwie w każdym sektorze gospodarki. Branża IT nie jest wyjątkiem.

Można się pokusić o stwierdzenie, że taka forma komunikacji jest wręcz niezbędna zarówno w promocji, jak i innych działaniach. Wbrew powszechnej opinii webinary nie są wykorzystywane jako narzędzia szkoleniowe jedynie w płatnych kursach. Zastosowanie znajdują także w szkołach, na uczelniach i podczas rekrutacji. Gdzie jeszcze są prowadzone IT webinary? Dlaczego warto zainteresować się ich wykorzystaniem w branży IT? Co dają firmie? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie.

W jaki sposób wykorzystać webinary w branży IT?

Sektor IT nie jest jedynie programowaniem i trudnymi do zrozumienia informatycznymi określeniami. Każdy z nas spotyka się na co dzień z różnego rodzaju edytorami tekstu, Excelem, albo prostymi programami do obróbki zdjęć i montażu video do mediów społecznościowych — tego też trzeba się gdzieś nauczyć. Zatem dlaczego i jak warto organizować webinary z branży IT?

✔️ Webinary w IT kursach

Webinary najczęściej organizowane są przy okazji prowadzenia kursu zdalnego. Nic w tym dziwnego. To praktyczne rozwiązanie, jeśli uczestnicy są z odległych zakątków Polski. Chodzi o to, żeby każdy z nich miał szansę zdobycia nowej wiedzy, a jeśli widzimy prowadzącego i mamy możliwość porozmawiania z nim na żywo, to nie ma znaczenia, czy odbywa się to za pośrednictwem łącza internetowego, czy w budynku szkoleniowym.

Webinary na kursach IT
Źródło: projektgamma.pl

✔️ Webinary w mentoringu

Mentoring w IT to wsparcie dla osób, które chcą się rozwijać w branży IT. Webinary to chyba najlepsza forma komunikacji w mentoringu IT. Jest wiele osób, które potrzebują indywidualnego wsparcia i porad, dotyczących rozwijania się w tej branży. Webinary oferują narzędzia zarówno do pracy grupowej, jak i indywidualnej.

✔️ Webinary dla firmy — szkolenia jako nagroda dla pracowników

Firmy IT to segment, dla którego webinary już dawno stały się normą. To świetny sposób na rozwijanie umiejętności dla zdolnych i lojalnych pracowników. Można skorzystać z usług ośrodków szkoleniowych lub samodzielnie zorganizować takie wydarzenie. Udział w szkoleniu w formie webinaru spełnia jednocześnie kilka funkcji:

  • obniżenie kosztów organizacyjnych, podróży i zakwaterowania pracowników;
  • pozwala zaprosić wybitnych prelegentów na konferencje online;
  • szybkie reagowanie na zmiany w branży;
  • zaplanowanie szkolenia w taki sposób, aby nie przeszkadzać pracownikom w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych.

✔️ Kursy na uniwersytetach

Na nowoczesnych uczelniach łatwo zauważyć, że wiele zajęć prowadzonych w trybie standardowym (w sali wykładowej) zostało wypartych przez e-learning. Wtedy najlepiej sprawdzają się zajęcia za pośrednictwem platformy webinarowej. W przypadku wykładów i seminariów wykorzystywana jest platforma webinarowa, na której można śledzić obecność na zajęciach. Wykładowcy mają szansę nauczać na wielu uniwersytetach, a studenci opuszczają mniej zajęć.

✔️ Staż, meetup i meeting w firmach IT

Webinary to świetna propozycja szkoleniowa dla stażystów, którzy chcą znaleźć pracę w sektorze IT. Możesz w ten sposób poznać potencjalnych pracowników i nie musisz ograniczać się jedynie do kandydatów z regionu, w którym jest Twoja firma. Oprócz tego na platformie do webinarów można prowadzić meetupy i codzienne meetingi.

✔️ Konferencje informatyczne w formacie online

Myślę, że każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że tradycyjne konferencje przechodzą powoli do lamusa. Dlaczego? W związku z epidemią nie ma pewności, czy możliwe będzie prowadzenie spotkań na żywo w wybranym dniu. Dlatego organizatorzy konferencji, nawet jeśli nie anulują rezerwacji sali, biorą pod uwagę przygotowania do transmisji wydarzeń online. Wystarczy, że zadbasz o takie podstawy jak: dobry internet, kamery i mikrofony, indywidualne linki dla uczestników — a Twoja konferencja może mieć jednocześnie kilka tysięcy uczestników. Zaproszenie prelegenta z innego kraju też nie powinno stanowić problemu. Dysponując szeregiem platform do prowadzenia konferencji online, płacenie za salę i inne aspekty związane ze spotkaniem stacjonarnym nie są opłacalne.

✔️ Rekrutacja w IT

Webinar do rekrutacji
Źródło: kodilla.com

Rekrutacja online to coraz popularniejsza forma szukania specjalistów. Szczególnie wygodne jest to dla potencjalnych pracowników, którzy nie muszą jechać kilkuset kilometrów, żeby porozmawiać przez godzinę z rekruterem. Dla firmy to szansa na efektywne wykorzystanie czasu. Z kandydatami rozmawiamy indywidualnie, a o firmie i podstawowych wymaganiach można od razu opowiedzieć wszystkim kandydatom na konkretne stanowisko podczas wspólnego spotkania online.

Kto bierze udział w IT webinarach i jakie mogą być tego korzyści?

Różnorodność kursów i webinarów IT sprawia, że właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy jesteś “raczkującym” w tej dziedzinie, czy masz za sobą kilkunastoletnie doświadczenie w programowaniu.

Przydatne programy dla nauczycieli i miłośników edukacji na odległość

✔️ Studenci kierunków informatycznych i IT

Najczęściej są to osoby, które chcą zdobyć wiedzę od specjalistów i poszerzyć swoje kompetencje. Często kieruje nimi chęć zdobycia certyfikatu, albo otrzymania dyplomu potwierdzającego kwalifikację. Ważnym aspektem jest również wzbogacenie swojego CV o nowe umiejętności.

✔️ Osoby pracujące w zawodach pokrewnych

W tym przypadku chodzi o osoby, które w pracy zawodowej powinny znać podstawy IT, ale nie muszą być specjalistami w tym zakresie. Mowa np. o specjalistach z działów HR i rekruterach, menedżerach, projektantach itp. Bardzo często decydują się na wzięcie udziału w webinarach o tematyce IT, żeby podwyższyć kompetencje i, co za tym idzie, dostać podwyżkę i zwiększyć miesięczny dochód.

✔️ Osoby, które chcą się “przebranżowić”

Na tego typu szkoleniach można również spotkać osoby, które popularnie mówiąc, chcą się “przebranżowić”, czyli zmienić rodzaj wykonywanej pracy. Czasami jest to spowodowane monotonią, albo niewystarczającymi zarobkami.

✔️ Osoby, które nie mogą brać udziału w standardowych kursach

W związku z Covid-19 wiele szkół anulowało lub ograniczyło ofertę szkoleń standardowych, czyli w siedzibie firmy. Zastąpiły je szkoleniami i webinarami w formie zdalnej. Osoby, które chcą sprawnie ukończyć jakiś kurs, bo potrzebują dodatkowych umiejętności, muszą skorzystać właśnie z takiego nauczania.

✔️ Osoby, które są ciekawe czym może być IT

W takich webinarach mogą brać udział osoby, które nie mają wiele wspólnego z tą bardziej skomplikowaną częścią IT, jak np. programowaniem. Najczęściej ich wiedza kończy się na kursach z Microsoft Office, ale to im nie wystarcza. Często tacy uczestnicy są zachęceni obietnicami wysokich zarobków w sektorze IT — co oczywiście w zależności od doświadczenia i umiejętności nie jest wykluczone.

Po co organizować webinary dla specjalistów IT?

Myślę, że nie będzie nadużyciem, jeśli stwierdzę, że webinary i kursy IT są jednymi z popularniejszych na rynku szkoleń online. W jakim celu można (a nawet trzeba) je organizować? Czy tylko specjaliści mogą brać w nich udział? Dlaczego to świetne narzędzie szkoleniowe dla firm? Przekonajmy się!

✔️ Wiedza nierozwijana staje się bezużyteczna

Często można usłyszeć, że studia na standardowych uniwersytetach nie zapewniają dostatecznej wiedzy praktycznej. Dlaczego tak jest? Jednym z powodów okazuje się brak dostosowania informacji oraz formy prowadzenia zajęć do postępu technologicznego. Nauczyciele akademiccy zmieniają swoje programy nauczania powoli i niechętnie, pomimo tego, że uczniowie zauważają zmiany. Taka wiedza traci na znaczeniu i z biegiem czasu staje się bezużyteczna, ponieważ wypierana jest przez nowe odkrycia. Organizacja webinarów może być formą uzupełnienia i odświeżenia wiedzy.

✔️ Możliwość samodzielnego szkolenia pracowników przez pracodawcę

Prestiżowe firmy wolą samodzielnie szkolić swoich pracowników. Dlaczego? Ponieważ mogą dostosować przekazywane informacje do zapotrzebowania firmy. Nie wszystko z branży IT może być konieczne do przekazania. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Lepiej poświęcić więcej czasu na rozwijanie jednej umiejętności, która jest kluczowa, niż skupiać się na kilkunastu innych, które w gruncie rzeczy nie są istotne.

✔️ Możliwość konsultacji z prowadzącym

Seminaria internetowe są jednym z najważniejszych elementów każdego kursu. Główną zaletą kursów informatycznych w porównaniu do samokształcenia jest możliwość spotkania się z nauczycielem. Wszelkie wątpliwości, problemy mogą być skonsultowane ze specjalistą. Lepszym rozwiązaniem będą kursy, które nie tylko prowadzą szkolenia online, po których zakończeniu otrzymasz międzynarodowy certyfikat CEH. Ważne, aby uczestnik miał możliwość skontaktowania się z ekspertem-praktykiem, programistą i konsultantem, którzy z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania.

blank

Źródło: it-akademia.com.pl

✔️ Systematyczność w nauce

Nie oszukujmy się, nie każdy jest stworzony do samodzielnej nauki. Trzeba posiadać odpowiednie cechy charakteru, żeby samodzielna nauka przyniosła rezultaty. Osoby, które nie są systematyczne, skrupulatne i sumienne mogą mieć problem z taką formą zdobywania nowej wiedzy. Dlatego najlepszą opcją są webinary IT.

✔️ Brak problemów z dojazdami

Każdy poszukiwacz kursu IT z pewnością na pierwszym miejscu będzie stawiał renomę i efekty kształcenia poszczególnych metod nauczania. Miejsce odbywania się kursu powinno być sprawą drugorzędną. A co jeśli jest możliwość zrealizować najlepszy kurs IT w kraju i to z własnego domu? Brzmi świetnie, prawda?

✔️ Atrakcyjna cena

Zazwyczaj wszystkie kursy online są tańsze. I nie jest to wcale zależne od poziomu kształcenia. O niższej cenie decydują właściwie czynniki organizacyjne, takie jak brak konieczności wynajmowania sali oraz brak obowiązku zapewnienia noclegu i wyżywienia. Przykładem firmy szkoleniowej, która oferuje zniżkę -25% na zdalną formę nauczania jest IT SCHOOL.

IT webinar cena
Źródło: itschool.pl

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć organizację webinaru, przeczytaj nasz wpis: Wdrożenie webinarów: 10 cennych rad.

Jak w pełni wykorzystać platformę webinarową do organizacji kursów IT?

Na wstępie radzimy, żebyś wybrał wiarygodną platformę. Rozumiemy, że każdy kieruje się korzystną ceną, ale lepiej skupić się na opiniach i możliwościach platformy. Sam musisz zdecydować, czy jakość platformy, którą się interesujesz, jest adekwatna do ceny.

Ważne jest, aby sprawdzić wszystko samodzielnie i przeprowadzić kilka testowych webinarów. Przeprowadzaj sesje testowe w godzinach, w których planujesz prowadzić lekcje ze studentami. Skorzystaj ze wszystkich narzędzi, których planujesz używać, skontaktuj się z pomocą techniczną. Opracuj scenariusze dla różnych niespodziewanych sytuacji, takich jak zerwanie połączenia.

✔️ Nagrywaj wideo z webinarów

Nagrywaj każde spotkanie, bo możesz je potem wykorzystywać zarówno do promocji, jak i utrwalenia zdobytej wiedzy dla uczestników.

Nie wiesz jak to zrobić? Wskazówki znajdziesz we wpisie: Nagrywanie webinaru. Jak o to zadbać?

✔️ Organizuj pracę w mini grupach

Czasami wykonanie określonego zadania jest możliwe jedynie w mniejszych (kilkuosobowych) grupach. Wykorzystaj platformę jako miejsce symultanicznych seminariów internetowych. Na przykład w MyOwnConference możesz stworzyć nieograniczoną liczbę pokoi webinarowych do pracy w mini-grupach.

✔️ Wysyłaj ograniczone czasowo linki do filmów

Presja czasu jest najlepszym motywatorem. Ograniczenie czasu na zrobienie czegoś spowoduje, że uczestnicy nie będą tego odkładać na potem.

✔️ Przeprowadź testy wiedzy

Zazwyczaj każda platforma dysponuje narzędziem, które pomoże Ci sprawdzić wiedzę uczestników webinaru. W MyOwnConference możesz przeprowadzić test, który automatycznie sprawdzi za Ciebie odpowiedzi. Jeśli w szkoleniu bierze udział kilkudziesięciu uczestników, to chyba zgodzisz się ze mną, że to bardzo wygodna dla Ciebie opcja? Testy można włączyć w trakcie webinaru lub po zajęciach. Jeśli chcesz zminimalizować możliwość oszukiwania, poproś uczestników o włączenie kamery i pokazanie swojego ekranu.

✔️ Pozostaw dodatkowe materiały

Niech to będzie miejsce, gdzie zarówno Ty, jak i inni będziecie mogli bezpłatnie podzielić się swoimi materiałami. Dzielenie się wiedzą zawsze procentuje!

Wykorzystaj do komunikacji po zajęciach

Platformy webinarowe bardzo często mają szereg możliwości do zatrzymania przy sobie uczestników, nawet kiedy spotkanie się już zakończyło. Przykładem może być mailing generowany przez właśnie taką platformę, otwarty pokój webinarowy do dyskusji i omawiania zadań, dostęp do lekcji i innych materiałów.

Pomysł na ciekawy mailing znajdziesz tutaj: Wysyłka mailingu przed webinarem i po jego zakończeniu. 17 pomysłów na mailing.

Podsumowując, w rzeczywistości coraz więcej osób aplikuje na stanowisko Junior IT. Wiele zdalnych kursów daje podobne efekty kształcenia co studia na uniwersytetach. Powszechna dostępność takiej formy nauczania sprawia, że jest coraz więcej początkujących specjalistów z dziedziny IT. “Zdalność”, którą oferuje wiele firm szkoleniowych, jest nie tylko wygodniejsza, ale także korzystniejsza cenowo. To świetna opcja zarówno dla osób indywidualnych, które chcą poszerzyć swoje kompetencje, jak i dla firm, które chcą wprowadzić swoich pracowników w nowe odkrycia technologiczne.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!