Ćwiczenia głosu. Jak mówić wyraźnie?

Ćwiczenia głosowe

Większość prowadzących webinarów nie jest profesjonalnymi mówcami. To nie znaczy jednak, że wyraźna wymowa i przyjemny głos nie są dla nich bardzo ważne.

Wręcz przeciwnie, nawet nie będąc profesjonalistami, warto, żeby przeszkolić się, nawet samodzielnie, w sztuce wyraźnego przemawiania.

Głos, który posiadasz, ma przeważne znaczenie

Nie musimy przecież przypominać, że odpowiedni głos prowadzącego ma ogromne rolę w webinarze. Komfort i przyjemność słuchania zwiększa się, uczestnik z chęcią słucha prelegenta. W efekcie ich opinia o webinarze jest jeszcze lepsza. To z pewnością wystarczające argumentu ku temu, aby popracować nad swoim głosem. To nie tak trudne, jak się wydaje!

Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 ćwiczeń głosu i 10 łamańców językowych, abyś szybko i skutecznie rozgrzał swój aparat mowy przed wystąpieniem publicznym. Poświęć kilka minut na te ćwiczenia głosu, a będziesz brzmiał wyraźnie i przekonująco.

Dobry początek. Od czego lepiej zacząć?

Pamiętaj o odpowiednich płynach. Na wiele osób źle działają napoje gazowane, ponieważ powodują chrypkę. Obserwuj swoją reakcję na różnego typu jedzenie. Ważne, abyś czuł się komfortowo, dlatego nie spożywaj czegoś, co może na przykład wysuszyć gardło lub spowodować inne niedogodności. Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu. Miej przy sobie szklankę wody lub ciepłej herbaty, na przykład z miodem, które kojąco działają na gardło. Możesz również przygotować pastylki nawilżające. Będziesz mówić przez długie godziny, dlatego przygotuj się na to, aby nie zedrzeć sobie gardła. Użytkownikom nie będzie się przyjemnie słuchać ciągłego odchrząkiwania.

Ćwiczenie 1 “Oddech psa”

Zacznij od ćwiczeń oddechowych. W tym celu otwórz usta, wyciągnij język na brodę i szybko oddychaj. Robimy tak nie więcej 20 sekund. Jeśli przesadzisz, mogą się pojawić zawroty lub ból głowy. Spokojny i miarowy oddech ma kluczowe znaczenie. Jeśli, na przykład ze stresu, będziesz brać oddech w nieodpowiednim momencie, uczestnicy to usłyszą.

Ćwiczenie 2 “Dzióbek-uśmiech”

Kolejne, bardzo proste ćwiczenie ust i języka. W tym celu najpierw szeroko się uśmiechnij, nie pokazując zębów, a potem ułóż usta w tzw. dzióbek. Powtórz co najmniej 10 razy. Taka rozgrzewka na pewno bardzo Ci się przyda.

Ćwiczenie 3 “Gimnastyka języka”

Wyciągnij język i zrób nim 10 okrężnych ruchów w lewo i w prawo. Może się to wydawać dziwne, ale to sprawdzone sposoby. Uwierz, że mogą dużo zdziałać!

Ćwiczenie 4 “Głoski”

Przeczytaj głoski, w podanej przez nas kolejności, legato (łącznie): i — e — a — o — u. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie 5 “Warczenie psa”

Na początek się wyprostuj. Zrób dobry, powolny i głęboki wdech. Podczas wydechu przeciągnij dźwięk “wrrr”, który będzie przypominać warczenie psa. Powtórz 10 razy.

Mogą Ci się spodobać nasze inne wpisy:

Parę słów o skuteczności nauki online

Jak wykorzystać webinary do promocji kursu online

Jak przygotować pierwszy webinar. Krótki przewodnik

Na zakończenie poćwicz dykcję przy pomocy łamańców językowych. Pamiętaj tylko o tym, że to nie są wyścigi. Dlatego najważniejsza tu nie jest szybkość, lecz dobra wymowa każdego dźwięku. Warto zacząć od łatwiejszych.

Warczenie psa
  1. Czarna krowa w kropki bordo żuła trawę, kręcąc mordą.
  2. Stół z powyłamywanymi nogami.
  3. Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że w tej wieży jest sto jeży i pięćdziesiąt jeżozwierzy.
  4. Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.
  5. Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.
  6. Spis poczt Tczewskich.
  7. I cóż, że ze Swarzędza?
  8. Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca.
  9. Dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięciotysięcznik.
  10. Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie,

W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,

Czcza szczypawka czka w Szczecinie,

Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż,

Strząsa skrzydła z dżdżu,

A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie,

Straszny wszczyna szum…

Więcej takich łamańców możesz znaleźć tu.

Zalecamy obejrzyj filmik na YouTube z ćwiczeniami do rozgrzewki aparatu głosowego, które pomogą Ci przygotować się do wystąpienia na webinarze. Link do filmiku:

Jak jeszcze można się przygotować?

Oprócz powyższych ćwiczeń głosu, naucz się także prawidłowego akcentowania wyrazów. Nie wszyscy zwracają na to uwagę, jednak w języku jest to niesamowicie ważne! W niektórych przypadkach to od akcentowania zależy, czy Twój słuchacz Cię zrozumie. Znajdź więc informacje o tym, gdzie powinien padać akcent w języku polskim – na ogół jest to przedostatnia sylaba wyrazu, choć od tej reguły są wyjątki. Być może nie wydaje Ci się to wcale takie ważne, ale uwierz nam, nawet takie szczegóły mogą wpłynąć na to, jak się Ciebie słucha.

Z pewnością znasz to przyjemne uczucie wysłuchiwania kogoś, kto pięknie posługuje się swoim językiem, stawia akcenty w odpowiednich miejscach, każdy wyraz wymawia wyraźnie. To także ważne, wręcz kluczowe, aby uczestnicy nie musieli poprosić Cię o powtórzenie ze względu na niewyraźne mówienie.

Zrelaksuj się!

Bądź w wygodnej pozycji, usiądź tak, abyś był wyprostowany, zrelaksowany, w wygodnych ubraniach. Wcześniej popracuj nad relaksacją mięśni szyi, a także całego ciała. Możesz na przykład wcześniej poćwiczyć jogę czy pilates, co pozwoli Ci się rozciągnąć i wyciszyć. Może Cię to zdziwić, ale praca nad głosem obejmuje nie tylko ćwiczenia stricte głosowe – należy dbać o tak zwaną higienę głosu, w co można zaliczyć na przykład wyrażanie emocji, radzenie sobie ze stresem.

Musisz także dobrze się czuć ze swoim głosem. Często jest tak, że nie lubimy brzmienia swojego głosu, szczególnie gdy nagrywamy się na dyktafon. Jedynym sposobem jest „osłuchanie się” z tym, w jaki sposób brzmisz. Im bardziej będziesz oswojony, tym bardziej będziesz czuć się komfortowo.

Możesz też ćwiczyć, stojąc przed lustrem. Odpowiedni ton głosu, gestykulacja, mina – wszystko to wpłynie na wydźwięk Twojej wypowiedzi. Pomyśl, jaki efekt chcesz uzyskać, wypowiedz zdanie i oceń, czy sam siebie przekonujesz. Próbuj, testuj – i wybierz to, co najlepiej Ci się sprawdzi i przede wszystkim, z czym czujesz się komfortowo.

Zwracaj uwagę na to, żebyś nie pił zbyt dużej ilości kawy. Nie odchrząkuj zbyt często, nadwyrężysz w ten sposób swoje struny głosowe. Zadbaj o to, abyś nie przebywał w zbyt chłodnym pomieszczeniu, Twój głos najlepiej będzie się czuł w temperaturze około 20 stopni. I przede wszystkim, nie pal papierosów! To zgubne nie tylko dla całego organizmu, ale również dla głosu, który posiadasz.

Oto one, wszystkie nasze rady!

Pamiętaj, że Twój komunikat będzie brzmiał lepiej, jeśli będziesz posługiwać się wyrazistą mową i poprawną dykcją. Głos to Twoja wizytówka. Dbaj o niego. Praca nad głosem, wymową i charakterem wypowiadanego komunikatu na pewno okaże się dla Ciebie korzystna. W taki sposób poprawisz też swój wizerunek, ponieważ osoby, które potrafią dobrze mówić, odbierane są jako bardziej opanowane, inteligentne, wykształcone i pewne siebie.

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i testuj wszystko bez limitu.

Czy wyraźna wymowa i przyjemny głos mają jakieś znaczenie?

Oczywiście, głos ma przewagę. Wyraźne przemawianie tematów pozwala uczestnikom z chęcią i zainteresowaniem słuchać webinar, a przyjemność i komfort słuchania się zwiększają. Nawet gdy nie jesteś profesjonalnym mówcą, sztukę wyraźnego przemawiania można osiągnąć samodzielnie.

Jak można przygotować głos do webinaru?

Oczywiście, Twój głos na webinarze będzie miał przeważne znaczenie. Najskuteczniejszym sposobem są cykliczne ćwiczenia. Również praca nad dykcją przy pomocy łamańców językowych będzie bardzo skuteczna. I najważniejsze — nie stresuj się przed wystąpieniem oraz nie zapomnij o odpowiedniej ilości płynów.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!