Promowanie webinaru – 6 kroków do sukcesu

Jak promować webinar

Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jak można promować webinar. Ze względu na nieskończoną ilość informacji i rozmaite wydarzenia online, nie tylko płatne projekty potrzebują reklamy, bezpłatne również. W tym artykule przedstawimy wskazówki udanej promocji Twojego webinaru.

6 Kroków Udanej Promocji

Krok 1. Określ swoją grupę docelową

Spróbuj bardzo rzetelnie opisać swoich potencjalnych i obecnych klientów. Taki opis jak „kobiety, 21-35 lat, Warszawa” absolutnie nic nie znaczy. Zastanów się, co interesuje Twoich słuchaczy, gdzie mieszkają, co robią, jakie mają problemy. Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, możesz skorzystać z platform analitycznych Xiti, Flurry lub Google Analytics. Popatrz, kto odwiedza twoją grupę w sieciach społecznościowych. Jeśli jeszcze nie masz takiej, sprawdź, co się dzieje u konkurencji. Najważniejsze to komunikacja z klientami. Od tego, jak dokładnie zrozumiesz swoją grupę docelową (GD), zależy, jak łatwo pozyskasz odbiorców do swojego webinaru.

Krok 2. Znajdź strony internetowe, które odwiedza GD

Stwórz spis stron internetowych, forów, aplikacji mobilnych, blogów, grup na portalach społecznościowych, w których najczęściej spotykasz potencjalnych uczestników webinaru. Postaraj się znaleźć jak najwięcej takich miejsc.

Teraz kiedy masz już taką listę, skup się na jej odpowiednim wykorzystaniu. Owszem można skorzystać z serwisów do bezpłatnej promocji webinarów, ale to bez sensu, gdy nie ma na nich twojej GD. Stracisz czas w zamian za 1-2 dodatkowe rejestracje. Lepiej dołożyć starań i popracować z najbardziej strategicznymi źródłami.

Krok 3. Określ budżet

Różne kanały promocji wymagają różnych wydatków, na przykład promocja na Instagram lub YouTube prawie nic nie kosztuje, ale wymaga więcej czasu. Reklama banerowa pomaga błyskawicznie osiągnąć efekty, ale kosztuje więcej.

Kiedy będziesz określał budżet, pamiętaj, że w otwartym webinarze uczestniczy tylko 30-40% zarejestrowanych użytkowników. Powinieneś postarać się o to, by na Twój webinar zarejestrowało się 3 razy więcej osób niż przypuszczana frekwencja.

Jak samodzielnie stworzyć i sprzedać kurs online ? Płatne udostępnienie nagrań webinarów

Krok 4. Zadbaj o banery i teksty reklamowe

Jeśli zamawiasz reklamę po raz pierwszy, warto poświęcić kilka godzin, by sprawdzić wszystkie wymagania dotyczące banerów. Część serwisów nie pozwala wykorzystywać obrazów z podpisami, inne zaś nie dopuszczają znaków towarowych w tekstach promocyjnych. Jeśli temat webinaru jest powiązany z medycyną, psychologią, kosmetologią, ezoteryką, wówczas niektóre portale mogą poprosić o dokument potwierdzający kwalifikacje. Jeśli znasz takie szczegóły, możesz uniknąć problemów, strat i zmarnowanego czasu.

Wskazówka! Jeśli chcesz tworzyć grafiki lub krótkie filmy, które przyciągną uwagę odbiorców, możesz skorzystać z narzędzia Canva. Jest to internetowy bank elementów graficznych zarówno statycznych jak i animowanych. Wiele gotowych szablonów sprawia, że niewielkim nakładem czasu możesz stworzyć bardzo angażującą grafikę. Rozmiary projektów odpowiadają wymiarom grafik, które obowiązują np. w przypadku reklamy na Facebooka, lub wpisu na Instagramie. Zatem nie musisz się martwić, że obraz będzie przycięty. Dodatkowo narzędzie gwarantuje możliwość wspólnej edycji projektów w zespole. Wystarczy, że udostępnisz pracę swoim kolegom i koleżankom, a oni będą mogli razem z Tobą nanosić swoje propozycje i zmiany. Canva występuje w wersji bezpłatnej (ograniczona ilość elementów) lub w wersji premium z comiesięcznym odnowieniem subskrypcji oraz z płatnością za cały rok z góry (najbardziej opłacalna opcja).

Krok 5. Startujemy z reklamą webinaru

Główna osobliwość reklamy dla webinarów polega na tym, że ma ona ograniczenia czasowe. Webinar możesz reklamować na 2-3 tygodnie przed startem. Jeśli planujesz konferencję online z udziałem kilku spikerów, powinieneś wystartować z reklamą na miesiąc przed. Pamiętaj, że Twoje ogłoszenie może oczekiwać na moderację 1-2 dni robocze.

Przykłady narzędzi, które możesz wykorzystać do reklamy swojego webinaru:

Facebook. Zaplanuj angażujące reklamy z atrakcyjnymi grafikami lub krótkimi materiałami wideo, w których przedstawisz korzyści płynące z wzięcia udziału w Twoim webinarze. Wybierz odpowiedni cel marketingowy i format, określ budżet kampanii oraz grupę docelową i pamiętaj, żeby uruchomić kampanię z odpowiednim wyprzedzeniem. Potrzeba czasu, żeby mogła się ona “rozruszać”.

Poproś o rozpowszechnienie informacji o webinarze przez spikerów. Nikt tak dobrze jak oni, nie opowie o tym, dlaczego warto się zapisać na to wydarzenie.

Grupy tematyczne. Poszukaj potencjalnych klientów na grupach tematycznych. Jeśli Twój webinar będzie dotyczył branży ogrodniczej, pomyśl, na jakich grupach może być zrzeszona społeczność, która jest zainteresowana taką tematyką. Bardzo ważne: publikując w komentarzach reklamę Twojego webinaru, zwróć uwagę, czy regulamin na to zezwala. Nie chcesz być zapewne kojarzony, jako “nieuczciwa konkurencja”.

Google Ads. Zadbaj o reklamy w wyszukiwarce. Za pomocą Google Ads możesz umieścić informację o webinarze w krótkich tekstach reklamowych. Zastanów się, jakie słowa kluczowe w największym stopniu oddają to, o czym będzie wydarzenie. Na ich podstawie stwórz odpowiednie nagłówki oraz teksty reklamowe.

Krok 6. Analizuj i podsumowuj

Zróbmy analizę każdego źródła reklamowego:

  • Jakie poniosłeś koszty?
  • Ile kliknięć i rejestracji pochodzi z danego źródła?
  • Ile “kosztuje” jeden potencjalny klient?

Do podsumowania takich informacji najlepiej nadaje się Excel.

Patrząc na cyfry, otrzymasz podpowiedzi, w jakiej sferze i w jakim kierunku dalej podążać.

Każdemu organizatorowi z pewnością zależy, na jak najwyższej frekwencji podczas wydarzenia. Przeczytaj nasz najnowszy wpis o tym: 5 niezawodnych sposobów na zwiększenie frekwencji na webinarze.

Powyżej pokazaliśmy Ci jedynie przykładową drogę promowania webinaru. Jest wiele metod, które z pewnością mogą okazać się skuteczne w reklamowaniu Twojego wydarzenia. Oprócz wymienionych wcześniej narzędzi możesz skorzystać również z innych portali społecznościowych (LinkedIn, Instagram, Twitter), mailingu, serwisów do bezpłatnego promowania webinarów i wydarzeń (TicketForEvent, Eventconnect), czy choćby z YouTube. Wybór pozostawiamy Tobie!

A jeśli nie masz jeszcze wybranej platformy do prowadzenia webinarów, zobacz potencjał MyOwnConference. Bezpłatna wersja pozwoli Ci zapoznać się z podstawowymi funkcjami. Sam oceń, czy warto!

Chcesz zdobyć jeszcze więcej informacji o reklamowaniu webinarów? Tutaj znajdziesz mnóstwo inspiracji: Najlepsze przykłady reklamowania webinaru.

Wypróbuj platformę do wideokonferencji MyOwnConference. Znajdziesz tutaj mnóstwo możliwości, które świetnie sprawdzą się podczas spotkania.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!