Webinar, który okaże się sukcesem. Jaki wybrać temat webinaru?

Webinar, który okaże się sukcesem. Jaki wybrać temat webinaru?

Zdarza się, że jeden temat webinaru łatwo się sprzeda, a kolejny niekoniecznie. Nie każdy z popularnych tematów pomoże Ci zyskać nowych klientów i wzmocnić reputację. Warto zastanowić się, co sprawi, że rozwiniesz swój brand i przy okazji skorzystasz na tym finansowo.

Webinary pomagają w rozwiązywaniu wielu problemów zarówno w biznesie, jak i w edukacji. Począwszy od przygotowania kadry i narad, na lekcjach prywatnych i reklamach kończąc .

Nawet profesjonalni marketingowcy często mają problem z tym, aby wybrać najlepszy temat. Dzisiaj pomożemy zarówno początkującym, jak i doświadczonym prezenterom webinarów zdecydować, o czym przeprowadzić kolejny webinar.

Jak wybrać temat webinaru początkującym?

Zbadaj popularne wyszukiwania w Internecie. Weź pod uwagę czas, w którym sprawdzasz wyszukiwarkę. Jeśli zrobisz to w czerwcu, możesz myśleć, że webinary służą tylko do edukacji, ponieważ wyszukiwarka pokażę Ci same webinary z fizyki, matematyki, historii. Nic dziwnego, że uczniowie o tej porze roku stają się stałymi uczestnikami webinarów i szkoleń online. Możesz prześledzić różne miesiące i wyciągnąć wnioski, kiedy jest dobry czas na zrobienie danego webinaru. Statystyki – dobrze odczytane – będą dla Ciebie bardzo pomocne, mogą być dla Ciebie źródłem inspiracji co do wyboru tematu.

Analizowanie statystyk może jednak zająć trochę czasu. Załóżmy, że masz go niewiele i musisz wybrać już. Nie martw się, pomożemy Ci napisać listę bestsellerowych tematów! Nie musisz wcale siedzieć z kartką i wypisywać wszystkiego. Biorąc pod uwagę niewielkie zmiany w ciągu roku, najpopularniejsze tematy dla webinarów i szkoleń online to między innymi:

 • techniki sprzedaży
 • zdrowe żywienie, suplementy i odchudzanie
 • dzieci
 • turystyka
 • języki obce
 • webinary hobbystyczne
 • idei dla biznesu
 • design
 • psychologia
 • edukacja, kompetencje rodziców
 • media i komunikacja
 • programowanie
 • nowe technologie
 • psychologia i rozwój osobisty
 • sprzedaż i marketing
 • zdrowie, dieta, uroda

Na tej stronie znajdziesz również kilka innych, przydatnych statystyk, z których możesz wyciągnąć naprawdę ciekawe i przydatne wnioski.

Powyższe tematy webinarów cieszą się największą popularnością. Wybierając temat webinaru z tej listy, pamiętaj, że najczęściej takie webinary są udostępniane bezpłatnie. Dzięki temu możesz sprzedawać indywidualne konsultacje, produkty i usługi, specjalne kursy lub zarabiać na programie partnerskim.

Zobacz, dlaczego prowadzenie webinarów za darmo jest dobrym pomysłem. To wcale nie oznacza, że na nich nie zarobisz, dlatego warto spróbować.

Webinary specjalistyczne

To już nieco inny przypadek. Są dostępne interesujące tematy webinarów dla specjalistów z branż:

 • księgowość
 • administracja i zarządzanie
 • prawo i nauki społeczne
 • sport, szkolenie trenerów
 • medycyna i stomatologia
 • remont i budowa
 • webinary stanowiskowe

W tym przypadku mniej osób dokona rejestracji. Webinary specjalistyczne są mniej liczne, bo wymagają ekspertów, czasem mniej popularnych zawodów. Z tego powodu ciężej jest znaleźć webinar odpowiadający na potrzeby użytkownika. Możesz więc skorzystać z okazji i zacząć sprzedawać miejsca na webinar. Towar “deficytowy” lub niszowy może osiągać znacznie wyższe stawki.

Polecamy przeczytać nasz wcześniejszy wpis o tym, jak samodzielnie zorganizować webinar od podstaw.

Wybór tematu webinaru, jeśli już znasz swoją dziedzinę

Żeby zrozumieć, jaki temat wybrać dla kolejnego webinaru lub szkolenia, pomyśl i odpowiedz na następujące pytania:

 1. O co najczęściej pytają Cię Twoi klienci i uczestnicy webinaru? Jestem pewna, że jesteś w stanie natychmiast przytoczyć te najczęstsze pytania, które słyszysz każdego dnia. Jeśli zadawane są często, to odpowiedź jest oczywista. Jest spore zapotrzebowanie na taki temat.
 2. W jakiej dziedzinie jesteś profesjonalistą i jaką niszę chcesz zająć? Jeśli pracujesz w sprzedaży, opowiedz, jak budować relacje z trudnymi klientami lub jak zorganizować promocję, która zwiększy sprzedaż poza sezonem. Korzystaj przede wszystkim z tego, w czym się specjalizujesz – bo to widać i słychać!
 3. Czego możesz nauczyć w jedną godzinę? Wszyscy chcą nauczyć się czegoś szybko, dlatego wybierz taki temat, o którym możesz opowiedzieć na jednym spotkaniu — podaj informację w pigułce, której skuteczność doceni każdy uczestnik.

O tym, jak przygotować przydatny i profesjonalny materiał do webinaru, możesz przeczytać w tym wpisie.

Porady dla tych, którzy rozpoczeli już swoją przygodę z webinarami

Raz na jakiś czas może Ci się wydawać, że ciekawe tematy się skończyły, o wszystkim wcześniej już powiedziano i napisano i nie masz czym zaskoczyć swoich uczestników. Jeśli taka myśl teraz siedzi w Twojej głowie, wygląda na to, że potrzebujesz krótkiego odpoczynku. Weź krotki oddech, zrelaksuj się…

Wypocznij, a następnie rozejrzyj się — pomysły są naprawdę blisko, na wyciągnięcie ręki.

 • Popatrz na content który stworzyłeś. Często podczas planowania webinaru pomijasz niektóre kwestie, bo nie masz czasu lub po prostu zapominasz o czymś opowiedzieć. Możesz na przykład zacząć je zapisywać, abyś właśnie w takich momentach mógł po nie sięgnąć.
 • Porozmawiaj z kolegami z działu obsługi klientów. To chyba oni najwięcej wiedzą o problemach Twoich klientów. Będą mogli podpowiedzieć Ci, co mówią klienci. To może się okazać bardzo przydatne.
 • Poproś o radę swoich subskrybentów. Zadaj pytanie w newsletterze lub w grupie w sieciach społecznościowych. Zapytaj, o czym chcieliby się dowiedzieć na kolejnym webinarze, stwórz głosowanie. Przy okazji będziesz wiedzieć, jakie tematy cieszą się największą popularnością.
 • Zajrzyj do “konkurencji”. Nie po to, by ściągnąć coś od nich, ale żeby zobaczyć, o jakich tematach jeszcze nie mówili, na jakie pytanie nie dali odpowiedzi — bądź pierwszy!
 • Zwróć uwagę na to, jakie live’y na Facebooku zebrały najwięcej widzów.

Porady dla wszystkich

Jeśli masz już pomysł, o czym przeprowadzić webinar, przejdź do szczegółów. Na przykład, z obszernego tematu Turystyka wyszczególnij “Popularne kierunki wakacyjne 2020”, a następnie “Jak zaskoczyć doświadczonego turystę w Hiszpanii”. Jeśli chcesz rozmawiać o dzieciach i psychologii, zrób webinar o śnie dziecka, a konkretniej “Jak nauczyć zasypiać trzyletnie dziecko”. Chyba rozumiesz, o co mi chodzi. Zamiast szerokiego tematu, wybieraj wąski zakres. Ciężko będzie zadowolić każdego, jeśli stworzysz webinar na bardzo ogólny temat. Jeśli będzie on węższy, uczestnicy będą zainteresowani wyłącznie tą kwestią.

Powinieneś zapisywać wszystkie pomysły, zarówno tematy, jak i pytania oraz warianty chwytliwych nagłówków. Będą dla Ciebie pomocne, jeśli nie teraz, to na pewno w przyszłości.

Nie da się podążać za wszystkimi trendami, ale warto zwracać na nie uwagę. Trzymaj rękę na pulsie, oglądaj nie tylko prasę tematyczną, ale też blogi powiązane z Twoją dziedziną. Poznawaj innych ludzi, którzy działają w podobnej branży lub piszą o niej. W ten sposób zawsze będziesz na bieżąco z najaktualniejszymi nowinkami oraz zwiększysz szanse na znalezienie spikera na kolejny webinar. Poza tym Twoje zorientowanie się w temacie spowoduje, że będziesz wyglądać na osobę profesjonalną i poważnie traktującą swoją pracę.

Jeśli prowadzisz swój blog, popatrz, jakie artykuły są w nim najbardziej popularne. Zwracaj uwagę na komentarze i odpisuj na nie.

Wykorzystaj pytania, które dostajesz na webinarach, zawsze zachęcaj do napisania opinii lub pytań. Większość osób nie chce pisać od siebie długich tekstów dlatego wcześniej przygotuj ankietę na swojej platformie do webinarów i pokaż ją w pokoju webinarowym kilka minut przed zakończeniem spotkania, ale nie na samym końcu. Zwiększasz wówczas szanse na to, że uczestnicy ją wypełnią. Pamiętaj, aby potem dokładnie analizować te ankiety. W ankiecie zapytaj, czy uczestnicy uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, czy może chcieliby się dowiedzieć więcej szczegółów na jakiś temat.

I na sam koniec

Kiedy będziesz już miał listę tematów, pomyśl nad nimi i rozłóż na czynniki pierwsze. Odpowiedz sobie szczerze, czy chciałbyś zarejestrować się na taki webinar, gdybyś należał do swojej grupy docelowej? Co by Cię do niego przekonało, a co zniechęciło? Myśl o sobie, ale również o uczestniku (powinieneś poznać swoją grupę docelową).

Czy naprawdę uczestnik zyska konkretne korzyści, jeśli przyjdzie na spotkanie? Czy uczestnik będzie potrafić rozwiązać swój problem i jednocześnie otrzyma konkretne odpowiedzi? Naprawdę jesteś podekscytowany, że będziesz prowadzić ten webinar? Jak to wydarzenie pomoże w rozwijaniu Twojej firmy i brandu?

Spróbuj skorzystać z naszych porad, by samodzielnie opracować unikalne i świeże tematy dla kolejnego webinaru lub szkolenia. Będziesz zaskoczony, jak wiele pomysłów pojawi się wkrótce w Twoim notesie. W związku z tym, pewnie spotkasz się z innym problemem: jak znaleźć czas na realizację wszystkich projektów.

A my chętnie pomożemy Ci w realizacji twoich plańow. Założ darmowę konto już teraz i zapoznaj się ze wszystkimi przyjemnościami MyOwnConference.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!