Promocja wydarzeń na Instagramie

promować wydarzenia na Instagramie

Mylą się ci, którzy myślą, że promocja webinarów na Instagramie nie przyniesie skutków. Instagram stał się nie tylko platformą do zdjęć, ale też świetnym narzędziem do promocji niemal wszystkiego.

Jak promować na Instagramie? Krok po kroku

Tak naprawdę nie ma lepszego miejsca do promocji niż media społecznościowe. Z Instagrama korzysta mnóstwo osób, dlatego będziesz mieć pewność, że Twoje działania na tej platformie trafią do wielu odbiorców. Wystarczy spojrzeć na ilość reklam, nie tylko zwykłych reklam, pojawiających się, gdy przeglądamy posty, ale także na działania promocyjne twórców internetowych. Oni zbudowali swoją markę często wyłącznie poprzez Instagram.

Teraz na pewno rozumiesz już, że Instagram to doskonałe miejsce na promocję wydarzeń, dlatego warto z niego skorzystać. Krok po kroku pokażemy Ci, jak skutecznie promować swoje webinary na Instagramie. Nie przejmuj się, jeśli nie masz jeszcze konta na Instagramie, bo właśnie od tego zaczniemy naszą przygodę.

Tu pisaliśmy o promocji na Twitterze.

Zakładanie oraz uzupełnienie konta na Instagramie

Rejestracja na tej platformie jest bardzo intuicyjna i nie zajmie Ci więcej niż 3 minuty. Gdybyś jednak miał jakieś trudności, obejrzyj ten filmik z dokładną instrukcją.

Zdjęcie profilowe

Pierwsze, co widzi potencjalny klient, to Twoje zdjęcie profilowe. Najlepiej, aby Twoja twarz (z pięknym uśmiechem!) była dobrze na nim widoczna. Z o to, aby nie było to zwyczajne selfie czy zdjęcie od fotografa, jak do dowodu. Warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie – poproś kogoś, kto interesuje się fotografią lub wykup sesję u profesjonalnego fotografa. Te zdjęcia przydadzą się z pewnością wielokrotnie! Jeśli masz logo, to jak najbardziej możesz go tam umieścić. To także świetna opcja, która będzie wyglądała profesjonalnie.

Opis profilu

Opis będzie się znajdował zaraz pod Twoim zdjęciem profilowym. Napisz w nim, czym się zajmujesz, jakie są Twoje zainteresowania. Możesz również dodać, czym się wyróżniasz na tle konkurencji: uczę francuskiego w 30 dni, pomagam schudnąć bez diety itp. Opis musi być krótki, ale chwytliwy i zwięzły – odbiorca musi od razu wiedzieć, “z kim ma do czynienia”, dobrze też, abyś od razu przyciągnął jego uwagę.

Opis profilu jest również doskonałym miejscem na podanie linku do Twojej strony internetowej albo do rejestracji na webinar.

Posty (content marketing)

Zanim zaczniesz promować webinar na Instagramie, opublikuj kilka postów. Dzięki temu ludzie lepiej Cię poznają, a Ty dowiesz się, jakie są ich oczekiwania wobec Ciebie. A co publikować?

Jeśli prowadzisz webinary, to na pewno masz wiedzę, którą możesz się podzielić. Tutaj nic Cię nie ogranicza, masz dowolność.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

 1. Stwórz plan publikacji minimum na tydzień do przodu.
 2. Dbaj o czytelność — oddzielaj kolejne wątki w poście.
 3. Rób zdjęcia dobrej jakości. Możesz również skorzystać z grafik/infografik.
 4. Wykreuj spójną stylistykę zdjęć/grafik.
 5. Poprawnie używaj hashtagów.

Ważne, aby posty były dodawane regularnie, o stałych porach. Prześledź statystyki, kiedy użytkownicy najczęściej korzystają z mediów społecznościowych.

Ostatnio coraz bardziej zyskują popularność posty informacyjne. Są to grafiki, w których krótko opisuje się jakieś zjawisko. Możesz wykorzystać swój profil do popularyzowania swojej wiedzy. Pokażesz ludziom, że jesteś ekspertem, który faktycznie interesuje się tym, czym się zajmuje. Ludzie uwielbiają zdobywać wiedzę szybko, dlatego takie posty to doskonały pomysł.

Więcej informacji na temat zwiększania zasięgów postu znajdziesz w blogu MyOwnConference.

Aplikacje wspomagające Instagram

Istnieje wiele aplikacji, które ułatwiają promocję na Instagramie. Oto kilka z nich:

 • Social Capitan — za pomocą sztucznej inteligencji potrafi nie tylko wyszukać Twojego potencjalnego klienta, ale też lajkować i komentować jego posty;
 • HootSuite — pomaga zarządzać kontem, planować posty oraz śledzić aktywność;
 • Grum — aplikacja pozwala na zaplanowanie oraz automatyczną publikację postów;
 • Tailwind — analizuje statystyki aktywności, ułatwia planowanie postów oraz pomaga w zarządzaniu kontem;
 • Hashtracking — dzięki tej aplikacji sprawdzisz zasięg hashtagu.

Hashtag

stosowanie hashtagów

W sieci dużo się mówi o hashtagach, ale prawda jest taka, że mało kto potrafi ich używać właściwie. Dlatego najpierw warto się zastanowić, do czego służy hashtag i jakie korzyści możemy z niego czerpać.

Słowo, poprzedzone symbolem #, służy do:

 • uporządkowania treści;

Załóżmy, że piszesz o zdrowym odżywianiu, ale czasem publikujesz również treści na temat biegania oraz czytania książek. Żeby w jakiś sposób to wszystko pogrupować i ułatwić nawigację followersom, warto dodawać odpowiednie hashtagi, np. pod postami o jedzeniu dodajemy #jemizdrowieje, wpisy o bieganiu oznaczamy #biegajzemna, a te o czytaniu — #piatekzksiazka.

 • zaznaczenia tematu postu;

Hashtagi tego typu nazywają się kontentowymi, bo służą do akcentowania wybranych treści (kontentu) oraz zwiększenia zasięgu postu. Każdy, kto będzie szukał takich treści, będzie mógł je łatwo znaleźć. Dodatkowo możesz stworzyć swój własny, unikatowy hashtag i na przykład zachęcić obserwatorów do dodawania postów pod tym hashtagiem. Przykładem mogą być akcje różnych influencerów, jak chociażby wyzwania 30-dniowe. Zyskują one nieraz sporą popularność. W ten sposób możesz świetnie wypromować swoje konto.

 • popularyzacji wpisu/marki/produktu;

Takie hashtagi nazywamy produktowymi. Każda marka tworzy własny, wcześniej nieużywany hashtag, którego zadaniem jest promocja produktu (czytaj: webinaru). Jest to podobne działanie, jak opisane powyżej. Dzięki temu można stworzyć unikatową społeczność, wypromować się.

Jak za pomocą hashtagów promować webinar?

Twoim celem jest sprawić, aby odbiorcy używali Twojego hashtaga na swoich profilach. W ten sposób o Tobie dowiedziało się więcej osób.

Bardzo dobrze radzą sobie z tym zadaniem znane marki (może właśnie dlatego są tak znane). Marka Red Bull na przykład zachęcała internautów do robienia zdjęć z energetykiem w zabawnych miejscach, oznaczając fotografię hashtagiem #PutACanOnIt. Ta kampania marketingowa osiągnęła niebywały sukces.

kampania promocyjna na instagramie

Innymi słowy, wymyśl coś przyjemnego i angażującego. Dobrym pomysłem, w kontekście zbliżającego się webinaru, jest organizacja konkursu.

Przykład. Jeśli prowadzisz webinary na temat robienia zdjęć, możesz zaproponować followersom zadanie fotograficzne, które ma być oznaczone wymyślonym przez Ciebie hashtagiem. Autorzy najkreatywniejszych prac będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w Twoim webinarze.

Mów o nadchodzącym webinarze we wszystkich mediach społecznościowych. Przeczytaj jak wypromować webinar na Facebooku.

Promocja wydarzenia na Instagramie

Rozpoczęcie kampanii marketingowej nie oznacza, że teraz we wszystkich postach będziesz pisać: “Przyjdź na mój webinar, bo jest taki wspaniały”. Ludzie mają dość reklamy i to ich tylko zrazi. Sztuką jest tak zareklamować webinar, aby odbiorcy nie czuli się nagabywani na kupno usługi. Treści, które zamieszczasz, powinny pokazywać, że warto zapisać się na Twój webinar.

Twoim niełatwym zadaniem będzie publikowanie wartościowych treści, które w dyskretny sposób będą zachęcać odbiorcę do wzięcia udziału w Twoim webinarze. Jeśli będą się cieszyć zainteresowaniem, będą przedstawiać sobą wysoką wartość, to wystawisz sobie w ten sposób wizytówkę.

Przykład:

promocja webinarów
promocja webinaru

Kiedy pod postami będą się pojawiać komentarze, pamiętaj, by na nie odpowiadać. Jest to ważna część kreowania dobrego wizerunku marki. Dbaj o to, aby odpowiedzi były poprawne gramatycznie, stylistycznie, a przede wszystkim, aby były kulturalne i miłe.

odpowiedzi na komentarze

Nie zapomnij o Instastory

Jest to bowiem cenne źródło informacji nie tylko dla Twoich followersów, ale też dla Ciebie. Używając ankiet w Instastory, możesz się dowiedzieć, jaki czas na przeprowadzenie webinaru najbardziej pasuje Twoim klientom albo czego oczekują od Waszych spotkań. Zachęcamy również do korzystania z opcji pytań, która dzięki której śmiało możesz zapytać o radę albo o opinię o webinarze itp.

Instagram coraz bardziej skupia się na rozszerzaniu swoich usług ze względu na to, że coraz więcej osób korzysta z niego jako miejsca sprzedaży. Oprócz ankiet i pytań, możesz wstawiać linki, zarówno do tego, co Ty tworzysz, ale także do innych twórców, ciekawych artykułów itd. Korzystaj do woli i jak najbardziej kreatywnie!

pytania w instastory
ankieta w instastory

Nie ignoruj transmisji na żywo

Wykorzystaj ją do odpowiedzenia na pytania obserwatorów, pokazania ciekawych rzeczy, czy zapowiedzi, o czym będziesz mówić na webinarze. Dla pewności możesz wcześniej zrobić ankietę z pytaniem, o której godzinie powinieneś relację na żywo rozpocząć.

Możesz pomyśleć, że to bez sensu, skoro niedługo organizujesz webinar, na którym i tak będziesz o tym wszystkim mówić. Otóż Twoim zadaniem jest częściowa zapowiedź, która zachęci użytkownika do przyjścia na webinar. W tym przypadku motywacją dla niego będzie wyczerpująca odpowiedź na jego pytanie.

Instagram nigdy nie zastąpi serwisów do webinarów. Mimo to, że na Instagramie można nagrywać transmisje na żywo, nie daje on tych korzyści, które zyskasz dzięki serwisowi do webinarów, dlatego nie musisz się o to obawiać. To tylko metoda promocji webinaru, nie jego zastępstwo.

Zalety serwisów do webinarów

 1. pobieranie od uczestników opłaty za webinar;
 2. pokazywanie prezentacji, dokumentów oraz wideo;
 3. wysoka jakość nagrywania webinaru;
 4. udostępnianie ekranu;
 5. testowanie uczestników w trakcie webinaru.

Reklama

Stworzenie reklamy na Instagramie nie zajmie Ci więcej niż 10 minut. Proces ten jest bardzo prosty i intuicyjny. Jedynym warunkiem jest przełączenie konta z prywatnego na firmowe (Ustawienia — Konto — Przełącz na profil firmowy).

Ile kosztuje reklama na Instagramie?

O wartości reklamy decydujesz sam. Jej koszt przekłada się na szacowany zasięg — im więcej zapłacisz, tym więcej ludzi zobaczy Twój post. Najniższa kwota to 2 zł dziennie.

Jak stworzyć reklamę na Instagramie?

 1. Kliknij przycisk Promocje
 2. Wybierz opcję Utwórz promocję.
 3. Zaznacz post, który chcesz wypromować.
 4. Uzupełnij wszystkie szczegóły promocji dotyczące grupy odbiorców reklamy.
reklama na instagramie
ustawienia reklamy na Instagramie

Influencer marketing pomoże promować na instagramie

Ten rodzaj marketingu jest bardzo skuteczny, gdyż przy wyborze towarów lub usług często opieramy się na opinii autorytetów. Influencer marketing na Instagramie bazuje na tym, że płacimy lub proponujemy barter osobom, które mają wpływ na swoich odbiorców w zamian za polecenie naszego towaru/usługi.

Jak wybrać influencera?

 1. Tematyka jego profilu powinna być związana z Twoim webinarem. Followersi influencera, który pisze o medycynie, raczej nie przyjdą na webinar o marketingu.
 2. Szukaj kreatywnych ludzi. Reklama nie zadziała, jeśli to będzie coś w stylu “Polecam ten fajny webinar”. Pomysły influencera na reklamę mają być ciekawe i niebanalne.
 3. Zasięgi profilu mają odpowiadać Twoim celom. Nie warto myśleć, że jeśli kupisz reklamę u blogera z pół milionem followersów, to taka kampania na pewno będzie udana. Dla małych firm dobrym rozwiązaniem będzie współpraca z influencerem ze średnimi zasięgami (do 100 tys.), którzy nie mają jeszcze dużo zleceń reklamowych, więc koszt takiej kampanii będzie mniejszy.

Podejmij wezwanie i spróbuj promować na Instagramie

Zdecydowanie warto promować webinary na Instagramie oraz inwestować w to czas i pieniądze. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na posty sponsorowane, influencer marketing czy content marketing, Twoje publikacje zawsze muszą być regularne oraz wartościowe. Pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu siedzi taki sam człowiek jak Ty, więc warto spędzać trochę czasu na komunikacji z nim w komentarzach oraz w wiadomościach prywatnych.

Czy promocja webinarów na Instagramie jest skuteczna?

Obecnie Instagram jest jedną z najpopularniejszą siecią społecznościową i jest doskonałym miejscem na promocję wydarzeń, dlatego warto z niego skorzystać. Dzięki prawidłowo skonstruowanej strategii marketingowej można zwiększyć ilość uczestników na wydarzeniach, tym samym zwiększyć uznawalność swojej marki.

Jak zacząć promować na Instagramie?

Na początek trzeba założyć konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz. Zdjęcie profilowe, opis profilu oraz content marketing są podstawowymi elementami tworzącymi wizerunek Ciebie lub Twojej marki. Nie koniecznie musisz pisać posty samodzielnie, wystarczy zatrudnić SMM specjalistę, który będzie zajmował się promocją wydarzeń.

Z jakich funkcji można korzystać dla promocji na Instagramie?

Promocja wydarzeń powinna być delikatna, aby odbiorcy nie czuli się nagabywani na kupno usługi natychmiast. Pokazywane treści powinny zawierać informacje, dlaczego warto zapisać się na wydarzenie i czego można na nim się dowiedzieć. Używając Instastory, hashtagów, transmisji na żywo możesz zachęcić przyszłych uczestników na swoje webinary.

Platforma do webinarów MyOwnConference
Ewa Radczenko

Platforma do webinarów MyOwnConference zaprasza na swojego bloga! Porady z organizowania, prowadzenia i promocji perfekcyjnego webinaru. Jestem copywriterką, znawczynią e-learningu oraz tłumaczką. Uważam, że dobrze dobrane słowa są potęgą, potrafią bowiem jak pomóc człowiekowi, tak i zaszkodzić. W życiu zawodowym zajmuję się tą pierwszą opcją i walczę z drugą.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!