Promocja webinarów: 45 narzędzi

Promocja webinarów: 45 narzędzi

Webinary pomagają znaleźć potencjalnych klientów i promować nawet «trudne» towary. Ponadto stają się coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji z odbiorcami i świetnym narzędziem do prowadzenia szkoleń. Mają wiele zalet, dzięki czemu wiele osób wybiera spotkanie online zamiast stacjonarnego.

Jeśli chcesz osiągnąć sukces przy pomocy webinarów, musisz starannie przygotować webinar, a następnie aktywnie go promować. W tym artykule znajdziesz listę zawierającą 45 skutecznych sposobów, które pomogą Ci w promocji webinaru i uzyskaniu jak największej liczby rejestracji na Twoje wydarzenie.

Newsletter wśród bazy stałych klientów

Ludzie, którzy sami podali Ci swój adres e-mail, poznali Cię poprzez uczestniczenie w poprzednich webinarach, subskrypcję bloga, albo pobieranie Twoich materiałów. Takie osoby chętniej zarejestrują się na webinar, niż Ci, którzy Cię nie znają. Z tego powodu nie warto kupować bazy subskrybentów. Mailing do ludzi, którzy nie subskrybowali Twojego newslettera to spam i nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Skup się na tym, aby zbudować grupę stałych odbiorców, którzy będą Cię znali i cenili. Oczywiście, będzie ich mniej niż gdybyś kupił gotową bazę, ale trzeba sobie spojrzeć prawdzie w oczy – większość ludzi uznaje taką korespondencję za niewartą uwagi i usuwa ją. Jeśli natomiast skupisz się na tym, żeby przyciągać do siebie klientów, a następnie zatrzymywać ich przy sobie, będziesz mieć stałą grupę, na której odzew będziesz mógł liczyć. Im większe będzie ich przywiązanie do Twojej marki, tym chętniej będą ją polecać innych – to metoda na bezpłatną reklamę.

Podpis w listach

Dodaj do podpisu w e-mailach informację o webinarze: nazwę, link do strony rejestracyjnej, wezwanie do działania. W taki sposób możesz subtelnie zasygnalizować informację o webinarze odbiorcom. Pamiętaj, że zbyt nachalne zaproszenia nie zadziałają.

Witryna

👉 Strona rejestracyjna

Zrób oddzielną stronę, na której użytkownicy mogą przeczytać opis webinaru i zarejestrować się na wydarzenie. Napisz na stronie podstawowe informacje o nadchodzącym wydarzeniu: kto go poprowadzi, na jakie pytania uczestnicy dostaną odpowiedzi, co słuchacze będą mogli z tego spotkania wynieść dla siebie itp. Obowiązkowo dołącz do tego wezwanie do działania.

Dodaj na stronę zdjęcie prezentera, obrazki, wideo zaproszenia, inne elementy wizualne. To wszystko pomoże przykuć uwagę użytkowników i zwiększyć efektywność strony. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie przytłoczyć odbiorcy informacjami. Skup się na tym, aby były to wyłącznie podstawowe informacje, które będą przydatne i zachęcające dla odbiorcy.

👉 Formularz rejestracyjny

Formularz rejestracyjny zasługuje na oddzielne miejsce – on także ma duży wpływ na liczbę rejestracji. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę to, żeby nie był on zbyt długi. Jeśli użytkownik zobaczy, że ma wiele obowiązkowych pól do wypełnienia, to najprawdopodobniej zniechęci się i zamknie stronę..

Zrób jak najkrótszy formularz rejestracyjny; imię i e-mail. Jeśli chcesz dodać więcej pól, zaznacz, że nie są one obowiązkowe. Poza tym więcej informacji możesz zyskać w trakcie webinaru za pomocą czatu i ankiet. Na etapie zapisywania się na webinar najważniejsze jest to, aby żaden z kroków nie zniechęcił klienta.

👉 Strona głowna witryny

Dodaj informację o webinarze na stronę główną swojej witryny. Jeśli prowadzisz webinary regularnie, wyznacz dla nich odpowiednią sekcję na swojej stronie. Zadbaj o to, aby było ono łatwe do znalezienia, a przede wszystkim, żeby było zachęcające i treściwe. W taki sposób stali klienci będą wiedzieli, gdzie mogą znaleźć aktualną informację o wydarzeniach.

👉 Wyskakujące okienko

Możesz poinformować użytkowników strony o webinarze przy pomocy wyskakującego okienka, gdy będą wchodzić na stronę główną Twojej strony. Aby takie rozwiązanie nie było irytujące, pokaż taki komunikat tylko jeden raz podczas wizyty i obowiązkowo dodaj możliwość zamknięcia okna – zwróć uwagę na to, aby była ona dobrze widoczna, bo z pewnością wiesz, jak bardzo irytujące są reklamy, które ciężko zamknąć.

👉 Linia pop-up

Linia pop-up pojawia się w górnej lub dolnej części ekranu, gdy użytkownik przewija stronę witryny. Zwraca na siebie uwagę, a to znaczy, że większa liczba użytkowników witryny dowie się o Twoim webinarze.

Nie podawaj zbyt wiele informacji w tej linii: podaj nazwę webinaru i dodaj przycisk z wezwaniem do działania. Nie zapomnij o przycisku do zamknięcia pop-upa.

Ważne: Wyskakujące elementy pomagają poinformować o webinarze wszystkich użytkowników strony, a nie tylko tym którzy oglądają stronę główną lub blog. Niestety one również mogą spowodować, że użytkownik opuści stronę – takie zabiegi mogą ich zirytować i zniechęcić do Twojej strony. Dlatego wykorzystaj tylko jeden z elementów i nie pokazuj go podczas pierwszych sekund spędzonych w witrynie.

👉 Post na blogu

W tym przypadku możesz wykorzystać 2 warianty: napisać artykuł związany z tematem webinaru i na sam koniec zaprosić na wydarzenie lub napisać post tylko o webinarze. Podpowiadamy, że pierwszy wariant bardziej zaangażuje użytkowników. Dlaczego? Jest większe prawdopodobieństwo, że odbiorca poczuje się zachęcony do udziału w wydarzeniu, jeśli dowie się czegoś ciekawego, ponieważ będzie chciał zgłębić tę wiedzę.

👉 Wywiad z prelegentem

Zadaj kilka pytań prelegentowi webinaru i opublikuj jego odpowiedzi na blogu. Wywiad może przynieść większą liczbę przeglądania i dzielenia się postem. Zadbaj o to, aby pytania były ciekawe. To spowoduje, że Twoi potencjalni klienci uznają, że na webinarze mają szansę dowiedzieć się czegoś dla nich cennego i z chęcią się zapiszą.

Media społecznościowe jako najlepsza promocja webinaru

Korzystaj ze wszystkich mediów społecznościowych, w których już masz grupy lub profile osobiste. Nie ograniczaj się tylko do Facebooka lub grup Google. Jeżeli jesteś w LinkedIn, Instagramie lub innych sieciach społecznościowych, koniecznie je.

👉 Facebook

Według badań Facebook jest jednym z najpopularniejszych serwisów w Polsce (oraz oczywiście na świecie). Opowiedz o webinarze na swojej osobistej stronie lub na stronie Twojej firmy. Oprócz tego możesz stworzyć oddzielną stronę dla wydarzenia. W tym celu znajdź i kliknij z lewej strony opcję «Wydarzenie». Naciśnij przycisk «Utwórz» w prawym górnym rogu, a następnie wybierz ustawienia prywatności i uzupełnij informacje dotyczące webinaru. Kolejnym etapem będzie zaproszenie przyjaciół.

Użytkownicy, którzy wybiorą opcję Zainteresowany(a) lub Dołącz, dostaną przypomnienie od Facebooka w dniu wydarzenia. Jest to bardzo korzystne, ponieważ goście muszą nie tylko zarejestrować się na webinar, ale też odwiedzić go.

Pamiętaj, żeby zadbać o to, aby strona wydarzenia wyglądała zachęcająco. Uzupełnij informacje o wydarzeniu, dodaj grafikę – spraw, żeby pierwsze wrażenie motywowało do uczestnictwa.

👉 TikTok

TikTok to platforma, którą również powinieneś wziąć pod uwagę. Pod koniec 2020 roku aplikacja osiągnęła wynik 2 milionów pobrań na całym świecie, a w 2021 roku została uznana za najbardziej popularną, pobijając nawet takiego giganta jak Google. Pewnie możesz uważać, że TikTok to miejsce wyłącznie dla młodszych użytkowników – to prawda, że jest ich sporo, bo około 41% , ale to nie znaczy, że nie jest to właściwe miejsce do promowania webinarów. Wręcz przeciwnie, jeśli jeszcze nie masz tam konta, koniecznie je załóż.

Na TikToku umieszczane są krótkie filmy, które przypominają rolki obecne już na Facebooku, YouTube czy instagramie. Platforma słynie ze swoich algorytmów, które dopasowują się do użytkownika.

Możesz więc promować swoje webinary na przykład poprzez reklamę siebie – zamieszczaj tam krótkie materiały w tematyce swoich webinarów. Mogą to być ciekawostki, przydatne informacje, wskazówki, a nawet coś bardziej humorystycznego, o ile pasuje do tego Twoja branża. Spróbuj – na pewno warto.

👉 Periscope

Periscope to sieć społecznościowa, która pojawiła się w 2015 roku, ale już zgromadziła ponad 10 milionów użytkowników. Jeśli prowadzisz transmisje w Periscope, poinformuj swoich słuchaczy o tym, że organizujesz webinar i zaproś ich do uczestnictwa.

👉 LinkedIn

LinkedIn to portal społecznościowy, którego przeznaczeniem jest komunikacja biznesowa i poszukiwanie korzystnych kontaktów. Jeśli jeszcze nie posiadasz tam konta, załóż je koniecznie. Jest to doskonała platforma do poznawania osób, które są związane z Twoją branżą lub się nią interesują. Rzetelnie i angażująco prowadzony profil na LinkedIn będzie dla Ciebie bardzo cenny i może Ci się bardzo przydać. , Na swoim profilu informuj o nadchodzących webinarach i zachęć obserwatorów do uczestnictwa.

👉 Twitter

Twitter to sieć społecznościowa, która pozwala na opublikowanie postów ograniczonych do 280 znaków. Nawet podstawowe informacje dotyczące webinaru trudno będzie Ci zmieścić w jednym tweecie. Dlatego napisz tylko najważniejsze wiadomości, a link możesz skrócić za pomocą specjalnych narzędzi. Aby Twój tweet wyróżniał się wśród innych wiadomości, dodaj do niego obrazek. Publikowanie na Twitterze jest pewną sztuką, poniewaz ograniczona ilość znaków wymusza na Tobie “segregację” tego, co powinno znaleźć się we wpisie. Trafią tam same konkrety. Pamiętaj jednak, żeby mimo wszystko dbać o formę, którą będzie się dobrze czytać.

👉 Instagram

Instagram to idealne miejsce, aby promować webinary. Możesz publikować zdjęcia, ale i krótkie rolki w formie wideo oraz na bieżąco dodawać relacje. Konto na tej platformie to absolutna konieczność. Dobrze prowadzony profil z pewnością Ci się opłaci. Możesz na nim publikować na przykład grafiki z ciekawostkami na temat Twojej branży, dodawać interesujące, krótkie rolki czy relacje, które pokażę też Twoją osobowość. Twoi odbiorcy powinni widzieć, że jesteś ekspertem, ale i osobą, która ma wiele ciekawego do powiedzenia.

👉 YouTube

Zrób krótkie zaproszenie wideo na webinar i dodaj je na YouTube. Następnie takie wideo możesz umieścić na stronie rejestracyjnej lub na profilach mediów społecznościowych. Możesz również prowadzić konto na YouTube, na którym regularnie będziesz dodawać filmy – mogą to być jakieś rozmowy z ekspertami, wypowiedzi czy instrukcje – wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz. YouTube to również świetna platforma do autopromocji.

Inne platformy

👉 Komunikat prasowy

Komunikat prasowy to wiadomość dla mediów, która informuje o nadchodzącym wydarzeniu. Powiedz o webinarze w komunikacie prasowym i wyślij go do specjalnych serwisów. Możliwie, że Twój komunikat zaciekawi media i portale online.

👉 Artykuły na innych stronach

Chodzi o to, byś napisał artykuł dotyczący tematu webinaru, zawierający odnośnik do strony rejestracyjnej. Pamiętaj, żeby umówić się, aby dodano go na innej stronie. Jeśli chcesz, by opublikowano ten post bezpłatnie, musi on być naprawdę wysokiej jakości.

👉 SlideShare

Slide Share to serwis, w którym można zamieścić prezentację. Odwiedza go ponad 60 milionów użytkowników miesięcznie. Dlaczego miałbyś rezygnować z takiej możliwości promocji webinaru? Warto przygotować afisz do webinaru w formie prezentacji i dodać go na Slideshare.

👉 Fora

Wybierz kilka forów o podobnej tematyce. Zarejestruj się na nich, odpowiadaj na pytania, stwórz interesujące tematy do dyskusji, pomagaj innym w rozwiązaniu problemów — i niedługo będziesz mógł zapraszać użytkowników na swoje wydarzenia. Sekretem jest to, aby ludzie dostrzegli, że naprawdę znasz się na rzeczy, interesuje Cię to i masz wiele do powiedzenia. Wtedy sami pomyślą o tym, że skoro organizujesz webinary, to muszą być świetne.

Uwaga: Zawsze czytaj regulamin każdego forum i przestrzegaj jego zasad. Inaczej możesz zostać zablokowany.

👉 Platforma do webinarów

Na stronach niektórych platform do prowadzenia webinarów jest strona z harmonogramem wydarzeń, które są prowadzone na ich platformie. Dowiedz się, czy program używany przez Ciebie ma taki rozkład, i w jaki sposób możesz umieścić w nim informację o swoim webinarze.

👉 Komentarze do artykułów

Znajdź w Internecie artykuły, które dotyczą tematów, podobnych do Twojego webinaru. Pod publikacją napisz do niego komentarz, zawierający link do Twojego wydarzenia. Taki sposób nie jest najefektywniejszy, ale pozwoli zyskać kilka dodatkowych rejestracji. Pamiętaj, aby nie był to komentarz wyłącznie z linkiem – zadbaj o to, aby jego treść była wartościowa, a dopiero na koniec dodaj link.

👉 Platformy dla blogingu

W każdej branży są społeczności internetowe, w których możesz publikować tematyczne artykuły i inną informację. Na przykład dla marketingowców to b2b-marketing.pl.

Jak skorzystać z takiej platformy do promocji webinaru? Możesz opublikować post na temat webinaru i na końcu podać link, pod którym można znaleźć więcej informacji z Twojego bloga.

Platformy do planowania wydarzeń

Istnieją specjalne platformy, na których możesz zamieścić zaproszenie na webinar. Po dokonaniu rejestracji można stworzyć stronę poświęconą Twojemu wydarzeniu. Użytkownik rejestruje się na webinar na platformie i nie musi przechodzić do innych stron. Taka opcja jest szczególnie wygodna, jeśli nie masz swojej witryny lub możliwości kreacji oddzielnych stron lądowania dla webinaru.

👉 Eventconnect

Tutaj możesz stworzyć stronę webinaru, wysyłać zaproszenia do uczestników wydarzenia, sprzedawać bilety i otrzymywać informację o zarejestrowanych użytkownikach.

👉 Ticket For Event

Ticket For Event daje możliwość kreacji oddzielnej strony dla swojego wydarzenia i jego promocji.

👉 Ludzie

W celu promocji webinaru warto nie tylko korzystać z serwisów i reklamy, ale też angażować ludzi. Twoi partnerzy, koledzy i subskrybenci mogą bardzo Ci pomóc w nagłośnieniu wydarzenia.

👉 Zaproszony prelegent

Jeśli zaprosiłeś specjalistę na swój webinar, to uprzejmie poproś go o pomoc w promocji. Z pewnością chętnie się zgodzi – w końcu to też w jego interesie, aby frekwencja była jak największa.

👉 Koledzy

Poproś kolegów, żeby podzielili się anonsem webinaru w sieciach społecznościowych. Możliwe, że Twoje wydarzenie zaciekawi ich przyjaciół.

👉 Pracownicy działu wsparcia klientów

Jeśli Twoja firma ma wsparcie telefoniczne lub wsparcie online, poproś jej pracowników, aby zapraszali na webinar lojalnych klientów.

👉 Partnerzy

Poproś swoich partnerów, żeby polecili webinar w swoich newsletterach i na portalach społecznościowych. W zamian opublikuj informację o partnerach na stronie rejestracji i opowiedz o nich podczas webinaru.

👉 Liderzy opinii

W każdym gronie profesjonalistów są liderzy opinii — ludzie z wielką liczbą subskrybentów, którzy mają wpływ na punkt widzenia publiczności. Znajdź liderów opinii z potrzebnego Ci tematu i umów się z nimi na promocję webinaru.

👉 Rejestracja za repost

Istnieje opcja, aby osoba mogła się zarejestrować na webinar tylko po tym, jak podzieli się informacją o nim w sieciach społecznościowych. Realizacja tego schematu jest możliwa za pomocą specjalnych serwisów.

Rejestracja za repost pozwoli na zyskanie dużej ilości użytkowników, którzy podzielą się informacją na portalach społecznościowych. Weź jednak pod uwagę, że będą tacy, którzy z tego powodu nie będą chcieli zarejestrować się na wydarzenie.

👉 Zarejestrowani użytkownicy

Poproś użytkowników, którzy już się zarejestrowali na webinar, by udostępnili informacje o nim w sieciach społecznościowych.

👉 Dziennikarze

Skontaktuj się z dziennikarzami wydawnictw branżowych (trudno będzie zaciekawić krajowe media webinarem, szczególnie jeśli nie ma w nim nic nadzwyczajnego). Wiele wydawnictw ma wersje online, gdzie mogą opublikować informację o Twoim webinarze.

Promocja webinarów i źródła płatne

Jeśli jeszcze nie masz bazy subskrybentów, «dużych» partnerów, aktywności w sieciach społecznościowych, możesz wtedy skorzystać z płatnych środków promocji.

👉 Google Adwords

Google Adwords to system reklamy kontekstowej wyszukiwarki Google. W ustawieniach kampanii Adwords możesz dokonać wyboru sposobu i częstotliwości wyświetlania reklam Adwords — metody wyświetlania.

👉 Reklama wideo na YouTube

Chociaż ustawienia reklamy na YouTube robimy w Google Adwords, ma ona swoje charakterystyczne cechy i dlatego zasługuje na oddzielny punkt. Reklamę wideo pokazuje się użytkownikom podczas oglądania klipów. W przeciwieństwie do reklamy kontekstowej płaci się nie za kliknięcie, a za oglądanie klipu reklamowego. Istnieje możliwość kierowania reklamy wideo na odbiorców, na przykład według wieku i płci użytkownika oraz jego zainteresowań.

👉 Reklama na Facebooku

Reklamy na Facebooku mogą pojawić się na Messengerze lub w formie postów sponsorowanych na Feedzie, bądź w bloku po prawej stronie od niego. Reklamy te są stosunkowo tanie, więc warto je wypróbować.

👉 Retargetowanie

W sieciach reklamowych Adwords i Facebook możesz zmienić ustawienia retargetowania. Jest to reklama dla użytkowników, którzy odwiedzili witrynę wydarzenia, ale się nie zarejestrowali. Retargetowanie to efektywne narzędzie, które pozwala przywrócić uwagę użytkownika. Jednak cena za kliknięcie jest niższa niż reklamy kontekstowej.

👉 Reklama na Twitterze

Spróbuj umieścić reklamę na Twitterze i ocenić jej efektywność. Możliwie, że w przypadku Twojej tematyki będzie ona nawet efektywniejsza od reklamy na Facebooku.

👉 Reklama na Instagramie

Posty sponsorowane pokazywane są na Instagramie, gdy użytkownik przegląda relacje lub posty na instagramie. To dobry sposób na zaciekawienie odbiorcy i warto z niego skorzystać.

Podsumowanie. Jaka ma być promocja webinarów?

Wykorzystanie co najmniej połowy z zaproponowanych narzędzi pomoże Ci zwiększyć frekwencję na Twoich webinarach. Oczywiście, nie wszystkie narzędzia są równie skuteczne: jedne zapewnią Ci znaczną część rejestracji, inne tylko kilka zapisów. Dlatego wypróbuj różne kanały, oceń ich efektywność i wybierz takie, które pasują właśnie dla Ciebie. Swój czas przeznaczaj tylko na to, co sprawdza się najlepiej – jeśli poświęcisz go zbyt dużo na promowanie, zostanie mniej czasu na inne, równie ważne elementy.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!