Trening online lub ćwiczenia dla Twoich umiejętności

Trening online

Prowadzenie treningów online nie jest już jedynie modnym trendem. Wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym, stało się niezbędnym narzędziem zarówno do nauczania klientów i personelu, jak i rozwoju swojego brandu. Czym jest trening online i czym się różni od innych form nauczania przez internet? Jakie są podstawy dobrego treningu online? — odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Co to jest trening online?

Trening online często jest mylony z innymi formami nauczania: seminarium, master class, szkoleniem. Czasem uczestnicy mogą trafić na monotonną lekcję, myśląc, że uczestniczą w treningu.

Trening online to taki rodzaj uczenia, który pomaga w zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności przez internet. Najważniejszym wymaganiem jest aktywny udział w procesie treningu przez wszystkich uczestników. Cała grupa musi wspólnie rozwiązać pewien problem, który może się zdarzyć w realnym życiu.

Na treningu nie dostaniesz „magicznej kuli ”, zestawu gotowych rozwiązań i reguł. — W celu osiągnięcia sukcesu, każdy musi aktywnie współpracować.

Nowy wpis: Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Kto to jest coach lub trener?

Trener, coach lub prowadzący trening to specjalista, który może udowodnić posiadane kompetencje. Dyplom trenera nie jest najważniejszy, ale warto go mieć. Nikt nie chce wydawać dużych pieniędzy na trenera, który nie ma żadnego certyfikatu lub odpowiedniego wykształcenia. Trener może pracować w jednym z trzech obszarów: trener w konkretnej firmie, współpracownik centrum treningowego, trener-freelancer.

Podstawowe cechy trenera

  • Osobowość i wizerunek trenera. Nie tylko program treningu inspiruje uczestników, ale też silna osobowość prowadzącego. Osoba, prowadząca treningi powinna “dodawać skrzydeł” uczestnikom i inspirować do dalszych działań.
  • Profesjonalizm. Trener musi nie tylko posiadać specjalistyczną wiedzę teoretyczną, ale również mieć własne doświadczenie i przykłady osiągnięć swoich klientów.
  • Sztuka motywacji. Znajomość psychologii motywacji, silne przywództwo, walory pedagogiczne.
  • Umiejętności organizatorskie. Trener musi umieć nie tylko kierować grupą, ale także zadbać o wszystkie kwestie dotyczące organizacji, reklamy, sprzętu.

Uczestnicy treningu online

Jedne treningi służą do nauczania i edukacji, inne — do rozwoju umiejętności psychologicznych. Trening psychologiczny lub interpersonalny pomaga rozwinąć swoje umiejętności komunikacyjne, sposoby postrzegania siebie i zdarzeń, a także uczy wyrażania swoich uczuć i myśli. Z treningów online często korzysta sektor biznesu. Specjalne ćwiczenia pomagają osiągnąć cele firmowe, zwiększyć sprzedaż i liczbę klientów. W edukacji, treningi online to jeden z elementów e-learningowych. Dzięki temu studenci skutecznie wzmacniają zdobytą wiedzę i umiejętności w sposób aktywny. Uczelnie prowadzą treningi online na platformach do webinarów i e-learningu, dlatego że jest to wygodny i oszczędny sposób, by znaleźć nowych klientów i nauczać obecnych studentów, klientów, współpracowników.

Jak wygląda trening?

Do prowadzenia i uczestniczenia w treningu lub szkoleniu online prowadzący i uczestnicy wchodzą do pokoju online z komputera, tabletu lub telefonu. Wymogiem jest połączenie z internetem. W tym celu każdy uczestnik korzysta ze specjalnego odnośnika od organizatorów treningu. Po naciśnięciu w link, użytkownik wchodzi do pokoju webinarowego, w którym ma zacząć się trening. Program może poprosić o wypełnienie formularza, ale najczęściej to tylko imię i hasło.

Uczestnicy treningu widzą przed sobą wideo z kamery prowadzącego i pulpit, na którym pojawiają się: prezentacja, wideo, schematy, rysunki i kursor trenera. Każdy może komunikować się z trenerem i rozmawiać z całą grupą, korzystając z mikrofonu, czatu lub kamery internetowej.

Samodzielne opracowanie i wykonanie zadań po treningu jest obowiązkowe.

Zalety treningu online

Trenerzy i organizatorzy często rezygnują z prowadzenia „żywych” spotkań, dlatego że treningi online są nie tylko popularne, ale dodatkowo efektywne i oszczędne. Nie trzeba się martwić o wynajmowanie oraz przygotowanie sali, zakup sprzętu, poszukiwanie trenera do każdego miasta, w którym miałby odbyć się trening..

Firmy mogą prowadzić ten sam trening dla wszystkich oddziałów, a pracownicy, którzy nie uczestniczyli w zajęciach, mogą obejrzeć nagranie. Uczestnicy nie muszą jeździć do miejsca prowadzenia treningu, oraz narażać się na dodatkowe koszty. Trening online można polecić każdemu, kto czuje się nieswojo wśród nieznajomych lub współpracowników, szczególnie gdy musi jeszcze wystąpić przed nimi.

Zasady udanego treningu online

Jeśli chcesz, żeby trening online był fascynujący, a uczestnicy osiągnęli pożądane wyniki, zarówno trener, jak i uczestnicy muszą starannie pracować.

Trener musi wcześniej odpowiednio się przygotować do prowadzenia spotkania w sali online. Powinien ułożyć i wcześniej załadować ciekawy i klarowny materiał na zajęcia, sprawdzić, jak działa sprzęt i dokonać ustawień pokoju webinarowego. Ważne, by prowadzący zapoznał się ze wszystkimi funkcjami, które oferuje platforma do webinarów, i przetestował narzędzia, które pomogą utrzymywać uwagę uczestników podczas nauki online. Aby spotkanie było interaktywne i dynamiczne można korzystać z czatu, testów i quizów, albo zapraszać uczestników do mikrofonu.

Uczestnicy muszą pamiętać o tym, że im więcej oni włożą wysiłku podczas treningu i po zakończeniu, tym lepsze będą wyniki.

W tym celu można opowiedzieć uczestnikom o 4 prostych zasadach:

  • W pierwsze 3 dni po treningu ważne, by uczestnicy powtórzyli informacje z treningu. To ważne, jeśli kursantom zależy na jak najlepszym rezultacie współpracy.
  • W ciągu 100 dni muszą ćwiczyć umiejętności i wykonywać zadania, które zadał trener. Tyle czasu trzeba, aby nowa cecha lub nawyk został częścią codziennego życia.
  • Powinno być jakieś wynagrodzenie za wykonane ćwiczenia i prace.
  • Ważne jest, aby nie tylko wykonać wszystkie zadania, ale też szukać nowych informacji, aby podtrzymać swoje pragnienie zmian.

Nie podlega wątpliwości, że trening online to zachwycający i efektywny sposób nauczania. pamiętaj jednak, że przygotowanie i prowadzenie takiego zajęcia wymaga szczególnej odpowiedzialności. Musisz zaprosić zawodowego trenera, wybrać sprawdzoną platformę do webinarów oraz zaplanować promocję wydarzenia. Dopiero wtedy uczestnicy i organizatorzy będą zadowoleni z wyniku.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!