Trening online lub ćwiczenia dla Twoich umiejętności

Trening online lub ćwiczenia dla Twoich umiejętności

Prowadzenie treningów online nie jest już tylko trendem czy nowinką techniczną. Wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym, stało się ono niezbędnym narzędziem zarówno do szkolenia klientów i personelu, jak i rozwoju marki własnej.

Pandemia przyspieszyła ten proces – nagle cały świat musiał przenieść swoje działania do przestrzeni wirtualnej. pomimo tego, że powoli wracamy do spotkań na żywo, to okazało się, że działania online to doskonała opcja dla wielu osób.

Czym jest trening online i czym się różni od innych form nauczania przez internet? Jakie są podstawy dobrego treningu online? — odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Co to jest trening online?

Trening online często jest mylony z innymi formami nauczania: seminarium, master class, szkoleniem. Czasem uczestnicy mogą trafiają na coś, co bardziej przypomina wykład, myśląc, że uczestniczą w treningu. Z pewnością w dalszym ciągu wiele osób uważa, że spotkanie online nigdy nie zastąpi tego realnego, stacjonarnego, szczególnie, gdy dotyczy ono czegoś praktycznego – jakiegoś działania, umiejętności. Dobry trener jednak z pewnością sobie z tym poradzi.

Trening online to taki rodzaj nauczania, który pomaga w zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności przez internet. Najważniejszym wymaganiem jest aktywny udział w tym procesie przez wszystkich uczestników. Cała grupa musi wspólnie rozwiązać pewien problem, który może się zdarzyć w realnym życiu. Jeśli więc wyobrażasz sobie trening online jako siedzenie i słuchanie wykładu prowadzącego, możesz być spokojny.

Na treningu nie dostaniesz „magicznej kuli”, zestawu gotowych rozwiązań i reguł. W celu osiągnięcia sukcesu, każdy musi się zaangażować i aktywnie współpracować. Poza tym z pewnością wiesz, jak dobre efekty potrafi przynieść takie działanie jak burza mózgów – okazuje się, że wspólnie można dojść do czegoś, czego samemu by się nie osiągnęło.

Nowy wpis: Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Kto to jest coach lub trener?

Trener, coach lub prowadzący trening to specjalista, który może udowodnić posiadane kompetencje. Dyplom trenera nie jest najważniejszy, ale warto go mieć. Nikt nie chce wydawać dużych pieniędzy na kogoś, kto nie ma żadnego certyfikatu lub odpowiedniego wykształcenia. Trener może pracować w jednym z trzech obszarów: trener w konkretnej firmie, współpracownik centrum treningowego, trener-freelancer. Zazwyczaj są to osoby, które skupiają się także na własnym rozwoju, poszerzaniu swoich kompetencji – nie stają w miejscu. Wiadomo, że zmiany, szczególnie w zakresie technologicznym, medialnym, zachodzą dynamicznie, dlatego na to również warto zwracać uwagę przy wyborze trenera.

Podstawowe cechy trenera

  • Osobowość i wizerunek trenera. Nie tylko program treningu inspiruje uczestników, ale też silna osobowość prowadzącego. Osoba prowadząca treningi powinna “dodawać skrzydeł” uczestnikom i inspirować do dalszych działań.
  • Profesjonalizm. Trener musi nie tylko posiadać specjalistyczną wiedzę teoretyczną, ale również mieć własne doświadczenie i przykłady osiągnięć swoich klientów. Oprócz tego trener powinien nieustannie dbać o to, by jego wiedza była aktualna – dobry trener doszkala się, sam działa w obszarze, z którego naucza.
  • Sztuka motywacji. Świetny trener to nie tylko kompetencje, to także osobowość. Ważne jest to, aby prowadząca treningi osoba znała psychologię motywacja, miała charyzmę i zacięcie pedagogiczne. Temperament i charakter ma ogromny wpływ na to, czy uczestnictwo w treningu będzie przyjemne i inspirujące, i czy uczestnicy będą chcieli wracać.
  • Umiejętności organizatorskie. Trener musi umieć nie tylko kierować grupą, ale także zadbać o wszystkie kwestie dotyczące organizacji, reklamy, sprzętu. Najlepiej, aby nie był zagubiony technologicznie, zestresowany. Takie czynniki również wpływają na to, jak uczestnicy będą odbierać przeprowadzony trening.

Uczestnicy treningu online

Jedne treningi służą do nauczania i edukacji, inne — do rozwoju umiejętności psychologicznych. Trening psychologiczny lub interpersonalny pomaga rozwinąć swoje umiejętności komunikacyjne, sposoby postrzegania siebie i zdarzeń, a także uczy wyrażania swoich uczuć i myśli. Z treningów online często korzysta sektor biznesu. Specjalne ćwiczenia pomagają osiągnąć cele firmowe, zwiększyć sprzedaż i liczbę klientów. W edukacji, treningi online to jeden z elementów e-learningowych. Dzięki temu studenci skutecznie wzmacniają zdobytą wiedzę i umiejętności w sposób aktywny. Uczelnie prowadzą treningi online na platformach do webinarów i e-learningu, dlatego że jest to wygodny i oszczędny sposób, by znaleźć nowych klientów i nauczać obecnych studentów, klientów, współpracowników.

Oczywiście, treningi online nie są przeznaczone wyłącznie dla pracowników związanych z jakąś firmą czy dla studentów. Z takiej formy nauki mogą skorzystać także inni – ci, którzy chcą się rozwijać w swojej branży, a sami prowadzą działalność, czy też osoby zainteresowane zdobywaniem nowych umiejętności, na przykład ze względu na zmianę branży. Powstaje także coraz więcej treningów hobbystycznych, w których biorą udział osoby zainteresowane, ciekawe nowego. Wielu twórców internetowych, na przykład twórcy podcastów, raz na jakiś czas organizują płatne treningi, na które zapraszają swoich słuchaczy odpłatnie. Niektóre z takich treningów są prowadzone bezpłatnie. Zdecydowanie, jest to sektor, który dynamicznie się rozwija i wygląda na to, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni – spotkania online są naszą przyszłością.

Jak wygląda trening?

Jak wygląda trening online

Do prowadzenia i uczestniczenia w treningu lub szkoleniu online prowadzący i uczestnicy wchodzą do pokoju online z komputera, tabletu lub telefonu. Wymogiem jest tylko połączenie z internetem, ale uwaga: musi być ono w miarę niezawodne i szybkie. Takie treningi wymagają nie tylko dźwięku, ale i kamery, inaczej doświadczenie może być niekompletne. Warto sprawdzić jakość swojego połączenia, zanim zdecydujemy się na uczestnictwo czy prowadzenie, ponieważ możemy się niemiło zaskoczyć. W MyOwnConference możesz prowadzić online trening z dowolnego urządzenia. Wystar czymieć dobry internet.

Aby uruchomić spotkanie na swoim urządzeniu, każdy uczestnik korzysta ze specjalnego odnośnika, które otrzymuje od organizatorów treningu. Po naciśnięciu w link użytkownik wchodzi do pokoju webinarowego, w którym ma zacząć się trening. Program może poprosić o wypełnienie formularza, ale najczęściej jest to tylko imię i hasło czy na przykład mail. Jeśli spotkania są cykliczne, często link jest niezmienny.

Uczestnicy treningu widzą przed sobą widok z kamery prowadzącego i pulpit, na którym pojawiają się materiały pokazywane przez prezentera: prezentacja, wideo, schematy, rysunki i kursor trenera. Każdy może komunikować się z trenerem i rozmawiać z całą grupą, korzystając z mikrofonu, czatu lub kamery internetowej.

Samodzielne opracowanie i wykonanie zadań po treningu jest obowiązkowe.

Zalety treningu online

Trenerzy i organizatorzy często rezygnują z prowadzenia spotkań na żywo, ze względu na to, że treningi online są nie tylko popularne, ale dodatkowo efektywne i oszczędne. Nie trzeba się martwić o wynajmowanie oraz przygotowanie sali, zakup sprzętu, poszukiwanie trenera do każdego miasta, w którym miałby odbyć się trening.

Firmy mogą prowadzić ten sam trening dla wszystkich oddziałów, a pracownicy, którzy nie uczestniczyli w zajęciach, mogą obejrzeć nagranie. Uczestnicy nie muszą jeździć do miejsca prowadzenia treningu, oraz narażać się na dodatkowe koszty. To ogromna zaleta, ponieważ trening można prowadzić nawet dla ludzi z całego globu. Żadne ograniczenia nie istnieją.

Trening online można polecić każdemu, kto czuje się nieswojo wśród nieznajomych lub współpracowników, szczególnie gdy musi jeszcze wystąpić przed nimi. Zdecydowanie łatwiej będzie takiej osobie uczestniczyć w spotkaniu, gdy będzie mogła znajdować się w swojej bezpiecznej przestrzeni. Po pandemii wiele osób miało podobne wnioski – okazywało się, że podczas spotkań na żywo byli małomówni i skrępowani, a na spotkaniach online uczestniczyli aktywnie i angażowali się w nie.

Ogromną zaletą jest też fakt, że wszystkie materiały z treningu otrzymasz na jednym nośniku – nie będzie problemu z kartkami, które mogą się zgubić, wszystkie pliki możesz otrzymać na przykład mailowo. Przydatne będzie dla uczestników to, że będą mogli w dowolnym momencie odtworzyć nagranie i ponownie je przesłuchać – zrobić dodatkowe notatki, powtórzyć informacje.

Zasady udanego treningu online

Jeśli chcesz, żeby trening online był fascynujący, a uczestnicy osiągnęli pożądane wyniki, zarówno trener, jak i uczestnicy muszą zaangażować się w pracę.

Trener musi wcześniej odpowiednio się przygotować do prowadzenia spotkania w pokoju online. Powinien ułożyć i wcześniej załadować ciekawy i klarowny materiał na zajęcia, sprawdzić, jak działa sprzęt i dokonać ustawień pokoju webinarowego. Ważne, by prowadzący zapoznał się ze wszystkimi funkcjami, które oferuje platforma do webinarów, i przetestował narzędzia, które pomogą utrzymywać uwagę uczestników podczas nauki online. Aby spotkanie było interaktywne i dynamiczne, trener może korzystać z czatu, testów i quizów, albo zapraszać uczestników do mikrofonu. Przede wszystkim, podczas spotkania ważne będzie to, czy trener potrafi zaangażować uczestników. Czy dzięki niemu spotkanie jest dynamiczne? Nie oszukujmy się – zazwyczaj wykłady są nudne, ponieważ polegają na samym mówieniu prowadzącego. Aktywni uczestnicy oznaczają dyskusje, wspólne rozwiązywanie problemów. W takiej sytuacji nie ma miejsca na nudę, wiedza wchłania się o wiele szybciej, każdy czuje, że pożytecznie spędził czas.

Uczestnicy muszą pamiętać o tym, że im więcej oni włożą wysiłku podczas treningu i po zakończeniu, tym lepsze będą ich wyniki. Oprócz aktywnego uczestnictwa w spotkaniu, aby wiedza się utrwaliła, konieczne będzie powtarzanie i ćwiczenie.

W tym celu można dać uczestnikom o 4 proste rady:

  • W pierwsze 3 dni po treningu ważne jest to, aby uczestnicy powtórzyli informacje z treningu. To ważne, jeśli kursantom zależy na jak najlepszym rezultacie współpracy.
  • W ciągu 100 dni muszą ćwiczyć umiejętności i wykonywać zadania, które zadał trener. Tyle mniej więcej czasu trzeba, aby nowa cecha lub nawyk został częścią codziennego życia.
  • Powinno być jakieś wynagrodzenie za wykonane ćwiczenia i prace. Może to być to, że zauważamy, że zdobyliśmy nową wiedzę, może to być uznanie ze strony trenera, ale też na przykład sprawianie sobie małych przyjemności za sukcesy.
  • Ważne jest, aby nie tylko wykonać wszystkie zadania, ale też szukać nowych, ciekawych informacji, aby podtrzymać swoje pragnienie zmian. Może to być na przykład książka popularnonaukowa czy też darmowy webinar.

Nie podlega wątpliwości, że trening online to doskonały i efektywny sposób nauczania. Pamiętaj jednak, że przygotowanie i prowadzenie takiego zajęcia wymaga szczególnej odpowiedzialności. Musisz zaprosić zawodowego trenera, wybrać sprawdzoną platformę do webinarów oraz zaplanować promocję wydarzenia. Dopiero wtedy uczestnicy i organizatorzy będą zadowoleni z wyniku.

A z MyOwnConference organizacja Twojego treningu może być calą przyjemnością.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!