Platformy edukacyjne dla nauczycieli — 8 kreatywnych narzędzi

Platformy edukacyjne dla nauczycieli

Jeśli chcesz poznać osiem ciekawych platform i programów dla nauczycieli, to dobrze trafiłeś!

Pomocne platformy edukacyjne

Przygotowaliśmy nasze propozycje, które mogą okazać się pomocne w pracy z uczniami. “Coś” dla siebie znajdą nie tylko nauczyciele pracujący w przedszkolach, ale także w szkołach podstawowych i liceach. Poznasz platformy nie tylko do organizacji pracy, ale także takie, z których zaczerpniesz inspiracje do swoich lekcji. Warto dodać, że znaczna ich część jest darmowa.

Educaplay — grywalizacja na lekcjach

Na pierwszy ogień rzucamy platformę do tworzenia wyzwań i gier edukacyjnych Educaplay. Świetne narzędzie do utrwalania teoretycznych zagadnień. Mamy różnego rodzaju gry, w które możemy „wpleść” słówka, definicje i terminy do zapamiętania. Do wyboru są szablony takie jak: krzyżówka, gra pamięciowa, dopasowywanie kolumn, dyktando, wideo quiz i inne. Możesz ustawić, np. czas na odpowiedź i liczbę prób.

Educaplay można wykorzystać w trakcie zajęć, jako przyjemne „oderwanie” od standardowego przebiegu lekcji, albo jako pracę domową. Nauczyciel może stworzyć zadanie i następnie rozesłać link do swoich uczniów. Drugim sposobem na dołączenie jest wpisanie pinu wyzwania w odpowiednie miejsce na stronie platformy. Dodatkowo masz dostęp do wyników, które uzyskali Twoi uczniowie.

Narzędzie jest bezpłatne, mogą z niego korzystać nauczyciele pracujący zarówno w przedszkolu, jak i szkole podstawowej i liceum. Jest także możliwość wykupienia konta premium. Ceny rozpoczynają się od 4 €, a kończą na 39 € za miesiąc. Najtańsza wersja gwarantuje wyłączenie reklam, natomiast najdroższa m.in. dostęp do raportów z 5 lat wstecz, a także integrację z Google Classroom, Microsoft Teams oraz LMS.

Więcej o gamifikacji przeczytasz we wpisie: Testy online w edukacji — elementy gamifikujące w edukacji.

Educandy — rzuć wyzwanie swoim uczniom

Educandy

Kolejna platforma, która świetnie sprawdzi się w procesie wprowadzenia elementu gier do lekcji, jest Educandy. Podobnie jak w przypadku Educaplay głównym założeniem jest stworzenie wyzwań dla swoich uczniów. Nauczyciel może wpisać np. słowa, które warto zapamiętać po danej lekcji. Platforma na podstawie tego wygeneruje różne wyzwania, które następnie uczeń będzie musiał rozwiązać. Przykładowe rodzaje gier: wykreślanie słów, krzyżówka, memory, quiz i inne.

Uczeń może rozpocząć wyzwanie, wpisując wygenerowany kod dostępu, który wcześniej otrzyma od swojego nauczyciela. Można dołączyć bezpośrednio ze strony internetowej albo pobierając aplikację na urządzenie mobilne.

Platforma jest w języku angielskim, ale nauczyciel może wpisywać polskie słowa i pytania, także znaki diakrytyczne. Korzystanie z tego narzędzia jest całkowicie bezpłatne. Jedynie co powinieneś zrobić, to założyć konto. Uczeń nie musi tego robić, bo dołącza do wyzwania, wpisując kod dostępu.

Genially — twórz interaktywne treści

Platformy edukacyjne - Genially

Czas na narzędzie do tworzenia interaktywnych graficznych treści. Jesteś znudzonym tworzeniem prezentacji w Power Point? Mamy ciekawą alternatywę, jaką jest Genially. Oprócz prezentacji możesz zaprojektować: infografiki, raporty, quizy, obrazy interaktywne, przewodniki i materiały szkoleniowe.

Platforma stawia na interaktywność materiałów, ponieważ takie treści są najskuteczniejsze nie tylko w procesach sprzedażowych, ale także w edukacji. Wiele badań potwierdza, że materiały wizualne bardziej zapadają w pamięci, niż zwykły, nudny dokument tekstowy. Nie trzeba mieć specjalnego talentu graficznego, żeby stworzyć bardzo ciekawy projekt. Narzędzie jest intuicyjne, a szablonów i elementów, które można wykorzystać, jest mnóstwo.

Genially niestety jest narzędziem płatnym. Ceny rozpoczynają się od 1,25 € do 39,90€ za korzystanie przez miesiąc. Co prawda, jest także konto darmowe, ale ma bardzo duże ograniczenia. Największym z nich jest brak możliwości pobrania projektu.

SchoolFox — zadbaj o porządek organizacyjny

SchoolFox

Czas na program, który uporządkuje pracę uczniów i pozwoli na sprawną komunikację. Platforma SchoolFox obsługuje kilka języków, w tym polski. Bardzo prosty i intuicyjny interfejs, nie powinien sprawić trudności w płynnym i bezproblemowym korzystaniu z narzędzia.

Nauczyciel ma możliwość dodawania materiałów naukowych oraz prac domowych. Dostępna jest także funkcja zorganizowania wideokonferencji dla 100 osób. Utworzenie czatu z rodzicami umożliwia sprawną komunikację oraz szybki przepływ informacji. Oczywiście można także stworzyć czat z uczniami oraz innymi nauczycielami.

Na uznanie zasługuje także bardzo dobre zabezpieczenia danych. Na platformie SchoolFox są one przechowywane w ściśle certyfikowanych centrach danych w UE. Nie jest wymagane udostępnianie informacji takich jak e-mail oraz numer telefonu.

SchoolFox jest narzędziem płatnym. Cena za jednego ucznia to 1 € lub 1,50 € (w zależności od wybranego pakietu) za użytkowanie przez cały rok.

Squla — twórz ciekawe quizy

Platformy edukacyjne - Squla

Wykorzystujesz format testu w nauczaniu? Świetnie, bo Squla jest bardzo dobrą formą sprawdzania wiedzy, ale także nauki i utrwalania informacji. Mamy narzędzie, które pomoże Ci wybierać gotowe quizy według tego, jakiego przedmiotu nauczasz. Na platformie mamy: matematykę, przyrodę, muzykę, technikę, języki obce, informatykę i inne.

Narzędzie dostępne jest dla nauczycieli z przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy 1-6). Oprócz quizów możesz także wybrać ciekawe scenariusze lekcyjne oraz inne zadania. Warto dodać, że wszystkie materiały są zgodne z wytycznymi podstawy programowej MEN.

Squla jest platformą bezpłatną dla nauczycieli. Rodzice również mogą założyć konto i śledzić postępy swoich pociech. Jednak w przypadku kont dla dzieci i rodziców do wykorzystania indywidualnego obowiązuje opłata za użytkowanie.

InstaLing do nauki języków obcych

InstaLing

Platforma powstała w ramach Programu InstaLing dla Szkół. To już XVII edycja! Dzięki uczestnictwu nauczyciele, uczniowie oraz rodzice mają bezpłatny dostęp do tego narzędzia. Głównym zadaniem jest szybka i skuteczna nauka słówek. Nauczyciele, którzy zdecydują się na wprowadzenie InstaLing do programu nauczania, mogą mieć dostęp do raportów systematyczności pracy swoich uczniów.

Niestety platforma dotyczy nauki jedynie języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego oraz hiszpańskiego. Jeśli ktoś potrzebuje nieco bardziej rozbudowanych funkcji, można wykupić wersję premium – 35 zł za semestr lub 95 zł za cały rok. W tej cenie otrzymujemy nieograniczoną liczbę uczestników w ramach jednego konta (może korzystać cała rodzina), możliwość uczenia się więcej niż jednego języka oraz nieograniczoną liczbę słówek.

Eduelo — ciekawa alternatywa testów

Platformy edukacyjne - Eduelo

Eduelo to kolejna perełka wśród platform quizowych. Niezwykle kolorowy i interesujący graficznie. Na razie jedynie dla klas 2-5, ale producent zapowiada rozszerzenie materiałów dla pozostałych klas.

Głównym założeniem jest wykonywanie wyzwań i „wchodzenie” na nowe poziomy. Za każde ukończone zadanie na konto ucznia trafiają żetony, które potem można wymienić na nowy avatar lub grę. Uczniowie mogą ze sobą rywalizować w rozgrywce „jeden na jeden”.

Nauczyciel na podstawie gotowej bazy pytań może przygotować uczniom pracę domową lub zadania do wykonania w ramach lekcji. Sprawdzanie odpowiedzi odbywa się automatycznie. Do dyspozycji nauczycieli jest także raport o wynikach. Warto dodać, że wszystkie materiały są zgodne z podstawą programową.

Nauczyciele mogą wybrać darmową wersję lub wykupić konto premium. W przypadku wersji podstawowej nauczyciel może wygenerować jedynie 4 testy miesięcznie dla klasy, a uczeń wykonać 5 pojedynków. Niestety w wersji bezpłatnej zobaczymy także reklamy.

ClassDojo — twórz społeczność

ClassDojo

Z ClassDojo sprawimy, że komunikacja między nauczycielem a uczniem i rodzicem stanie się niezwykle prosta. Jest to kolejna platforma, którą umieszczamy w kategorii „organizacja pracy i komunikacja”. Główną ideą jest udostępnianie przestrzeni, w której uczniowie mogą pochwalić się swoją pracą. Dodają swoje dzieła do cyfrowego portfolio.

Nauczyciele oprócz sprawnego przekazywania informacji uczniom oraz rodzicom, mogą dzielić tych pierwszych losowo na grupy kilkuosobowe. Kiedy zadanie jest gotowe do rozwiązania, uczniowie dostają odpowiedni komunikat. Muzyka w tle odtwarzana przez platformę może umilić im wykonywanie polecenia. Jest także dostępna funkcja „cichych godzin”, wtedy kiedy nauczyciel chce mieć przerwę od kontaktu z rodzicami.

Wszystkie narzędzia, można wykorzystać zarówno podczas pracy w klasie, jak i w nauczaniu zdalnym. Podczas wideokonferencji wystarczy wysłać link do wyzwania albo podać kod dostępu na czacie, żeby uczeń mógł w kilka sekund rozpocząć zadanie.

MyOwnConference do nauczania zdalnego

Platforma MyOwnConference także jest narzędziem, które można wykorzystać podczas nauczania zdalnego. Wielu nauczycieli prowadzi indywidualne konsultacje dla uczniów. Wideokonferencja jest nowoczesną odpowiedzią na tradycyjne korepetycje.

Jesteś ciekawy, jak można przeprowadzić korepetycje w formie online? Przygotowaliśmy poradnik: Jak zorganizować korepetycje online? 5 przydatnych wskazówek.

Wiarygodne centra danych zapewnią bezpieczne przechowywanie danych. Profesjonalna obsługa techniczna pomoże w rozwiązywaniu wszelkich problemów technicznych. Dodatkowe funkcje takie jak nagrywanie spotkań, biała tablica i szybkie testy pozwolą na przyjemne korzystanie. Nie ma zatem obaw, że osoba, która nie czuje się pewnie w wykorzystywaniu internetowych narzędzi, nie poradzi sobie podczas korzystania z MyOwnConference. Bezpłatne konto pozwoli przetestować wszystkie funkcje, żeby bez problemów rozpocząć pracę z platformą podczas lekcji z uczniami.

Tutaj przeczytasz o darmowej wersji platformy MyOwnConference: Darmowy plan na webinary i zajęcia online od MyOwnConference.

Dlaczego warto korzystać z pomocnych programów edukacyjnych?

Czasami do organizacji i prowadzenia szkoleń lub zajęć nie starcza tylko platformy webinarowej, nawet samej najlepszej. Na przykład, gdy chcesz, aby lekcja była nie tylko częścią teoretyczną, a również posiadała elementy gier, warto sięgnąć po dodatkowe platformy lub programy.

Jakie są najlepsze programy dla nauczycieli?

Oczywiście, wszystko zależy od preferencji i wymagań. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego programu do sprawdzania wiedzy, ale także nauki i utrwalania informacji, to warto spróbować Squla. Do nauki języków obcych można użyć InstaLing. Dla organizacji online korepetycji lub lekcji warto skorzystać z MyOwnConference.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!