Programy do wideokonferencji

Programy do wideokonferencji i webkonferencji

Obecnie oferta programów i platform do organizowania wideokonferencji oraz spotkań online jest ogromna. Na początku może to wzbudzić zagubienie, dlatego warto zrobić wstępną selekcję.

Na co zwrócić uwagę szukając platformy webinarowej?

Program powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb Twoich lub Twojej firmy. Zastanów się nad tym, w jaki sposób będziesz go używać, ile uczestników będzie się pojawiać na Twoich webinarach, jaki charakter będą miały te spotkania (czy będą to spotkania biznesowe, szkolenia, prezentacje produktów?). Trzeba zwrócić uwagę na to, czy dostępna jest pomoc techniczna. Zobacz, jakie są dostępne narzędzia oraz funkcje. Oczywiście bardzo ważny jest także koszt, ponieważ większość platform i programów jest płatna.

Jak wybrać najlepszy program do wideokonferencji, który odpowiada Twoim wymaganiom i celom? Dzisiaj przedstawimy 6 najbardziej popularnych programów wideokonferencyjnych: MyOwnConference, WebEx, GoTo, AnyMeeting, Join.me, Google Hangouts, spośród których będziesz mógł wybrać najlepszy dla swoich potrzeb.

Wcześniej już pisaliśmy: Platforma do webinarów, która spełni Twoje oczekiwania.

1. MyOwnConference

Najnowocześniejsza platforma do webinarów i konferencji online MyOwnConference

Programy do wideokonferencji oferują coraz więcej: nowe narzędzie, coraz lepszą jakość dźwięku, jak i transmisji, zwiększają liczbę uczestników. Jednak tylko niektóre z nich – w tym MyOwnConference – obsługują 16 języków. Wszystkie funkcje obsługiwane są po polsku, między innymi: witryna, panel klienta, pokój webinarowy oraz wsparcie techniczne. Dzięki temu możesz łatwo zorganizować zarówno spotkania międzynarodowe, jak i polskojęzyczne.

W spotkaniu może jednocześnie uczestniczyć nawet 10000 osób. Uczestnicy mogą dołączyć do spotkania prawie z każdego urządzenia mobilnego (Mac, PC, iPad, iPhone, Android). Najważniejsze, że nie muszą nic instalować — wszystko działa z przeglądarki internetowej.

Jednocześnie może mówić aż 10 prezenterów, kiedy kamera jest włączona. Trzeba jednak pamiętać, że tryb wideokonferencji z 8-10 aktywowanymi kamerami wymaga stabilnego połączenia internetowego, aby uniknąć zacięć.

Podpowiedź

Jeśli masz niestabilne i niewystarczająco szybkie połączenie, możesz obniżyć jakość kamery lub korzystać tylko z mikrofonu, używając awatara. Warto także połączyć się z Internetem poprzez kabel.

Oprócz wideorozmowy, w MyOwnConference możesz pokazywać prezentacje i filmy, udostępniać ekran, rozmawiać na czacie, przeprowadzać testy i ankiety. W prowadzeniu wideokonferencji przydatne jest również współdzielenie ekranu, rysowanie na slajdach, nagrywanie spotkania oraz przyciski CTA. Dużym udogodnieniem jest możliwość załadowania nagranej transmisji bezpośrednio z panelu klienta do YouTube i Google Drive.

Jakość obrazu i dźwięku podczas transmisji jest bardzo wysoka. Platforma jest obsługiwana przez szeroką sieć serwerów i centrów danych, co zapewnia stabilność działania i minimalizuje ryzyko awarii.

MyOwnConference oferuje 3 rodzaje taryf: jednodniowe, miesięczne i roczne. Cena zależy od liczby uczestników, którzy mogą jednocześnie wziąć udział w wideokonferencji. Najtańszy plan jednodniowy kosztuje 39 złotych, miesięczny — od 139 złotych. Najkorzystniejszą opcją jest płatność za rok z góry, co daje 20% zniżki.

Zaletą MyOwnConference jest to, że nawet w najtańszym pakiecie masz dostęp do pełnego zestawu narzędzi i nie musisz podawać numeru karty podczas rejestracji. To oznacza, że cena zależy wyłącznie od liczby uczestników webinaru, a z konta testowego możesz korzystać bez limitu czasu po szybkiej rejestracji.

Beauty webinary — szansą na promocję usług i produktów

Jak wykorzystać potencjał webinarów w branży deweloperskiej

2. WebEx

Webex strona głowna

Jeden z najbardziej znanych programów do prowadzenia konferencji internetowych został stworzony w roku 1995 przez korporację Cisco.

Program pozwala na przeprowadzenie różnych spotkań: narad online, wideokonferencji, treningów i szkoleń online. Do tych celów WebEx oferuje różne funkcje, między innymi: pokazywanie prezentacji oraz tablica online dla wspólnych notatek. Wiele z funkcji jest dostępnych dla większości z planów.

Korzystanie z serwisu jest łatwe, gdy znasz język angielski. Konfiguracja zajmie nie więcej niż 30 minut. WebEx jest wygodny dla słuchaczy, ponieważ, żeby uczestniczyć w konferencji, nie muszą się rejestrować lub instalować programu na komputerze. Niestety, obecnie program nie oferuje wersji polskojęzycznej.

Jeśli chodzi o plany taryfowe, są one zorganizowane według jednego hosta. Oprócz planu darmowego, są jeszcze trzy inne – Meet, Suite oraz Enterprise. Ich ceny to, kolejno: 14.50$, 25$, a za plan Enterprise ceny ustalane są indywidualnie.

Polecamy przeczytać artykuł Jak zorganizować pojedyncze wydarzenie online lub jednorazowy webinar nie przepłacając?

3. GoTo

GoTo products

Jest bardzo podobny do WebEx’a. Serwis GoTo (wcześniej GoToMeeting) został wypuszczony na rynek w roku 2008 przez Citrix Online. Te dwa programy mają wiele podobnych funkcji: pozwalają na zorganizowanie audio- i wideokonferencji, dzielenie się plikami, komunikację na czacie, nagrywanie spotkania.

Oprócz tego program umożliwia wspólną pracę nad dokumentami i innymi plikami. Organizator spotkania może zapewnić zdalny dostęp do swojego pulpitu, klawiatury i myszy. Uczestnicy mogą w trybie rzeczywistym edytować dokument, zapisać i pobrać materiały, lub zapoznać się z działaniem programów. Niedawno wprowadzono także funkcje typu Breakout Rooms, Slide to PDF, Smart Assistant czy Note Taking. Nie są one dostępne w każdym z planów – plan najtańszy ma okrojoną liczbę narzędzie w stosunku do droższych planów.

GoTo ma integrację z programem Outlook. Dzięki temu można planować spotkania w kalendarzu i wysyłać zaproszenia do uczestników.

Obecnie dostępne są trzy taryfy. Dwie pierwsze to Proffesional oraz Business, które kosztują 10.75 euro oraz 14.33 euro za miesiąc (są to ceny promocyjne, które mogą się różnić) na jednego organizatora. Jest możliwa także indywidualna opcja Enterprise, której cena zależy od ustaleń z GoTo. Możliwe jest skorzystanie z darmowego okresu próbnego.

4. AnyMeeting

Zanim zaczniesz korzystać z programu AnyMeeting, musisz wiedzieć, że w tym przypadku istnieje różnica pomiędzy webinarem a wideokonferencją. Platforma oferuje dla tych funkcji różne możliwości, taryfy, a sam proces rejestracji również przebiega w inny sposób.

Na AnyMeeting można prowadzić konferencje internetowe w jakości HD (720 p). Zaletą jest to, że ani organizator, ani uczestnicy nie muszą instalować żadnych dodatkowych aplikacji na swoim komputerze. Wszystko działa z przeglądarki internetowej. Spotkania można nagrywać. Istnieje także możliwość brandingu, co może być przydatne dla firm.

Do podstawowych dostępnych funkcji należą: pokaz pulpitu, wideo i prezentacji PowerPoint, czat, wysyłka e-maili, statystyki odwiedzin. Jest możliwość nagrywania transmisji, żeby osoby nieobecne miały możliwość obejrzenia nagrania ze spotkania. Oprócz tego pojawiają się także dodatkowe narzędzia takie jak Q&A czy ankiety.

Webinary na 50 osób kosztują $48. Kolejne plany – Pro oraz Enterprise kosztują 128$ oraz 298$ (kolejno 250 oraz 1000 uczestników). Wszystkie plany mają podobne funkcje, a ich cena zależy od liczby uczestników. Jeśli chodzi o plan wideokonferencji, niestety ceny nie zostały podane – wymagany jest kontakt z AnyMeeting.

5. Dialpad – aplikacja do wideokonferencji korzystająca ze sztucznej inteligencji

Dialpad to aplikacja, która oprócz możliwości zorganizowania spotkań online oferuje transkrypcje tworzone za pomocą AI. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana także w innych funkcjach oferowanych przez platformę. Na pewno warto się nią zainteresować, jeśli poszukujesz rozwiązania dla większej firmy, ponieważ AI będzie bardzo przydatne dla pracowników.

Aplikacja jest bardzo nastawiona na nowoczesne funkcje oraz narzędzia. Oprócz spotkań online, oferuje także rozwiązania dla czatu, obsługi klienta, możliwość połączeń telefonicznych. Bardzo ciekawe są narzędzie, które pozwalają na transkypcję bez żadnego opóźnienia, live coaching, analizy oraz statystyki.

Dialpad bardzo szybko się rozwija oraz szybko wprowadza nowe produkty i funkcje. Jeśli prowadzisz dużą firmę, może to być dla Ciebie ciekawa opcja. Dialpad nie posiada jednak darmowej wersji. Oferuje jedynie płatne plany, natomiast jest możliwość skorzystania z 14 dni próbnych, dzięki którym można zapoznać się z platformą.

Jak wyglądają ceny planów? W najtańszej wersji płatnej – wynoszącej 20 euro za miesiąc (w przypadku płatności za rok z góry) za użytkownika, są dostępne między innymi narzędzia takie jak: głos HD, nielimitowane połączenia, różne formy czatu, udostępnianie plików, spotkania na maksymalnie 10 osób, maksymalnie 5-godzinne, wideo HD, narzędzia takie jak tablica interaktywna oraz support 24/5. Niewątpliwym minusem jest niewielka ilość uczestników spotkania, która nie zmienia się niezależnie od planu. Aplikacja może być więc nieodpowiednia dla każdego, może się także okazać, że nie skorzystamy ze wszystkich jej funkcji, dlatego warto się z nią wcześniej zapoznać.

Jak wybrać kamerę do webinaru lub streamowania?

6. Google Meet – następca Google Hangouts

10 darmowych alternatyw Google Hangouts

Google Meet to kontynuacja Google Hangouts. Oprócz tego, wraz z zamknięciem Hangouts, powstał Google Chat. Meet to program do spotkań online, również biznesowych. Dużą zaletą tej platformy jest to, że łączy się ona także z innymi usługami Google.

Google Meet jest całkowicie bezpłatne i nie posiada specjalnych planów taryfowych. To może się okazać zaletą, jak i wadą – wszystko zależy od Twoich potrzeb. Program jest dostępny zarówno poprzez przeglądarkę, jak i program – decyzja należy do Ciebie.

W spotkaniu możesz uczestniczyć nawet 100 osób, co jest na pewno bardzo dużą zaletą tej opcji. Wiele programów w darmowych wersjach nie pozwala na tak dużą liczbę uczestników. Istnieje jednak limit czasu na jedno spotkanie – w połączeniach, gdzie uczestniczy więcej niż 3 osoby, wynosi on 1 godzinę. To może się okazać zbyt krótkim czasem spotkanie czy szkolenie. Istnieje również opcja premium dla Google Meet, jest to jednak opcja, która wynika z posiadania Google Workspace lub subskrypcji Google One – dzięki opcji premium można uzyskać dostęp do wielu dodatkowych funkcji.

Google Meet również oferuje różne funkcje, które urozmaicają prowadzenie spotkań, takie jak na przykład wirtualna tablica.

Przeczytaj nasz wpis Nagrywanie webinaru. Jak o to zadbać?

Inne programy do wideokonferencji

Oczywiście na rynku jest wiele aplikacji do wideokonferencji:

  • Apache OpenMeetings
  • FreeConferenceCall.com
  • Zoom
  • Zoho Meeting
  • Skype
  • BlueJeans
  • Lifesize
  • WizIQ
  • Microsoft Teams

Jeśli chcesz, abyśmy opisali inne programy do wideokonferencji, koniecznie daj znać.

Teraz wiesz już, czym różnią się między sobą i możesz łatwo wybrać swój program do wideokonferencji.

Czy warto korzystać z darmowych platform do wideokonferencji?

Większość platform do spotkań wideo jest płatna, jeśli chcemy zgromadzić na nich więcej uczestników. Często musimy dodatkowo zapłacić także za niektóre funkcje. Jeśli prowadzisz firmę, warto zainwestować w taką platformę. Zapewnia ona bezpieczeństwo danych, wiele przydatnych funkcji, możliwość prowadzenia spotkań bez limitów czy tylko dla niewielkiej liczby uczestników.

Jak wybrać program do wideokonferencji?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę to, czego potrzebujesz. Oszacuj, ile osób uczestniczyłoby w takich spotkaniach oraz jak by one wyglądały. Czy będziesz potrzebował możliwości udostępniania ekranu, transkrypcji, nagrywania spotkań, udostępniania plików czy filmów? Jaką kwotę możesz przeznaczyć na program? Weź te kwestie pod uwagę szukając platformy webinarowej, a na pewno wybór będzie znacznie łatwiejszy. Zapraszamy także do innych tekstów na naszym blogu, jeśli nadal nie czujesz się pewnie.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK