Jak przygotować wartościowy materiał do webinaru?

Jak przygotować wartościowy materiał do webinaru

Jeśli chcesz, aby webinary stały się ważną częścią Twojej strategii biznesowej, zadbaj o to, aby przekazywana na nich wiedza była wartościowa i interesująca. To zadecyduje o zadowoleniu twoich klientów.

Co musisz wiedzieć na początek?

Przekazywanie wiedzy, choć niektórym wydaje się proste, jest trudną sztuką. O tym, czy twoi klienci będą zadowoleni, będzie decydować to, czy po webinarze będą czuli, że wiele z niego wynieśli. Zarówno webinar, jak i materiały dodatkowe muszą charakteryzować się wysoką jakością i dbałością o szczegóły. Upewnij się, że klienci dowiedzą się tego, co obiecywał opis webinaru. Zadbaj o to, aby sposób przekazywania wiedzy był interesujący dla słuchaczy. To podstawa udanego webinaru.

Zaplanuj wszystko tak, aby użytkownicy nie mogli doczekać się kolejnego spotkania. Właśnie to jest naszym celem: uczestnik powinien czuć, że nie stracił czasu i pieniędzy, ale dokonał rozsądnej inwestycji w swój rozwój. Wówczas będzie wracał do Ciebie wielokrotnie i opowiadał o tym cennym doświadczeniu swoim znajomym.

Jeśli właśnie na taki wynik liczysz, musisz koniecznie popracować nad materiałami do swojego webinaru. Zadbaj o to, aby były pełne informacji, interesujące i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Wybierz sposób przedstawienia informacji i przygotuj plan webinaru

Zakładamy, że temat webinaru został już przez ciebie ustalony. Nastał więc czas, żeby zająć się planem wystąpienia. Wiele prelegentów pomija ten krok — to wielki błąd, który może nas sporo kosztować. Właśnie dzięki dokładnemu planowi można uniknąć monotonii wystąpienia i zebrać świetny materiał do webinaru.

Dodatkowo, posiadając szczegółowy plan, możliwość popełnienia błędu spada. Mając przygotowany ogólną wizję tego, jak ma wyglądać wystąpienie, masz pewność, że przekażesz swoim słuchaczom wszystkie kwestie, które miały zostać poruszone na szkoleniu. Nie pogubisz się w swojej wypowiedzi, ponieważ w głowie będziesz mieć już ułożoną strukturę wystąpienia. Również dla słuchaczy wystąpienie będzie bardziej uporządkowane. Dzięki temu przyswajanie wiedzy będzie dla nich o wiele łatwiejsze.

Aby układanie planu było łatwe, najpierw określ strukturę wystąpienia. Pomyśl o tym, jak będzie wyglądać twój webinar. Tu znajdziesz gotowy scenariusz webinaru. Mając gotowy scenariusz, łatwiej będzie ci także stworzyć materiały szkoleniowe. Będzie to też bardzo wygodne dla słuchaczy, ponieważ materiały będą się zgadzać z treścią webinaru.

Webinar wprowadzający

Na takim spotkaniu prelegent udziela podstawowych informacji na temat webinaru, przedstawia się i poznaje uczestników. Opowiada o zagadnieniach, które będą poruszane na kolejnych webinarach, przedstawia szczegółowy plan spotkań. W ten sposób prelegent pokazuje swój profesjonalizm i przygotowanie do prowadzenia webinaru. Również uczestnicy wiedzą, czego się spodziewać, co ułatwi im przyjmowanie wiedzy.

Szczegółowa analiza

Każdy webinar powinien być poświęcony nie więcej niż trzem zagadnieniom. Każde z nich powinno zostać wyczerpująco przeanalizowane, tak aby słuchacze czuli, że temat został wyczerpany. W takich prezentacjach przedstawia się najczęściej informacje wyspecjalizowane, niełatwo dostępne dla tych, którzy nie uczestniczą w webinarze. Prowadzenie takich webinarów to doskonała możliwość udowodnienia swojego profesjonalizmu, doświadczenia i szerokiej wiedzy.

Webinar-instrukcja

W tym rodzaju webinaru możesz podać swoim uczestnikom instrukcję krok po kroku lub listę wskazówek, które pomogą w rozwiązaniu konkretnego problemu lub wyzwania. Ważne jest, aby wiedzieć, że takie webinary wymagają pewnych umiejętności, ponieważ nauczanie online jest wymagające. Musisz upewnić się, że wykonujesz każdy krok powoli, a uczestnicy nadążają za tobą. Ważne jest stworzenie “bezpiecznej” atmosfery, gdzie każdy może swobodnie zapytać o problematyczne kwestie. Kluczem do stworzenia skutecznej instrukcji jest wczucie się w osobę początkującą, co pozwala łatwiej stworzyć przydatny i zrozumiały materiał.

Webinar Q&A

Na takim webinarze informacje podawane są w formie pytań i odpowiedzi. W ramach takiego spotkania prelegent może odpowiadać na pytania nadesłane w mailach subskrybentów, czy uczestników poprzednich webinarów. Dobrą opcją jest także odpowiadanie na pytania na bieżąco w trakcie webinaru. Nie jest istotne, którą opcję wybierzesz, ale koniecznie wcześniej przygotuj sobie odpowiedzi na możliwe pytania i podkreśl w swoim planie wystąpienia słowa kluczowe. Jeśli tworzysz serię webinarów, możesz także ostatnie spotkanie poświęcić w całości na sesję Q&A. Dzięki temu wszelkie wątpliwości twoich słuchaczy zostaną rozwiane.

Przeczytaj wpis: Strach przed wystąpieniami publicznymi. Jak przestać się bać wystąpień?

Zbieramy fakty

Gdzie szukać informacji? Masz kilka wariantów do wyboru: możesz opowiadać o swoim doświadczeniu, historiach z życia znanych osób lub poszukać innych ciekawostek w necie i książkach. Idealnie, jeśli osobiście uczestniczysz w specjalnych wydarzeniach branżowych i postanowiłeś podzielić się najaktualniejszymi informacjami. Skuteczny sposób na pozyskanie ciekawych danych to rozmowa z ludźmi. Może to być ekspert lub kilku Twoich znajomych. Poproś ich o udzielenie wywiadu lub poprowadzenie master class. Zapisz krótkie filmiki, w których dzielą się swoją opinią na temat, którego dotyczy webinar. To również bardzo interesujące dla twoich słuchaczy. Zauważ, że coraz większą popularność zyskują podcasty, które często są nagranymi rozmowami z ekspertami. Warto korzystać z ich wiedzy i rozpoznawalności.

Możesz dowolnie przekazywać uporządkowane materiały z różnych źródeł, jeśli całość będzie wyglądała harmonijnie. Radzimy, abyś z całych sił unikał długich refleksji i nie odbiegał zbytnio od tematu — szanuj czas swoich uczestników. Powinieneś być na 100% przekonany, że fakty, które wybrałeś do wypowiedzi, są nie tylko ciekawe i zabawne, ale oprócz tego świetnie podkreślają aktualność Twoich myśli i porad. Sztuką jest znalezienie złotego środka – tak, aby nie recytować wyłącznie suchych faktów, ale i nie “lać wody”.

Poszukiwanie informacji w internecie może Cię tak pochłonąć, że zbierzesz materiał na kilka webinarów. Idea powiedzenia o wszystkim na jednym webinarze może wydać się kusząca, ale nie jest to dobrym pomysłem. Więcej nie znaczy lepiej — wybierz tylko najciekawsze informacje i postępuj zgodnie z planem. Możesz także po prostu stworzyć serię webinarów, na których poruszysz każdą z tych kwestii.

Pamiętaj jednak o tym, aby wiarygodność zawsze była na pierwszym miejscu. Sprawdzaj źródła informacji. Najważniejsze jest to, abyś przekazywał zgodne z prawdą wiadomości. W innym przypadku nie zdobędziesz uznania swoich słuchaczy. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji może nadszarpnąć twoją wiarygodność. To z kolei może wpłynąć negatywnie na frekwencję.

Przede wszystkim sprawdzaj strony internetowe, z których czerpiesz wiedzę. Najlepiej czerpać ze źródeł, gdzie znajdziesz artykuły naukowe, z których wyciągniesz mnóstwo ciekawych informacji. Twoi słuchacze na pewno wezmą cię za profesjonalistę, jeśli wskażesz listę źródeł, z których korzystałeś. Będą mogli sami przekonać się o tym, że przekazujesz fakty.

Chwila na relaks

Nasza zdolność skupienia się na jednej rzeczy trwa nie dłużej niż 20 minut. Dlatego zadbaj o to, by Twoi widzowie mieli chwilkę na odświeżenie umysłu. W tym celu dobrze sprawdzą się żarty, pytania do słuchaczy, kwestionariusze, żywa komunikacja. Jeśli nie chcesz o tym zapomnieć, umieść w swoim planie adnotację, kiedy jest już czas na zrobienie takiej przerwy. To bardzo ważny punkt – dzięki niemu uczestnicy nie zakończą webinaru wyczerpani i z poczuciem, że nie zapamiętali zbyt wiele.

Przygotowujemy materiały dodatkowe do webinaru

Aby dodać dynamiki do webinaru, możesz śmiało korzystać z narzędzi wizualnych, ponieważ odpowiednio dobrana grafika pomoże udoskonalić postrzeganie przedstawionych informacji przez uczestników. Dopracowany webinar wskazuje także na profesjonalizm i staranność w tworzeniu webinaru. Materiały dodatkowe pozwalają także na łatwiejsze i bardziej długotrwałe przyswojenie wiedzy. W przypadku wykładu jest to o wiele trudniejsze.

Mapa myśli dla szkoleń

Mind Mapping (dosłownie mapowanie myśli) to sposób przedstawienia informacji, który często wybierają psychologowie i trenerzy, aby pomóc uczestnikom treningów lub konferencji w poznaniu i zrozumieniu tematu, celów oraz związków przyczynowo-skutkowych.

Dane są pokazywane jako schemat, informacja ma strukturę promienistą, a myśl główna znajduje się w środku mapy. Można ją wypełnić samodzielnie lub razem z uczestnikami webinaru. Wybierz ten sposób do prowadzenia kolejnej burzy mózgów lub podsumowania wystąpienia. W internecie można znaleźć mnóstwo aplikacji do tworzenia map myśli.

Prezentacja

Ile by się nie mówiło o tworzeniu dobrej prezentacji, zawsze warto przypomnieć jej podstawowe zasady.

 • Zadbaj o spójność stylu dla wszystkich slajdów. Śmiało korzystaj z kolorów korporacyjnych.
 • Każdy slajd ma być lakoniczny:jedno zagadnienie, jedna lub dwie czcionki i nie więcej niż trzy kolory.
 • Połóż akcent na słowo kluczowe, ideę slajdu.
 • Unikaj wykorzystania animacji i wszystkiego, co może za bardzo rozpraszać uwagę uczestników.
 • Oprócz slajdów dotyczących tematu webinaru przygotuj równieżobrazek, który zobaczą goście w pokoju webinarowym przed rozpoczęciem spotkania. W tym miejscu możesz napisać nazwę webinaru i kilka słów o prelegencie.
 • Pamiętaj, by w ostatnim slajdzie podziękować uczestnikom. Do tego slajdu dodaj też linki do Twojej witryny internetowej i stron na portalach społecznościowych.

Polecamy Ci, abyś zapoznał się z różnymi serwisami do tworzenia prezentacji i nie ograniczał się tylko do korzystania z utartych szablonów. W ten sposób pokażesz swoją kreatywność i sprawisz, że Twój webinar zapamiętają wszyscy.

Wideo i audio

Wybór filmików czy muzyki potraktować równie poważnie. Zwróć uwagę na kilka ważnych elementów:

 • Włączaj muzykę tylko przed webinarem. Muzyka w trakcie może dekoncentrować i przeszkadzać.
 • Wideo, które chcesz pokazać na webinarze, nie powinno trwać dłużej niż minutę. Zadbaj o to, aby się nie zacinało.
 • Poziom głośności plików musi odpowiadać głośności prowadzącego.
 • Załaduj wcześniej linki i odnośniki do wideo z YouTube.
 • Upewnij się, że Twoja platforma do prowadzenia webinarów obsługujeformaty wybranych plików.

Oczywiście, sukces webinaru zależy od wielu czynników: wybór grupy docelowej, promowania webinaru, niezawodnej platformy webinarowej. Warto pamiętać, że uczestnicyprzychodzą po to, by otrzymać skuteczne rady oraz ciekawą i użyteczną wiedzę. Tylko za pomocą dobrze przygotowanego materiału możesz sprawić, że uczestnicy staną się Twoimi stałymi klientami.

Jak stworzyć atrakcyjny i edukacyjny webinar?

Oczywiście, ten proces jest pracochłonny i wymaga dużego zaangażowania. Na sam początek wybierz sposób przedstawienia informacji i przygotuj plan i scenariusz webinaru. Zadbaj o to, aby sposób przekazywania wiedzy był interesujący dla słuchaczy. To podstawa każdego udanego webinaru.

Jak efektywnie tworzyć materiały do webinaru?

Więcej nie znaczy lepiej — wybierz tylko najciekawsze informacje i postępuj zgodnie z planem. Korzystaj z narzędzi wizualnych i przydatnych instrumentów. Sprawdzaj źródła informacji i ich wiarygodność, ponieważ to jest bardzo istotne dla Twojego wyglądu jako prezentera.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK