System do webinarów: jak wybrać?

System do webinarów

Nowoczesny, efektywny marketing, biznes i edukacja są obecnie prawie niemożliwe bez webinarów, które stały zamiennikiem szkoleń, konferencji i seminariów w internecie. Popularność nauki zdalnej znacznie wzrosła od czasu pandemii, kiedy to niemalże cały świat przeszedł na spotkania online. Wtedy jeszcze więcej ludzi dostrzegło, że webinary mają całe mnóstwo zalet.

System do webinarów – odpowiedni wybór

Platforma do webinarów jest niezbędną częścią edukacji zdalnej i strategii marketingowej dla milionów firm. Dzięki webinarom możesz szybko zwiększyć sprzedaż oraz wypromować swoją markę. Jednak najczęściej z tego narzędzia korzystają edukatorzy do nauki zdalnej — jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla szkoleniowców, jak i dla uczestników. Najistotniejsze jest to, że skuteczność takich zajęć online jest nawet wyższa od nauki tradycyjnej. Obecnie platformy do webinarów ciągle rozwijają swoje oferty, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co będzie odpowiadać jego wymaganiom.

Zalety webinarów są oczywiste: dzięki nim możesz zebrać w swojej wirtualnej klasie uczniów z różnych miast i krajów; nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na dojazdy i zorganizowanie lub wynajęcie sali konferencyjnej, co jest ułatwieniem dla organizatora, ale i dla uczestnika, który ponosi znacznie mniejsze koszty. Inny plus to dostępność platform do webinarów. Możesz wybierać z wielu możliwych opcji i dopasować ją do swoich potrzeb. Do zorganizowania webinaru potrzebujesz tylko kilku rzeczy: komputer z szybkim połączeniem internetowym, kamera, słuchawki i platformę webinarową.

Platforma do webinarów to oprogramowanie do prowadzenia konferencji online, seminariów i treningów przez Internet. Najczęściej działa bezpośrednio z przeglądarki i nie wymaga instalacji na komputerze. To znaczy, że aby korzystać z systemu, nie musisz szukać pomocy programisty i admina. Dodatkowo platformy webinarowe oferują mnóstwo narzędzi i funkcji, które urozmaicają webinary i sprawiają, że są one jeszcze bardziej przyjazne dla użytkowników. Przede wszystkim dzięki takim nowościom spotkania online nie odbiegają od tych stacjonarnych.

Podstawowe możliwości systemu do webinarów

Wszystkie podstawowe narzędzia platform do webinarów można podzielić na 4 kategorie: komunikacja, praca z plikami, statystyki oraz nagrywanie.

Komunikować się z uczestnikami możesz na czacie lub za pomocą mikrofonu oraz kamery. Rozmawiać między sobą z włączoną kamerą może kilka osób jednocześnie. To bardzo przydatna funkcja, gdy zaplanujesz spotkanie biznesowe lub dyskusję podczas szkolenia. Komunikacja jest jednak ważna w przypadku każdego spotkania online. Uczestnicy powinni mieć możliwość uczestniczenia w spotkaniu czy zadawania pytań.

Praca z plikami, czyli pokazywanie, edytowanie i dzielenie się dokumentami, prezentacją i wideo z uczestnikami webinaru. Dzięki wspólnemu dostępowi możesz wysłać do każdego potrzebne dokumenty oraz inne materiały. W specjalnym trybie udostępniania ekranu możesz wyjaśnić widzom, jak działa dany program w czasie rzeczywistym lub na przykład pokazać im proces wypełnienia dokumentów. Oprócz tego możesz przesyłać uczestnikom materiały szkoleniowe, współdzielić ekran czy na przykład włączyć krótki film. Możliwe jest też tworzenie testów, quizów, które urozmaicą spotkanie.

Po webinarze organizator dostaje nagranie z wydarzenia i przeróżne statystyki. Są tam wszystkie potrzebne dane uczestników, wyniki ankiet i testów, historia czatu. Nagraniem możesz podzielić się z uczestnikami, aby mogli wrócić do webinaru w dowolnej chwili i powtórzyć sobie zdobytą wiedzę. Statystyki są przede wszystkim dla Ciebie – ich analiza pozwoli Ci na dopasowanie oferty i sprawdzenie, które opcje sprawdzają się najlepiej. Będziesz mógł również precyzyjniej określić swoją grupę docelową.

Webinary dla osób z niepełnosprawnością: prosty krok w kierunku integracji

Jak wybrać system do webinarów

Gdy tylko zaczynasz prowadzić webinary, wybór odpowiedniej platformy może sprawić Ci wielki kłopot. Wyszukiwarka od razu pokazuje kilkadziesiąt przeróżnych opcji. Może Ci się wydawać, że nie dasz rady ogarnąć tego wszystkiego, ale spokojnie – na pewno coś dla siebie znajdziesz.

Na początku zwróć uwagę na 7 czynników, które będą kluczowe w wyborze najlepszej dla Ciebie opcji. Po przemyśleniu tych elemetów i szczegółów, znacznie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Cena systemu do webinarów

Istnieją darmowe i płatne systemy do webinarów. Możesz teraz myśleć, że skoro istnieją bezpłatne opcje to po co wydawać pieniądze, gdy można prowadzić webinary za darmo. Nie daj się jednak zmylić. Nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre. nie warto wybierać bezpłatnych rozwiązań ze względu na niską jakość transmisji, bezpieczeństwo, małą liczbę narzędzi oraz przez inne ograniczenia.

Jeśli chcesz prowadzić profesjonalne, nowoczesne webinary, to powyższe czynniki – niska jakość transmisji, brak bezpieczeństwa oraz mała liczba funkcji i narzędzi – dyskwalifikują opcje bezpłatne. W większości przypadków opcje bezpłatne mają także ograniczoną ilość uczestników, co oznacza, że nawet jeśli chętnych na webinar będzie więcej, będziesz musiał część uczestników poinformować, że nie będą mogli wziąć udziału w webinarze. Świetny webinar składa się również z tego, że prowadzący wykorzystuje różne narzędzie, aby urozmaicić swój przekaz. Bezpłatne opcje nie zapewnią takich funkcji, narzędzi jak platformy płatne. Początkowa oszczędność okazuje się być stratą.

Cena płatnych programów zależy od liczby osób, które mogą jednocześnie uczestniczyć w webinarze, a także dostępnych narzędzi. Im więcej jest taryf, tym łatwiej wybrać ten, który będzie odpowiedni do Twoich celów, jednocześnie nie przepłacając. Ogólnie rzecz biorąc, płatna platforma webinarowa zawsze będzie lepszym wyborem. Dzięki temu, że na siebie zarabia, jej pracownicy mogą zajmować się ulepszeniami, wymyślaniem nowych funkcji oraz udoskonalaniem tego, co już jest w ofercie. Możesz również liczyć na pomoc techniczną. Dodatkowo, płatne opcje często dają dużą możliwość personalizacji, na przykład pokoju webinarowego. Możesz więc dodawać swoje logo, kolorystykę firmową i inne przydatne funkcje.

Liczba uczestników. Zwróć uwagę na liczbę uczestników, którzy mogą jednocześnie oglądać webinar oraz liczbę prezenterów, czyli osób, które mogą mówić z włączoną kamerą. Zwykle znajdziesz pokoje webinarowe od 20 do 1000 uczestników i 2-4 prezenterów. Niektóre systemy pozwalają prowadzić spotkania dla 2000+ uczestników z większą liczbą prezenterów. Przy wyborze taryfy, często elementem decydującym jest właśnie liczba uczestników, dlatego ważne jest to, abyś dobrze oszacował, którą opcję wybrać najlepiej. Jeśli prowadziłeś już wcześniej webinary, prześledź, jaka była średnia liczba uczestników i wybierz taryfę z nieco większym pułapem. Jeśli pierwszy webinar jest nadal przed Tobą, możesz na przykład zrobić mini ankietę na swoich mediach społecznościowych, ile osób byłoby chętnych na szkolenie online.

Niezbędne narzędzia

Popatrz, czy system oferuje wszystko, czego potrzebujesz. Do niektórych spotkań wystarczą tylko kamery i czat, ale istnieją też funkcje, których wykorzystanie pomoże w prowadzeniu webinarów na wysokim poziomie, jak na przykład:

 • Możliwość oddawania głosu uczestnikom.
 • Pokazywanie załadowanych plików wideo lub filmików z YouTube.
 • Udostępnianie ekranu.
 • Wskaźnik i rysowanie.
 • Ankiety i testy.
 • Moderacja czatu.
 • Integracja z sieciami społecznościowymi.
 • Dopasowanie wyglądu webinarów.
 • Nagrywanie webinarów.
 • Umieszczenie webinaru na swojej stronie internetowej.
 • Integracja Google Analytics.

Warto korzystać z tych funkcji, ponieważ wpływają na ocenę uczestników webinaru. Jeśli używasz narzędzi i dobrze się w tym odnajdujesz, wychodzisz na profesjonalistę, świetnie zorientowanego w temacie. To z kolei oznacza, że to, co robisz, traktujesz poważnie. Dodatkowo, webinar, który polega wyłącznie na mówieniu prowadzącego i ewentualnie zadawaniu pytań przez uczestników, może się okazać zbyt monotonny. Warto wykorzystywać nowe funkcje, aby proces nauczania był interesujący – dzięki temu nowe wiadomości łatwiej się utrwalą, a uczestnicy chętnie wrócą na Twój webinar.

Inne przydatne funkcje systemu webinarowego

Język systemu. Najwięcej jest systemów w języku angielskim, są również takie, które obsługują kilka języków. Niestety tylko kilka oferuje usługi w języku polskim. Wybierając program, zastanów się, który z nich będzie zrozumiały nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla uczestników Twoich webinarów. Ułatwieniem jest to, że tak naprawdę coraz więcej osób rozumie język angielski. Jeśli nie jest dostępny język polski, możesz przygotować na przykład krótki samouczek, który pomoże tym, którzy nie czują się pewnie z angielskim.

Wsparcie techniczne. Sprawdź, czy wybrany system do webinarów ma wsparcie online i linię telefoniczną, zobacz, jak szybko odpowiadają. To pracownicy wsparcia pomogą szybko zapoznać się z systemem i rozwiązać kwestie techniczne. Szczególnie ważne jest to, abyś mógł liczyć na ich pomoc w momencie problemów technicznych podczas webinaru. Może to być bardzo stresującą sytuacją i warto już wcześniej rozważyć plan działania, żeby zareagować ze spokojem. Panika i stres to najgorszy doradca!

Łatwość wykorzystania. Na pewno nie masz dużo czasu i nie chcesz mieć do czynienia ze skomplikowanym interfejsem. Znajdź taki program, który jest intuicyjny i zrozumiały. Zwróć uwagę, czy są instrukcje użytkownika. To ważne nie tylko dla Ciebie, ale i uczestników. Mogą się zniechęcić, jeśli nie będą potrafili korzystać z platformy. Dla pewności zawsze możesz stworzyć krótkie wideo lub instrukcję, jak uruchamiać platformę, jak zadawać pytania na czacie itd.

Wersja mobilna. Wielu uczestników loguje się na webinary ze smartfonów i tabletów. Ważne, by system zarówno dobrze działał na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych, sprawdź więc wszystkie opcje.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w wyborze najlepszej dla Ciebie platformy webinarowej. Pamiętaj, że musi on przede wszystkim odpowiadać Twoim potrzebom i pasować do tego, w jaki sposób prowadzisz swoje spotkania. Dzięki temu na pewno dokonasz właściwego wyboru. Przeczytaj też nasze inne wpisy o platfomrach do prowadzenia webinarów i wideokonferencji.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!