System do webinarów: jak wybrać?

System webinarów do edukacji zdalnej: jak wybrać?

Nowoczesny, efektywny marketing, biznes i edukacja są prawie niemożliwe bez webinarów, które są zamiennikiem szkoleń, konferencji i seminariów w internecie. System do webinarów jest niezbędną częścią edukacji zdalnej i strategii marketingowej dla milionów firm. Dzięki webinarom można szybko zwiększyć sprzedaż oraz promować swoją markę. Jednak najczęściej z tego narzędzia korzystają edukatorzy do nauki zdalnej — jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla szkoleniowców, jak i dla uczestników. Najistotniejsze jest to, że skuteczność takich zajęć online jest nawet wyższa od nauki tradycyjnej.

Przeczytaj też nowy wpis Platforma do webinarów, która spełni Twoje oczekiwania.

Zalety webinarów są oczywiste: dzięki nim można zebrać w wirtualnej klasie uczniów z różnych miast i krajów, nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na dojazdy i zorganizowanie lub wynajęcie sali konferencyjnej. Inny plus — dostępność systemów do webinarów. Do zorganizowania webinaru potrzebujesz tylko kilku rzeczy: komputer z szybkim połączeniem internetowym, kamera, słuchawki i specjalny system do webinarów.

Dzisiaj mówimy o szczegółach wyboru systemu do webinarów.

System do webinarów — to oprogramowanie do prowadzenia konferencji online, seminariów i treningów przez Internet. Najczęściej system do webinarów działa bezpośrednio z przeglądarki i nie wymaga instalacji na komputerze. To znaczy, że aby korzystać z systemu, nie musisz szukać pomocy programisty i admina.

Podstawowe możliwości systemu do webinarów

Wszystkie podstawowe narzędzia systemów do webinarów można podzielić na 4 kategorie: komunikacja, praca z plikami, statystyki, nagrywanie. Komunikować się z uczestnikami możesz na czacie lub za pomocą mikrofonu oraz kamery. Rozmawiać między sobą z włączoną kamerą może kilka osób jednocześnie. To bardzo przydatna funkcja, gdy zaplanujesz spotkanie biznesowe lub dyskusję podczas szkolenia.

Praca z plikami, czyli pokaz, edytowanie i dzielenie się dokumentami, prezentacją i wideo z uczestnikami webinaru. Dzięki wspólnemu dostępowi możesz wysłać do każdego potrzebne dokumenty oraz inne materiały. W specjalnym trybie pokazu ekranu można wyjaśnić widzom, jak działa jakikolwiek program w czacie rzeczywistym.

Po webinarze organizator dostaje nagranie z wydarzenia i przeróżne statystyki. Są tam wszystkie potrzebne dane uczestników, wyniki ankiet i testów, historia czatu.

Webinary dla osób z niepełnosprawnością: prosty krok w kierunku integracji

Jak wybrać system do webinarów

Gdy tylko zaczynasz prowadzić webinary, wybór odpowiedniego systemu może sprawić wielki kłopot. Wyszukiwarka od razu pokazuje kilkadziesiąt przeróżnych systemów do webinarów. Może Ci się wydać, że nie dasz rady ogarnąć tego wszystkiego.

 Tak naprawdę na początek najważniejsze jest właściwie 7 czynników, których znaczenie pomoże wybrać odpowiedni dla Ciebie system do webinarów.

Cena. Mamy bezpłatne i płatne systemy do webinarów. Może się zdarzyć, że właśnie trafisz na bezpłatny system i pomyślisz, po co mam wydawać pieniądze, gdy mogę korzystać z tego za darmo. Nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre. Nie możemy polecić bezpłatnych rozwiązań ze względu na niską jakość transmisji, bezpieczeństwo, małą liczbę narzędzi oraz przez inne ograniczenia.

Cena płatnych programów zależy od liczby osób, które mogą jednocześnie uczestniczyć w webinarze, a także dostępnych narzędzi. Im więcej jest taryf, tym łatwiej wybrać ten, który jest odpowiedni do Twoich celów, jednocześnie nie przepłacając.

Liczba uczestników. Zwróć uwagę na liczbę uczestników, którzy mogą jednocześnie oglądać webinar i liczbę prezenterów, czyli osób, którzy mogą mówić z włączoną kamerą. Zwykle znajdziesz pokoje webinarowe od 20 do 1000 uczestników i 2-4 prezenterów. Niektóre systemy pozwalają prowadzić spotkania dla 2000+ uczestników z większą liczbą prezenterów.

Niezbędne narzędzia. Popatrzy, czy system oferuje wszystko, czego potrzebujesz. Do niektórych spotkań wystarczą tylko kamery i czat, ale istnieją też funkcje, których wykorzystanie pomoże w prowadzeniu webinarów na wysokim poziomie:

 • Możliwość oddawania głosu uczestnikom
 • Pokazywanie załadowanych plików wideo lub filmików z YouTube
 • Pokaz ekranu
 • Wskaźnik i rysowanie
 • Ankiety i testy
 • Moderacja czatu
 • Integracja z sieciami społecznościowymi
 • Dopasowanie wyglądu webinarów
 • Nagrywanie webinarów
 • Umieszczenie webinaru na swojej stronie internetowej
 • Integracja Google Analytics

Inne przydatne funkcje systemu webinarowego

Język systemu. Najwięcej jest systemów w języku angielskim, są również takie, które obsługują kilka języków. Niestety tylko kilka oferuje usługi w języku polskim. Wybierając program, zastanów się, który z nich będzie zrozumiały nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla uczestników Twoich webinarów.

Wsparcie techniczne. Sprawdź, czy wybrany system ma wsparcie online i linię telefoniczną, zobacz, jak szybko odpowiadają. To pracownicy wsparcia pomogą szybko zapoznać się z systemem i rozwiązać kwestie techniczne.

Łatwość wykorzystania. Na pewno nie masz dużo czasu i nie chcesz mieć do czynienia ze skomplikowanym interfejsem. Znajdź taki program, który jest intuicyjny i zrozumiały. Zwróć uwagę, czy są instrukcje użytkownika.

Wersja mobilna. Ponad połowę uczestników wchodzi na webinar ze smartfonów lub tabletów. Ważne, by system zarówno dobrze działał na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jakie są najważniejsze narzędzia systemów do webinarów. Przeczytaj też nasze inne wpisy o systemach do prowadzenia webinarów i wideokonferencji.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!