Webinary w szkolnictwie wyższym. Jak z nich korzystać?

Webinary w szkolnictwie wyższym. Jak z nich korzystać?

Nawet jeśli nie uczestniczyłeś jeszcze w konferencjach poświęconych oświacie i edukacji online, na pewno zauważyłeś, że webinary stały się ważną częścią nauczania zdalnego. Obecnie właściwie trudno sobie wyobrazić edukację bez pomocy w postaci platform e-learningowych czy zajęć online.

Popularność nauczania online wzrasta

Jeszcze całkiem niedawno webinary w szkolnictwie wyższym byłym rzadkością. Wszystko to zmieniło się, gdy pojawiła się pandemia i wiele szkół oraz uniwersytetów zmuszonych było do przejścia na nauczanie online. Okazało się, że edukacja online jest jednak równie wartościowa i obecnie coraz więcej uczelni wyższych prowadzi wykłady i seminaria, a nawet egzaminy za pomocą platform do e-learningu. Dla studentów może to być ogromne ułatwienie. Wiele osób musi rezygnować ze studiów, na przykład ze względu na wysokie koszty zakwaterowania w innym mieście. Możliwość studiowania online otwiera drzwi wielu osobom.

Prowadzenie zajęć online ma także wiele innych zalet. Wiele studentów wstydzi się odezwać, gdy wokół siebie ma pełną salę. Ten problem znika, gdy może się na zajęcia zalogować z własnego komputera. Jest to o wiele bardziej komfortowe. Poza tym, znika problem dojazdów oraz spóźnień spowodowanych na przykład korkami.

Uniwersytet ma przynajmniej dwie opcje wykorzystania webinarów w szkolnictwie:
1) zorganizowanie Dni Otwartych Drzwi;
2) edukacja studentów – prowadzenie zajęć, konsultacji czy egzaminów.

Co to jest webinar? Podstawowe informacje

Wirtualne Dni Otwarte

Platformy webinarowe oferują świetny sposób na przyciągnięcie przyszłych studentów. Za pomocą technologii webinarów można prowadzić Dzień otwarty online. To naprawdę świetny pomysł, ponieważ nie każdy jest w stanie dojechać na uczelnię, szczególnie jeśli chciałby odwiedzić kilka uniwersytetów. Będzie to możliwe właśnie w przypadku zorganizowania takich dni w formie online.

Oczywiście Wirtualne Dni Otwarte mogą odbywać się równolegle z stacjonarnymi Dniami Otwartymi. Dobrą opcją jest na przykład stworzenie relacji na żywo, która pozwoli uczestniczyć przyszłym studentom w wydarzeniach. Pokaże to także, że uniwersytet jest nowoczesny i idzie “z duchem czasu”, co jest istotne dla młodych ludzi.

Wirtualne Dni Otwarte pozwalają na przekazanie zalet uczelni, informacji o jej wydziałach i kierunkach, zasadach rekrutacji. Dzięki temu popularność uczelni wzrasta i o szkole wyższej dowie się więcej maturzystów i ich rodziców. Wydatki na prowadzenie wirtualnego Dnia Drzwi Otwartych są minimalne. Najważniejsze zadania to zapewnić dobry internet i specjalny program do webinarów. Nawet organizując Dni Otwarte stacjonarnie, nie ma potrzeby martwić się tym, że równoległe wydarzenia online będą kłopotem. Wystarczy wybrać odpowiednie osoby, które poprowadzą spotkania, a do relacji na żywo zachęcić studentów uczelni.

Takie interaktywne spotkania ułatwiają kandydatom podjęcie decyzji, na której uczelni chcieliby się kształcić. Mogą poznać kadrę, kierunki studiów, program, zobaczyć, jak wygląda uniwersytet.

Narzędzia programu webinarowego potrzebne do Dnia Otwartego:

 • Prezentacja. Pokazując slajdy, można wyraźnie zaakcentować zalety uczelni, główne kierunki, perspektywy i zasady rekrutacji. Warto zadbać o to, aby prezentacje nie były zbyt wypełnione tekstem.
 • Wideo. Filmiki są dobrym rozwiązaniem do pokazywania laboratorium, auli, sprzętu lub opinii studentów uczelni. Można też pokazać film opowiadający o perspektywie pracy po danym kierunku, na przykład z udziałem studentów lub byłych studentów.
 • Branding. W sali webinarowej można umieścić banner i logo, używając kolorów i symboli uniwersytetu. Warto korzystać z tej opcji konsekwentnie, wówczas studenci bardziej je zapamiętają.
 • Bannery. Po kliknięciu bannera, kandydaci i inni goście trafią na witrynę uczelni. To łatwe i efektywne narzędzie.
 • Czat. Kandydaci mogą zadawać nurtujące ich pytania. Dobrym rozwiązaniem jest także zrobienie sesji Q&A – studenci zadają pytania, na które na wizji odpowiada na przykład pracownik uczelni.

Nauczanie studentów za pomocą webinarów

Z biegiem czasu webinary mogą zastąpić zajęcia w auli lub sali lekcyjnej. Nie tylko za granicą funkcjonują wydziały, na których wszystkie zajęcia są prowadzone online. Oczywiście, żeby takie spotkania przebiegały owocnie, czynny udział muszą w nich brać zarówno wykładowcy, jak i studenci. Słuchacze powinni wykazać wysoki poziom samodyscypliny i motywacji. Trzeba przyznać, że zajęcia online dają mniejsze możliwości kontroli studentów, dlatego może to być pewne wyzwanie. Wiele studentów, jak i wykładowców, docenia formę nauki online. Taka forma zajęć będzie idealna dla:

 1. studentów, którzy przez niepełnosprawność nie mogą dojeżdżać na uczelnię lub jest to mocno utrudnione. Dla wielu takich osób, webinary to świetna możliwość zdobycia wykształcenia bez wychodzenia z domu i odczuwania jakichkolwiek niedogodności;
 2. studentów studiów zaocznych. Taka nowoczesna forma nauczania ułatwia komunikację z wykładowcą i innymi studentami między sesjami. Za pomocą webinarów można dowiedzieć się o zasadach odrabiania ćwiczeń laboratoryjnych, prac semestralnych i uzyskiwania zaliczenia. Na webinarze można porozmawiać z profesorem z dowolnego miejsca;
 3. tak naprawdę dla każdego, ponieważ funkcje, które oferują platformy webinarowe, są na tyle rozbudowane, że nauczanie online staje się coraz bardziej komfortowe. Wiele narzędzi i pomocy naukowych jest właśnie multimedialna.

Na webinarze ze studentami niezbędne są następne funkcje:

 • Pokaz prezentacji. Wykładowca pokazuje grafiki, wykresy, tablice oraz inne wizualne materiały.
 • Wskaźnik. Służy do pokazywania konkretnych miejsc, słów, zaznaczania na pulpicie.
 • Załadowanie plików. Wykładowca może załadować książki, podręczniki, instrukcje dla studentów, a następnie przesłać je lub wyświetlać na udostępnianym ekranie.
 • Tryb konferencji online. Studenci mogą uczestniczyć w dyskusjach, wygłaszać referaty, odpowiadać na pytania lub zadawać je.
 • Testy. Wykładowca prowadzi test online, by sprawdzić, jak uczniowie zrozumieli lekcję i ocenić ich wiedzę.
 • Nagrywanie. Każde zajęcia można nagrać i wysłać do studentów. W taki sposób każdy może obejrzeć webinar jeszcze raz i powtórzyć informację w swoim własnym tempie.
 • Hasło do pokoju webinarowego. Aby do pokoju webinarowego mogli wejść tylko “prawdziwi” studenci i wykładowcy, można ustawić hasło lub wysłać indywidualne linki do każdego.

Webinary w szkolnictwie wyższym – przydatne funkcje

Istnieje wiele funkcji, które umożliwią i ułatwią prowadzenie zajęć online. Wymienimy kilka z nich.

 • Możliwość zaplanowania spotkań z wyprzedzeniem, co pozwala stworzyć wirtualny plan zajęć. Mogą one mieć stały link, co znacznie ułatwia znalezienie danego spotkania.
 • Funkcja równoległych webinarów sprawia, że nie trzeba się martwić o to, aby żadne spotkania na siebie nie “nachodziły”, co w przypadku uczelni jest bardzo ważne.
 • Mnóstwo narzędzi pozwalających efektywniej uczyć: przesyłanie plików, ankiety, narzędzia do notatek, rysowania, demonstracja ekranu, pokazywanie dokumentów, prezentacji i filmów.
 • Doskonała jakość obrazu, możliwość nagrywania spotkań i minimalne opóźnienie. Problemy techniczne to wróg nauczania online!

Podsumowanie

Webinary w szkolnictwie wyższym to nie tylko nowy sposób na prowadzenie lekcji lub seminariów dla różnych grup studentów. Za ich pomocą można promować uczelnię i poprowadzić Wirtualne Otwarte Dni. Ale co najważniejsze, spotkania online to szansa dla wielu osób, które w przypadku zajęć stacjonarnych nie mogłyby się kształcić. Webinary dają im taką możliwość.

Czy na uniwersytecie warto prowadzić zajęcia online?

Oczywiście – zajęcia online, dzięki współczesnej technologii, są równie wartościowe jak te stacjonarne. Mają także wiele innych zalet. Ich popularność i dostępność są większe, ponieważ można w nich uczestniczyć z dowolnego miejsca. Oprócz tego wykładowcy mają dostęp do wielu narzędzi, które pozytywnie wpłyną na prowadzenie wykładów. Oprócz tego jest to szansa dla mniej pewnych siebie studentów, którzy mogą się poczuć pewniej niż siedząc na sali pełnej ludzi.

Czym są Wirtualne Dni Otwarte?

To dni otwarte uniwersytetu przeprowadzone w formie zdalnej. Mogą w niej uczestniczyć wszyscy ci, którzy nie byli w stanie przyjechać na uczelnię. Podczas tego wydarzenia można pokazać przyszłym studentom, jak wygląda nauka na uniwersytecie, jakie są proponowane kierunki i zachęcić do studiowania.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK