Webinary, które ogląda się do końca

udane webinary

Mamy ciekawe podpowiedzi, o których często zapominają prezenterzy webinarów. Korzystanie z tych przydatnych wskazówek pomoże Ci w prowadzeniu szkoleń online, a jednocześnie zwiększy skuteczność tych spotkań. Przeczytaj ten artykuł do końca, aby dowiedzieć się o tym, jak dodać efektywności swojemu webinarowi.

Lista przydatnych podpowiedzi dla prezentera

Nudziarski wykład

Prowadzący opowiada tak, że chce się zasnąć. Co gorzej – czyta z «gotowca» zamiast przemawiać z entuzjazmem. Możesz być pewny – większość odbiorców nie wytrzyma nawet 15 minut.

Inna przyczyna to przeskakiwanie z jednego tematu na inny. Gdy prelegent prowadzi webinar właśnie w taki sposób, słuchacze szybko odczuwają chaos i brak wiedzy.

Jak uniknąć

 • Opowiadaj, a nie czytaj

Możesz napisać krótkie notatki, które pomogą przypomnieć Ci plan wystąpienia. Nie warto pisać całej wypowiedzi, a jedynie wyróżnić najważniejsze podpunkty, o których należy pamiętać.

 • Uporządkuj informacje

Rzetelnie planuj wystąpienie. Treść ma być logiczna i klarowna, by uczestnicy mogli szybciej i łatwiej wszystko zrozumieć. W tym przypadku również warto wypisać sobie plan wystąpienia i realizować go według kolejności.

Reklama zamiast korzystnej informacji

Nie jest tajemnicą, że prowadzimy webinary, mając konkretne cele biznesowe: zwiększyć liczbę klientów, zaprezentować nowy produkt lub zaprosić na płatną konferencję. Warto pamiętać, że ludzie przychodzą na webinar, by usłyszeć korzystne informacje i rozwiązać swoje problemy.

Jak tego nie dopuścić

Webinar musi mieć w sobie coś cennego dla słuchaczy. Na przykład, w ciągu 60 minut można wyjaśnić, jak napisać list, który nie trafi do spamu. Na reklamę poświęć jedynie 5-10 minut webinaru.

Przekroczono limit czasu

Jeśli w ogłoszeniu pisałeś, że webinar będzie trwać 60 minut, a po tym, jak minęło półtorej godziny, wykład nadal trwa – bądź pewny, że 50-60% słuchaczy opuści webinar. Po pierwsze, ludzie planują swój dzień, licząc na to, że webinar potrwa nie dłużej niż zadeklarowany czas. Po drugie, efektywna koncentracja uwagi trwa około 45 minut.

Jak temu zapobiec

Zaplanuj webinar tak, by nie zajmował więcej niż jedną godzinę, lub rób przerwę co 50 minut. Wykonaj próbę generalną, podczas której przedstawisz cały program. Mierz czas każdego modułu i sprawdź, czy zmieścisz się w zaplanowanym czasie.

Problemy techniczne

W trakcie webinaru możliwe są błędy techniczne: połączenie z Internetem, może zostać przerwane, zawiesi się komputer lub wystąpi błąd po stronie platformy do webinarów.

Zazwyczaj, użytkownicy z wyrozumiałością przyjmują informację o drobnych błędach technicznych, które nie przeszkadzają w słuchaniu webinaru. Gdy problemy są znaczące (zatrzymywanie dźwięku lub wideo dłużej niż na minutę, nie słyszy się prowadzącego, kogoś z użytkowników cały czas wyrzuca z pokoju) i nie można szybko ich usunąć, wtedy audytorium zaczyna się denerwować.

Jak tego uniknąć

 • sprawdź sprzęt przed webinarem: kamerę, mikrofon, komputer. Możesz zrobić wszystko tu, naciśnij przycisk «Test mojego komputera»,
 • zamknij niepotrzebne aplikacje, które mogą spowalniać połączenie.

Nieprofesjonalny wygląd

Coraz częściej mówi się, że wygląd zewnętrzny prezentera nie powinien być wyznacznikiem tego, czy webinar jest profesjonalny, czy nie. Zapewne wszyscy się zgodzimy, że treści merytoryczne, nie mają nic wspólnego z tym, czy ktoś założy koszulę, czy jednak bluzę. Warto jednak zwrócić uwagę też na takie aspekty. Odpowiedni wygląd bowiem może być wyznacznikiem szacunku do odbiorcy.

Jak to omijać

 • wybieraj ubrania oficjalne, lub półformalne. Zamiast t-shirtu wybierz koszulę. Ładnie wyglądają jasne odcienie, z delikatnymi wzorkami. Unikaj jaskrawych barw, rzucającej się w oczy biżuterii i mocnego makijażu (w przypadku kobiet).

Nieodpowiednie miejsce prowadzenia webinaru

nieodpowiednie miejsce do webinaru

Zastanów się, gdzie znajdziesz najcichsze miejsce, w którym mógłbyś poprowadzić spotkanie. Nie przewidzisz niektórych sytuacji np. kosiarki pod Twoim oknem, sąsiada, który robi remont lub kuriera pukającego do Twoich drzwi. Poniekąd zabezpieczeniem się przed takimi sytuacjami jest zakupienie dobrej jakości słuchawek z mikrofonem. Możesz mieć jednak wpływ na to, żeby prowadzić spotkanie w pomieszczeniu bez innych osób.

Jak tego nie dopuścić

 • zawieś kartkę na drzwiach, że prosisz o ciszę na czas trwania spotkania.
 • zadbaj o tło – skieruj oświetlenie na twarz, usuń z tła wszelkie niepotrzebne przedmioty, szczególnie prywatne zdjęcia.

Nieodpowiadanie na zadane pytania

Jednym ze skutecznych sposobów na zdenerwowanie uczestników spotkania jest ignorowanie zadanych przez nich pytań. Większość słuchaczy dołącza do webinaru, ponieważ ma określony problem i chce go rozwiązać. Przed spotkaniem zdecyduj, czy chcesz, aby moduł z pytaniami był już po zakończeniu prezentacji, czy wolisz odpowiadać w trakcie. Koniecznie na początku wydarzenia poinformuj o tym uczestników. Nie zaszkodzi również przypomnieć o tym w trakcie spotkania. Pamiętaj jedynie, żeby być konsekwentnym i trzymać się wcześniej ustalonej zasady.

Jak uniknąć

 • zdecyduj się na udzielanie odpowiedzi po zrealizowaniu zaplanowanego materiału. Wtedy unikniesz stresu związanego, ze znacznym przekroczeniem czasu trwania spotkania.
 • zapewnij, że jeśli nie odpowiesz na wszystkie pytania w trakcie wydarzenia, zrobisz to w ciągu 1-2 dni po zakończeniu spotkania, w formie mailowej.

Niekorzystanie ze sposobów na utrzymywanie uwagi

Nawet na zwykłym seminarium uwaga człowieka jest rozpraszana. Mówca musi robić pauzę co 15-20 minut, by podyskutować z uczestnikami lub pożartować. Koncentracja uczestnika wydarzenia online jest jeszcze słabsza. Z każdej strony coś go rozprasza: powiadomienia komputera, SMS, e-mail, media społecznościowe. Z tego powodu prezenter musi walczyć o uwagę widzów, by przed zakończeniem webinaru nie stracić gości, którzy po prostu mogą opuścić spotkanie przez własne sprawy.

Jak omijać

 • Prowadź rozmowę z widzami.

Zadawaj pytania, zapraszaj do mikrofonu, prowadź ankiety. W taki sposób uczestnicy będą aktywni i bardziej zaciekawieni spotkaniem.

 • Dodaj efekty graficzne.

Platformy do webinarów takie, jak MyOwnConference, proponują przeróżne narzędzia graficzne: pokaz slajdów, wideo, diagramów i wykresów.

Podsumowanie

Prowadź webinary z zaciekawieniem, dziel się korzystną informacją, rób pauzy, zachęcaj użytkowników do dialogu – wtedy nie będą chcieli wyjść z pokoju webinarowego przed zakończeniem spotkania.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!