Wdrożenie webinarów: 10 cennych rad

Wdrożenie webinarów

Każda firma, która dba o stały rozwój i sukces, dba także o efektywne szkolenie swoich pracowników, a więc i o wdrożenie webinarów.

Jeśli zdecydujesz, że treningi-online staną się częścią programu rozwoju personelu, to zrozumiesz, że prowadzenie webinarów jest rozwiązaniem, które ułatwi Ci współpracę ze współpracownikami. Przygotowaliśmy dziesięć cennych wskazówek, które pomogą Ci wdrożyć webinary, unikając błędów i kłopotów.

Musimy dbać o stały i aktywny rozwój personelu. Przyjęło się, że treningi są najlepszym rozwiązaniem. Trudno się z tym nie zgodzić, ale mamy dla Ciebie lepszą alternatywę — wdrożenie webinarów.

Zalety webinarów i szkoleń online

Po pierwsze, zorganizowanie i prowadzenie webinarów wymaga mniej czasu i kosztów. Po drugie, takie szkolenie jest wygodniejsze. Jednocześnie można zorganizować trening dla 1000 pracowników zdalnych zespołów, kolegów z różnych działów i miast, praktycznie nie kolidując z ich obowiązkami zawodowymi. Po trzecie, dzięki temu, że są wygodne i oszczędne, wdrożenie ich do kultury korporacyjnej Twojej firmy będzie łatwiejsze. Możesz być pewny, że szkolenia nie zostaną przerwane z powodu bezsensownych komplikacji organizacyjnych.

Przykłady wykorzystania webinarów:

Jak i dlaczego prowadzić webinary w IT?

Beauty webinary — szansą na promocję usług i produktów

Jak wykorzystać potencjał webinarów w branży deweloperskiej

Od tablicy szkolnej do e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Jak zorganizować pojedyncze wydarzenie online lub jednorazowy webinar nie przepłacając?

W jaki sposób webinary pomagają psychologom więcej zarabiać?

Webinary w B2B — jak wypromują Twój biznes i po co z nich korzystać?

Webinary dla lekarzy. Plusy prowadzenia webinarów w branży ochrony zdrowia

Uzyskaj wsparcie podobnie myślących ludzi

wdrożenie webinarów

Zgromadź zespół, który pomoże Ci we wdrożeniu e-learningu. Wspólnie poznacie wszystkie szczegóły przygotowania i prowadzenia webinarów, dowiecie się o niuansach roli prowadzącego i odkryjecie możliwości i zalety platformy do webinarów. Bez wątpienia, najlepszymi kandydatami są pracownicy HR, ponieważ, nauczanie personelu jest częścią ich pracy. Ale! Ważne, by wszyscy uczestnicy Twojej ekipy wspierali zarówno wdrożenie edukacji zdalnej, jak i koncepcję webinarów. Szukaj ludzi elastycznych, otwartych na nowe pomysły; takich, którzy lubią zdobywać nową wiedzę.

Będziesz potrzebować ludzi do ról prowadzącego-trenera, designera, kierownika i copywritera. Oczywiście, że wszystkie te funkcje może wykonywać jedna osoba, ale z pomocnikami będzie to łatwiejsze.

Zaproś też kogoś z działu IT, by szybko uporać się z kwestiami technicznymi: skonfigurować sprzęt, sprawdzić, czy porty są otwarte, sprawdzić połączenie.

Wyznacz uczestników

Zdecyduj, dla kogo chcesz poprowadzić webinar. Wariant “dla wszystkich” może się sprawdzić tylko dla niewielkich firm. Podziel pracowników na grupy według konkretnego kryterium: staż pracy w firmie, departament, stanowisko. Na początek może to być mała grupa do „testowania pilotażowego”, byś mógł podszlifować umiejętności prowadzenia takich szkoleń.

Ustaw “prawidłową” datę

Źle wybrany termin

Do ustawienia daty należy wypisać wszystkie procesy i wydarzenia zaplanowane na najbliższy miesiąc lub dwa. To obowiązkowy etap do ustalenia terminu szkolenia, który nie będzie przeszkadzać współpracownikom w ich pracy. Nie warto też prowadzić szkolenia w przeddzień inspekcji, ważnych raportów lub innych wydarzeń, które będą zajmować myśli uczestników.

Musisz załatwić sprawy księgowe, jeśli zamierzasz prowadzić webinar podczas weekendu lub po godzinach pracy. Jeśli zależy Ci na tym, by w szkoleniach uczestniczyli wszyscy zaproszeni, weź to pod uwagę. Nie możesz niczego wymagać, jeśli pracownikowi nie będzie się to opłacało

Gdy już data zostanie ustalona, postaraj się uniknąć przekładania ogłoszonego terminu. Współpracownicy powinni zrozumieć, że szkolenia to tak samo ważny proces w firmie, jak wypłata wynagrodzenia.

Pomyśl nad tematami szkoleń dla różnych grup

Napisz listę przykładowych tematów dla każdej grupy uczestników. Jeśli uważasz, że za jednym zamachem nauczysz wszystkich, wykładając taką samą treść to, niestety mylisz się. Możesz osiągnąć dobre wyniki, jeśli poświęcisz jeden webinar na wyjaśnienie jednego tematu. Nawet w ramach jednego pytania powinieneś ograniczyć się do 40-60 minut. Zwróć uwagę na to, że długość trwania webinaru, sposób przedstawienia i wygląd prezentacji powinien się różnić w zależności od osób, do których ten webinar jest skierowany.

Zwykle jedno szkolenie dla pracowników trwa 40 minut. W trakcie webinaru porusza się jeden temat, a materiał i sposób wykładu jest nieskomplikowany, slajdy ciekawe, zawierające zabawne obrazki.

Webinar dla kierowników może trwać nawet powyżej godziny. Warto ogólnie opowiadać o temacie. Slajdy muszą być lakoniczne, bez nadmiaru tabel i schematów.

Przygotuj prelegenta i moderatora

W roli prowadzącego może wystąpić ktokolwiek z Twojej ekipy, ale jeśli chcesz zyskać więcej zaufania, pomyśl o tym, by zapraszać ekspertów (może być z Twojej firmy). Ważne jest, aby opowiadali o swoim doświadczeniu przez 10-15 minut. W ten sposób każdy nauczy się korzystania z programu, inspirowania (namawiania). Jest to szczególnie ważne, gdy speaker nigdy nie prowadził szkoleń online. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje webinary będą efektywniejsze.

Pomoc moderatora może być przydatna dla Twojego prelegenta. Moderator będzie odpowiedzialny za kwestie organizacyjne w trakcie wystąpienia: odpowiadanie na pytania zadawane na czacie, pomoc uczestnikom z problemami technicznymi.

Czy każdy biznes można prowadzić online?

Przygotuj ciekawą prezentację i intrygujący anons

Prezentacja i materiał to podstawowe elementy webinaru. Wszystkie przygotowywania będą bezużyteczne, jeśli szkolenie online będzie wyglądać jak banalny wykład. Musisz zadbać nie tylko o ciekawe materiały, ale też o formę przedstawienia informacji, wygląd slajdów, interakcję z uczestnikami. Przeczytaj podstawowe rekomendacje jak przygotować wartościowy materiał do webinaru, by goście wysłuchali Twój webinar z entuzjazmem do samego końca.

W przerwie od zbierania materiału, pora zająć się zaproszeniem. W jaki sposób napisać zaproszenie, możesz przeczytać tu. Wysyłkę zaproszeń zacznij miesiąc przed wydarzeniem. Za pomocą swojej platformy do webinarów możesz skonfigurować kolejkę listów z przypomnieniami o nadchodzącym wydarzeniu. Ważne, by listy wysyłano w tym samym czasie, na przykład, każdy czwartek o 11:00, wtedy pracownicy łatwiej dojdą do wniosku, że webinary to nie jest jednorazowa forma “zapełnienia” czasu wolnego.

Pomóż pracownikom przyzwyczaić się

Na początku wszyscy są zaciekawieni i chętnie uczestniczą w szkoleniach. Powinieneś walczyć o uwagę słuchaczy już od pierwszego webinaru. Przecież chcesz uniknąć sytuacji, w której na kolejnym spotkaniu będzie 2 razy mniej osób. Nie możesz pozwolić, żeby ktoś zasnął już po 20 minutach wypowiedzi. Twoi główni wrogowie — nudny wykład, czytanie z kartki, brak planu i komunikacji, długie zajęcia, problemy techniczne. Uważaj na to, jeśli chcesz, by Twoje webinary oglądali do końca.

Konkursy, wynagrodzenia, metody aktywizacji uczestników i komunikacja w trakcie szkolenia pomogą w utrzymywaniu zainteresowania nowym składnikiem kultury korporacyjnej.

Zobacz Feedback

Ważny moment, omijany przez większość organizatorów to informacja zwrotna. Niektórzy boją się zmierzenia z krytyką oraz nie dbają o skuteczność szkoleń. Efektywny e-learning to również opracowanie opinii oraz propozycji. Dzięki temu uczestnicy wyczują, że webinary naprawdę prowadzone są w celu wsparcia i pomocy, a nie na pokaz. Ty możesz wykorzystać te informacje i zrobić następne szkolenie jeszcze lepiej.

Aby otrzymać informacje zwrotne, możesz na końcu webinaru przeprowadzić krótkie badanie ankietowe. Zapytaj uczestników, co im się spodobało, a co chcieliby zmienić. Niech to będzie kilka konkretnych i dobrze zaplanowanych pytań, które pozwolą Ci zwrócić uwagę na kwestie problematyczne.

Nagrywaj webinary

nagrywać webinary

Zawsze nagrywaj swoje webinary. Po pierwsze, oglądając nagranie, możesz przeanalizować spotkanie online. Po drugie, uczestnicy mogą obejrzeć szkolenie, by przypomnieć sobie ważne momenty. Po trzecie, możesz z tego zrobić profesjonalny kurs wideo dla pozostałych współpracowników, którzy nie mogli być na webinarze.

Do nagrywania webinarów na platformie MyOwnConference nie musisz instalować żadnych aplikacji. Wystarczy, że naciśniesz przycisk nagrywania na początku webinaru lub ustawisz automatyczne nagrywanie. Następnie możesz umieścić nagranie na stronie internetowej swojej firmy lub wysyłać linki do nagrań do uczestników.

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i testuj wszystko bez limitu.

Przeanalizuj wyniki wdrożenia webinarów

W wygodny sposób możesz zobaczyć różne statystyki swojego webinaru w platformie webinarowej. Musisz zdecydować, który obszar najbardziej Cię interesuje: liczba uczestników lub napisanych opinii, wyniki testu. Może będziesz oceniać rezultaty, które zespół osiągnie po webinarze: wzrost sprzedaży i produktywności, zmiana stylu zarządzania, duch zespołu. W każdym razie wyznacz, jaki kryterium jest dla ciebie ważne i systematycznie sprawdzaj, jak się zmienia.

Pamiętaj o tym, by przeanalizować również samo wystąpienie, ciągle doskonalić umiejętności organizowania i prowadzenia webinarów. Webinary to nie nie tylko nowa moda, ale też skuteczny sposób nauczania, dzielenia się wiedzą, oraz realizacji zakładanych celów.

Przeczytaj też: Jak przygotować pierwszy webinar. Krótki przewodnik

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!